• 1.8 ºC  / 35.3 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Wiej do Gdańska na majówkę!
Wielkimi krokami zbliża się majowy, długi weekend. W tym roku wolne dni wypadają wyjątkowo korzystnie – w poniedziałek i środę. Ostatnim czynnikiem potrzebnym do szczęścia pozostaje pogoda, ale (na wszelki wypadek) znaleźliśmy kilka atrakcji, które nie są od niej zależne.
A
A
data publikacji: 24 kwietnia 2017 r.

Wiej do Gdańska na Majówkę!
-Wiej do Gdańska na Majówkę!
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Hewelianówka

Na początek coś dla fanów nauki – zarówno tych młodszych, jak i starszych. Centrum Hewelianum przygotowało z okazji majówki liczne atrakcje. Na chętnych czekają pokazy w planetarium, oglądanie nieba przez teleskopy, widowiskowe science-show i wiele innych atrakcji! Dla najmłodszych wyjątkowe majowe przygody w „Laboratorium Pana Kleksa” i zabawy „W dżungli wyobraźni”. Wszystko od 29 kwietnia do 2 maja.

Wiecej informacji tutaj.

Hewelianówka 2016
-Hewelianówka 2016
Fot. Centrum Hewelianum

Poznaj Gdański Teatr Szekspirowski

Zachęcamy także do wybrania się do innego, wyjątkowego miejsca – Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jest to jedyny na świecie teatr z otwieranym dachem (czas otwierania i zamykania to 3 minuty) i pokryty jest 1.200.000 antracytowych cegieł. Ale czemu mielibyśmy jedynie o tym czytać, skoro można samemu przekonać się jak interesującym obiektem jest teatr! Program zwiedzania z przewodnikiem trwa około 60 minut i obejmuje m.in. salę główną, informacje historyczne, galerie i taras. Zwiedzać obiekt można już od 3 kwietnia, jednak należy się pospieszyć, gdyż obiekt można poznać w ten sposób do 30 kwietnia. Bilety w cenie 14 i 8 pln (ulgowy) do nabycia w kasach teatru lub na stronie teatru.

Więcej informacji tutaj.

Zwiedzanie GTS-taras widokowy
-Zwiedzanie GTS-taras widokowy
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Twierdzy Wisłoujście z Kajaka

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przygotowało z okazji majówki specjalne atrakcje w Twierdzy Wisłoujście. Rekonstruktorzy, konkursy, oprowadzenie, a nawet kuchnia polowa – wszystko to i wiele więcej czeka na odwiedzających twierdzę. Więcej informacji o majówce w Twierdzy Wisłoujście tutaj.

Dodatkową atrakcją jest możlliwość dostania się do zabytkowego fortu... od strony wody! Gdańsk z Kajaka, we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska z okazji Roku Rzeki Wisły, organizuje wyjątkową wyprawę do tego niezwykłego miejsca. Po zdobyciu twierdzy i opłynięciu czterobastionowego Fortu carré uczestnicy będą zwiedzać jej zakamarki pieszo razem z przewodnikiem. Za zgodą Kapitanatu Portu Gdańsk trasa będzie przebiegać przez tereny portowe niedostępne na co dzień dla kajakarzy. Zapisy i więcej informacji tutaj.

Twierdza Wisłoujście z kajaka
-Twierdza Wisłoujście z kajaka
Fot. Gdańska z Kajaka

„Gdzie Wisły biegu koniec”

Dla miłośników wystaw, także nie zabraknie atrakcji. W Wyspie Skarbów (Wyspa Sobieszewska) trwa ekspozycja poświęcona delcie Wisły „Gdzie Wisły biegu koniec”. Można na niej zobaczyć m.in. stare atlasy, zdjęcia czy przeczytać geograficzne opisy Wincentego Pola oraz relację z podróży po Delcie Wisły Ludwiga Passarge. Wstęp wolny. Wystawa trwa do 30 czerwca.

Tram Tour w Gdańsku

Od 30 kwietnia do 3 maja na trasy wyjadą zabytkowe tramwaje spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje z przewodnikiem miejskim PTTK na pokładzie. Na trasie przejazdu m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Energa Stadion Gdańsk, a także park i plaża w Brzeźnie, Opera Bałtycka i Wielka Aleja. Kursy odbędą się dwa razy dziennie - dwa zabytkowe tramwaje GAiT będą wozić gdańszczan i turystów na trasie Brama Wyżynna – Latarnia Morska w Nowym Porcie.

Odjazdy obu tramwajów z przystanku Brama Wyżynna, dwa razy dziennie o godz.: 11:15 i 13:15. Na przejazdy obowiązują specjalne bilety, które będzie można kupić u motorniczego bezpośrednio przed odjazdem, w cenie: 4,50 zł bilet ulgowy, 6 zł bilet normalny oraz 15 zł bilet rodzinny. Posiadacze Karty Turysty (Gdańskiej Organizacji Turystycznej) są uprawnieni do przejazdów ulgowych.

Warto dodać, że w czasie majówki, oddziały Muzeum Historycznego Miasta Gdańska działa normalnie (od 10.00 do 18.00). Podobnie w przypadku Muzeum Narodowego (uwaga – nieczynne w poniedziałki).

Sklepy wielkopowierzchniowe i galerie handlowe nie będą czynne 1 i 3 maja.

Więcej informacji tutaj.

 

Tram Tour
-Tram Tour
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna