• 22.0 ºC  / 71.6 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
Wróżby, wosk i zabawa… czyli gdzie w Gdańsku spędzić Andrzejki?
Czy Andrzejki to tyko stare tradycje? Dlaczego tego dnia leje się wosk? Czy można wywróżyć sobie pomyślność? Co robić, gdzie się bawić – na te, i inne pytania, znajdziecie odpowiedź poniżej.
A
A
data publikacji: 24 listopada 2016 r.

Wróżby z wosku
-Wróżby z wosku
Fot. flickr.com/Z.S.iP. im. H.Kołłątaja w Zawierciu

Andrzejki zwyczajowo obchodzone są w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię imienin Andrzeja.

Dla katolików jest to najlepsza okazja do zorganizowania ostatniej w roku (przed Sylwestrem oczywiście!) hucznej zabawy, bo już wkrótce po Andrzejkach rozpoczyna się Adwent. One same zaś przypadają albo na sam koniec, albo też początek roku liturgicznego.

Skąd się wzięły andrzejkowe tradycje? Można się zastanawiać, bo do końca nie wiadomo. Wiadomo jednak, że w ten wieczór wróżby to obowiązkowy punkt programu! Dawno temu bawiły się w nie tylko niezamężne kobiety, a wszystko miało charakter raczej matrymonialny i odbywało się w odosobnieniu. Z biegiem czasu wróżyć zaczęto w większych grupach, a dzisiaj są to tak popularne zabawy, że bawią się wszyscy – niezależnie od płci, wieku czy stanu cywilnego.

Najpopularniejszą wróżbą jest interpretowanie kształtu jaki stworzył lany przez dziurkę od klucza wosk – wybierano go z zimnej wody a następnie sprawdzano jaki kształt przypomina jego cień. Może to być np. rzecz związana z zawodem przyszłego ukochanego. Stawia się też buty panien od ściany do drzwi – tej, której but jako pierwszy dotknie progu wyjdzie najszybciej za mąż. Bardziej wytrwałym pannom – polecamy zerwanie gałązki wiśni lub czereśni, która szybkie pójście za mąż wróży wtedy, gdy zakwitnie w wigilię Bożego Narodzenia.

Trójmiasto również przygotowało specjalną ofertę na cały weekend – zabawy zaczynają się już w piątek i trwają aż do ostatniego dnia listopada, czyli do środy.

Wiele restauracji, hoteli, centrum rozrywek przygotowało na Andrzejkowy weekend specjalne propozycje.

Dla dzieci…

Na początek zabawy dla dzieci i rodzin. Takie atrakcje oferuje Muzeum Narodowe w Gdańsku – Spichlerz Opacki. 27 listopada odbędzie się tam pokaz etnograficzny – „Andrzejkowe wróżby”, dzięki czemu wszyscy będą mieli doskonałą okazję, żeby zapoznać się z tradycjami wigilii św. Katarzyny i św. Andrzeja, oraz dowiedzieć się jakie wróżby i gdzie najczęściej praktykowano. Będzie również okazja do wypróbowania kilku z nich. A może bal andrzejkowy w sali zabaw EleFun w Gdyni? W programie przebieranki, malowanie twarzy, wróżby, zabawa w podchody – wszystko już od 17:00, 27.11.2016.

Więcej informacji znaleźć można tutaj.


… i nie tylko.

Dla starszych fanów wróżb również znajdzie się wiele atrakcyjnych imprez. Jedna z nich odbędzie się w restauracji Amber Side  - warto zapoznać się z tym wydarzeniem, gdyż po raz pierwszy odbędzie się ona w Europejskim Centrum Solidarności. Już 25 listopada o 20:00. Wieczór umili muzyka na żywo i specjalnie przygotowane na ten wieczór menu. 

Więcej informacji tutaj.

Bawić można się również w aquaparku w Sopocie – trzeba przyznać, że to oryginalna propozycja. Oczywiście zabawa odbywa się w restauracji, ale wcześniej można oczywiście wybrać się na baseny, do sauny i zrelaksować przed zabawą do białego rana. Zabawa rozpocznie się w sobotę 26 listopada o 20:00. Nie zabraknie wróżb i konkursów, a do zabawy będzie zachęcała muzyka na żywo.

Więcej informacji znajdziecie tutaj


Co jeszcze?

Na tym nie koniec trójmiejskich atrakcji! W Gdańsku warto zapoznać się z ofertą takich miejsc jak Klubogaleria Bunkier (sobota), gdzie na dwóch parkietach każdy będzie miał miejsce do dobrej zabawy. Przebierańcy są oczywiście odpowiednio uprzywilejowani, a tematem przewodnim tego wieczoru są: wąsy!

Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.

Ponadto, klub Autsajder już przygotowuje na sobotni wieczór specjalne drinki, a wstęp tego wieczora będzie darmowy. W Dance Fusion lekcje tańca, taneczny konkurs i lanie wosku.

Równie przyjemny, jednak trochę spokojniejszy wieczór, z muzyką i przy specjalnie wybranych na tę okazję daniach spędzić będzie można w restauracji A la francaise, Karczmie Trzy Dęby, Złoty Staw, czy Nowa Pierogova.

W Sopocie andrzejkowy wieczór spędzić będzie można na jeździeckiej zabawie w restauracji Unicorn, czyli na sopockim Hipodromie, czy też przy kolacji w Villi Baltica.

Co powiecie na Andrzejki z widokiem na morze? Odpowiednim miejscem będzie restauracja Róża Wiatrów. Poszukujący atrakcji i zabawy do białego rana mogą również sprawdzić ofertę Dance Fusion i klubów Atlantic oraz Ring.