• 17.3 ºC  / 63.2 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Wystawa o Annie Walentynowicz
Największym dziedzictwem terenów postoczniowych, obok budynków, elementów wyposażenia i reliktów stoczniowych są przede wszystkim historie ludzi: dawnych pracowników stoczni, którzy dokonali rzeczy z pozoru niemożliwej. Anna Walentynowicz stanowi jedną z ikonicznych postaci, nieodłącznie związanych z ruchem Solidarności.
A
A
Data modyfikacji: 10 września 2019 r.

Od 1950 roku Anna Walentynowicz pracowała w Stoczni Gdańskiej jako spawaczka, a następnie jako suwnicowa m.in. w hali 42A, znajdującej się na terenie przy ulicy Narzędziowców.

Była społeczniczką, działaczką opozycyjną, jedną z współzałożycielek Wolnych Związków Zawodowych w 1978 roku. Jej dyscyplinarne zwolnienie z pracy 7 sierpnia 1980 roku wywołało pracownicze protesty, które 14 sierpnia doprowadziły do strajku. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy powołany w czasie strajku sformułował 21 postulatów i otworzył drogę do powstania NSZZ Solidarność. Anna Walentynowicz była wielokrotnie aresztowana za działalność opozycyjną, a w stanie wojennym internowana.
Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej.

Z okazji ogłoszonego przez Sejm RP roku Anny Walentynowicz oraz przypadających w tym roku 90-tych urodzin zdecydowaliśmy się uhonorować legendarną suwnicową poprzez otwarcie dla zwiedzających przestrzeni budynku 42A i umożliwiliśmy dostęp do suwnicy, na której pracowała.

W przestrzeni budynku 42A znajdzie się również wystawa o życiu Anny Walentynowicz, którą przygotował gdański oddział IPN, liczne publikacje oraz zdjęcia.

Ekspozycję, która została uroczyście otwarta 19 sierpnia, będzie można zwiedzać codziennie od 20 sierpnia do końca października w godzinach od 12:00 do 19:00.

Na miejscu będą pracownicy Morskiej Fundacji Historycznej, którzy chętnie odpowiedzą na pytania zwiedzających.

Więcej informacji TUTAJ.

Miłego zwiedzania!