• -0.4 ºC  / 31.3 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Zaprojektuj „Serce Gdańska”
Czy zastanawialiście się kiedyś gdzie jest serce Gdańska? Czy to Stare czy Główne Miasto? Okazuje się że serce, czyli sam środek Gdańska, jest położony w zabytkowej jego części, a dokładniej na ul. Św. Ducha, przy kamienicy o numerze 81.
A
A
data publikacji: 07 marca 2018 r.

Serce Gdańska
-Serce Gdańska
Fot.

Tradycja wyznaczania takich miejsc sięga starożytności i jest charakterystyczna dla wielu, europejskich miast, np. Paryża czy Londynu.

Zgodnie z wyliczeniami i tradycją miejsce, w którym znajduje się centrum Gdańska, znajduje się przy ul. Św. Ducha. Fakt ten niegdyś podkreślała, kamienna płyta o średnicy ok. 70 cm wbudowana w bruk nieopodal Kaplicy Królewskiej. Niestety, podczas naprawy drogi, miejsce zostało kompletnie zniszczone (zalane asfaltem) i choć obecnie płyta nie istnieje, to jest wielka szansa na to, że już niebawem „Serce Gdańska” znów będzie godnie zaznaczone. A to dzięki konkursowi, jaki ogłosiło Miasto Gdańsk i Fundacja Gdańska.

Pomysłodawcą akcji jest wybitny znawca naszego miasta – Andrzej Januszajtis. Udział w konkursie może wziąć każdy. Projekt zakłada odtworzenie płyty. Musi ona mieć min. 70 cm średnicy i osadzony napis „Historyczny Środek Gdańska”. Preferowany, ale nie wymagany materiał, to granit.

Pomysły należy przesyłać do 30 marca 2018 na adres Fundacji Gdańskiej (ul. Długi Targ 28/29, 80-803 Gdańsk). Można też dostarczyć pracę do Fundacji osobiście.

Zgłoszenia powinny być opatrzone dopiskiem: Konkurs „Kamienne Serce Miasta” i dostarczone do 30.03.2018, do godziny 15:00.

Wyniki zostaną ogłoszone 5 kwietnia, a autor zwycięskiej koncepcji otrzyma 3.000 złotych nagrody!

Organizatorami konkursu są Fundacja Gdańska i Stowarzyszenie Nasz Gdańsk. Parterami Konkursu są Gmina Miasta Gdańsk, Gdańska Organizacja Turystyczna, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni oraz Rada Miasta Gdańska.

Informacji o konkursie udziela: Agata Biały, Fundacja Gdańska, tel.: 58 526 49 87, e‑mail: abialy@fundacjagdanska.pl. Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie fundacjagdanska.pl