• 13.5 ºC  / 56.4 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Zbliża się długi weekend
W najbliższy czwartek, 15 czerwca przypada Święto Bożego Ciała. To oznacza, że wystarczy wziąć wolny piątek i voilá! Mamy mini-urlop: 4 dni wolnego. A co w tym czasie robić?
A
A
data publikacji: 13 czerwca 2017 r.

Na gdańskich plażach fajnie jest!
-Na gdańskich plażach fajnie jest!
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Pamiętajmy, że jak podczas wszystkich oficjalnych świąt, duże sklepy i galerie handlowe będą tego dnia nieczynne. Zakupy zrobimy w części osiedlowych sklepików, choć i one mogą mieć inne niż zazwyczaj godziny otwarcia. Normalnie za to funkcjonują restauracje i stacje benzynowe.

Synoptycy prognozują całkiem dobrą pogodę, więc zachęcamy do wybrania się na spacer. Przechadzka plażą lub molo w Brzeźnie, albo wyprawa do parku to klasyka. A że jak wiadomo klasyka nigdy się nie nudzi, to zachęcamy do spędzenia casu na wolnym powietrzu, zwłaszcza że 15 czerwca, większość muzeów nie będzie otwarta, w tym: Muzeum Narodowe i jego oddziały, Europejskie Centrum Solidarności, Centrum Hewelianum, Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Jeśli wybierzecie się na plażę polecamy lekturę artykułu, z którego dowiecie się wszystkiego o gdańskich plażach.

Co poza tym? Tradycyjnie w Gdańsku, podczas długich weekendów sporo się dzieje i najbliższy nie jest wyjątkiem. Wybraliśmy kilka wydarzeń, które naszym zdaniem są szczególnie warte odwiedzin.

Na sportowo

17 i 18 czerwca na torze motocrossowym przy ul. Starogardzkiej nie lada atrakcja dla fanów „skaczących motorów” – Mistrzostwa Polski Motocross 2017.

Mistrzostwa Polski Motocross 2017
-Mistrzostwa Polski Motocross 2017
Fot. .

Z kolei na miłośników wielkich mięśni czekają Mistrzostwa Polski Masters Strong Man. Zmagania siłaczy 18 czerwca na PGE Stadionie Letnim (Brzeźno – wejścia na plażę numer 53 i 54).

Prawdziwym hitem weekendu będzie jednak niewątpliwie starcie reprezentacji w piłce ręcznej. Polska podejmie Rumunię w niedzielę 18 czerwca o 14.30 w Ergo Arenie. Emocje gwarantowane!

O Gdańsku

W sobotę 17 czerwca odbędą się spacery ulicami Gdańska. Poprowadzi je przewodniczka Ewa Czerwińska. "Tajemnice gdańskich uliczek" to szlak, który wiedzie od ul. Korzennej, przez Targ Drzewny, aż do Bramy Wyżynnej, ul. Długiej i Długiego Targu. Oprócz zwiedzania charakterystycznych miejsc uczestnicy i uczestniczki spaceru dowiedzą się czym był podział miasta na kwartały, kim byli patrycjusze, czy który król zafundował Kaplicę Królewską obok kościoła Mariackiego.  

Spacery o 11.00, 12.30 i 14.00. Start: ul. Korzenna 33/35 (o godz. 11.00 i 14.00), ul. Długi Targ 1 (o godz. 12.30). Udział bezpłatny.

Poznaj historię Gdańska
-Poznaj historię Gdańska
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Kultura

16 i 17 czerwca to kolejna edycja festiwalu, który powoli zyskuje status kultowego: Fląder Festiwal. Koncerty na plaży w Brzeźnie (wejścia 51 i 52) oraz w restauracji Gruba Ryba od godz. 18.00.

Szczegóły wydarzenia TUTAJ.

Fląder Festiwal
-Fląder Festiwal
Fot. .

20 Festiwal Filmów kultowych rozpoczął się 9 i potrwa do 17 czerwca - projekcje odbywają się w klubie B90 i na Soundrive Stage, w halach W4, Studiu Luks Sfera, WL4 - Art Space, na ulicy Elektryków, w Europejskim Centrum Solidarności i w plenerach.

W ciągu ośmiu dni imprezy będzie można zobaczyć około 50 filmów podzielonych na cykle tematyczne, wysłuchać kilku wykładów o zapomnianych epizodach z historii kina, a także wziąć udział w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi i wydarzeniach towarzyszących.

Szczegóły i program TUTAJ.

Karta Turysty - Twój sposób na Gdańsk
-Karta Turysty - Twój sposób na Gdańsk
Fot. Gdansk Tourism Organisation

Z kartą taniej i wygodniej

Jeśli planujecie dużo zwiedzać, dobrym, bo najbardziej wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem będzie skorzystanie z Gdańskiej Karty Turysty. Jak sama nazwa wskazuje powstała ona z myślą o osobach odwiedzających nasze miasto. Jest więc pakietem zniżek i bezpłatnych wstępów do muzeów, obiektów kultury i rozrywki oraz restauracji. Można doładować na nią także bilet metropolitalny i bez problemów korzystać również z komunikacji miejskiej w całym Trójmieście.

Karta Turysty dostępna jest w trzech wariantach – „Komunikacja”, „Zwiedzanie” oraz oczywiście „Rodzina&Zabawa”

Miłego weekendu!