• 16.9 ºC  / 62.5 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Zgoda buduje. Gdańsk z nagrodą Księżnej Asturii!
Miasto Gdańsk zostało wyróżnione prestiżową nagrodą Księżnej Asturii za rok 2019 w kategorii „Zgoda”. „Przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju” – napisało w uzasadnieniu jury konkursu.
A
A
Data modyfikacji: 00 0000 r.
ast

 

Wyróżnienie, nie bez powodu nazywane „Hiszpańskim Noblem”, z rąk króla Hiszpanii Filipa VI odebrała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Podczas ceremonii król zwrócił się do wszystkich mieszańców Gdańska tymi słowami: „Dzisiaj (Gdańsk) jest przykładem solidarności, integracji i pokojowego współistnienia. Być może dlatego, że w najgroźniejszych momentach wzrasta potrzeba bezpieczeństwa, mieszkańcom Gdańska udało się przekształcić wszystkie cierpienia w walkę i odwagę. To cierpienie stało się siłą, odwagą i umiejętnością do pokojowego współistnienia i zgody. Gdańsk jest dzisiaj, jak napisał laureat naszej nagrody Adam Zagajewski, miastem sprawiedliwym, gdzie nie karzą obcych, miastem szybkiej pamięci i powolnego zapominania. Z dumą wręczamy Wam tę nagrodę. Pragniemy, aby wszyscy mieszkańcy Gdańska wiedzieli, że podziwiamy ich energię, postawę obywatelską i jedność".

Oprócz statuetki zaprojektowanej przez słynnego artystę Joana Miro, miasto otrzymało nagrodę finansową w wysokości 50 tysięcy Euro.

Warto dodać, że w ubiegłych latach nagrodą uhonorowano m.in. miasto Berlin, instytut Yad Vashem, czy UNICEF.