• 15.1 ºC  / 59.2 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Złoto Bałtyku zawędrowało do Rzymu
Złoto Bałtyku – to tylko jedna z wielu poetyckich nazw nadanych bursztynowi – tradycyjnie uważanemu za skarb Gdańska. Dzięki wydarzeniu „Złoto Bałyku”, które odbyło się w Instytucie Polskim w Rzymie, z naszym skarbem mogli zapoznać się Włoscy dziennikarze.
A
A
Data modyfikacji: 25 czerwca 2019 r.
20190613_191909

 

Zainteresowanie wydarzeniem było ogromne. Sala w pałacyku, gdzie mieści się Instytut zapełniła się przedstawicielami włoskich mediów jeszcze przed oficjalnym startem wydarzenia, co we Włoszech nie jest takie częste. W spotkaniu udział wziął przedstawiciel GOT, który miał za zadanie zaprosić gości do Gdańska oraz nawiązać kontakty. Gwiazdą wieczoru był jednak ktoś inny. Roberto Polce, bo o nim mowa, to rodowity Włoch, który wiele lat temu zakochał się w Gdańsku, tu mieszka i pracuje. W swojej prezentacji przybliżył ponad 80 obecnym dziennikarzom, informacje z historii i architektury Gdańska. Następnie pokaz obróbki bursztynu przeprowadziła Dorota Cenecka. To był hit, który wywołał wiele pytań z sali.

"Bursztyn ma około 40 milionów lat, jest ciepły, ma kolor żółty, czyli życia, to ma także szczególne znaczenie"- podkreśliła bursztynniczka.

Zwieńczeniem wieczoru był koncert zespołu perkusyjnego Trio Per KA i poczęstunek. Tradycyjna Polska kuchnia oraz zapewnione przez GOT Piwa Jopejskie browaru PG4 i słynny Goldwasser cieszyły się ogromnym uznaniem gości.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy Barbarze Minczewie oraz Michalinie Selidze z ZOPOT Rzym za profesjonalną organizację wydarzenia!

20190613_190159