• 19.3 ºC  / 66.8 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Zwiedzanie? Oczywiście! On-line
W czasie kiedy z domu możemy wyjść jedynie w przypadku konieczności, a obiekty zawiesiły swoją działalność, tradycyjne zwiedzanie przestało być możliwe. Na szczęście wcale nie musimy rezygnować z podróży, bo z pomocą przychodzi technologia. Zachęcamy do zwiedzania Gdańska on-line!
A
A
Data modyfikacji: 08 kwietnia 2020 r.
post_GdanskWillWait 755x505

 

Gdańsk z lotu ptaka

Zacznijmy od oficjalnej strony turystycznej Gdańska. Na Visit Gdansk pojawiła się opcja wirtualnego zwiedzania Gdańska. Piękne panoramy przygotowało VISIT POLAND ON-LINE.

Dzięki nim poznamy najpiękniejsze zakątki Gdańska z lotu ptaka. Mapy są interaktywne – możemy się rozglądać, przybliżać i oddalać widok, a także zobaczyć umiejscowienie różnych obiektów turystycznych oraz restauracji, pubów czy kawiarni.

Wszystkie panoramy zostały wykonane podczas doskonałej pogody, tak więc błękitne niebo dodaje uroku.

https://visitpoland.online/gdansk/

 

Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej to obiekt bardzo nowoczesny. Nie dziwi wiec dostęp do zbiorów on-line czy wirtualny widok obiektu. Możemy też np. wysłuchać archiwalnych audycji radiowych. Panorama on-line jest rozbudowana jeśli chodzi o widok zewnętrzny, jednak wewnątrz możemy odwiedzić jedynie wystawę poświęconą obronie Westerplatte. Do tego dochodzi duża liczba materiałów audio i wideo dostępnych w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter). Zdecydowanie warto pamiętać także o kanale YouTube Muzeum oraz portalu historii mówionej, które pełne są fascynujących informacji. Nie zapominajmy, że dostępny jest też wirtualny spacer po samym terenie Westerplatte.

Szczegóły dotyczące wszystkich możliwości zwiedzania on-line znajdziemy tutaj:

https://muzeum1939.pl/m2wswirtualnie/aktualnosci/3244.html

 

west wirt

 

Europejskie Centrum Solidarności

ECS to także bardzo nowoczesny obiekt, który nie pozostaje w tyle jeśli chodzi o możliwości zwiedzania on-line. Znajdziemy tu materiały z wykładami ekspertów, zbiory w formie elektronicznej oraz panoramę imponującego obiektu z zewnątrz. Co najistotniejsze, Centrum oferuje też bardzo rozbudowany spacer po wystawach. Wystarczy kilka kliknięć i przenosimy się do sal wystawowych, które możemy podziwiać na dokładnych zdjęciach, wysokiej jakości. Do tego należy doliczyć możliwość zapoznania się z e-bookami, raportami a nawet zapisami konferencji. Europejskie Centrum Solidarności oferuje więc bardzo wiele i z pewnością warto je odwiedzić, nawet jeśli musimy to robić przez ekran komputera. Przekonajcie się sami:

https://ecs.gda.pl/ecsonline

 

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Także i to muzeum nie próżnowało i przez ostatnie lata skwapliwie kompletowało swoją elektroniczną ofertę. Z efektami pracy muzealników możemy zapoznać się tutaj: https://archeologia.pl/aktualnosci-strona-glowna-muzeum/1033-wirtualne-muzeum-archeologiczne-w-gdansku

Muzeum aktywne jest również w mediach społecznościowych, choć największą atrakcją jest z pewnością wirtualny spacer po Grodzisku w Sopocie. I tak, bez opuszczania domu możemy zgłębić fascynujący świat historii Gdańska, a nawet czasów wczesnego średniowiecza, czyli na długo zanim Gdańsk stał się miastem.

 

Muzeum Gdańska

W przypadku muzeum Gdańska nie wybierzemy się wprawdzie na wirtualny spacer, ale nic straconego. I tak zdecydowanie warto odwiedzić stronę http://dziedzictwo-gdansk.pl/online-collection, by zapoznać się z bardzo bogatym katalogiem zbiorów muzeum w formie elektronicznej. Aby pomóc nam w nawigacji po imponującej kolekcji, muzeum oferuje asystę bardzo dobrej wyszukiwarki. A jest w czym wybierać. Wystarczy napisać, że muzeum oferuje: 2.470 fotografii, ponad 1,7 tys. pocztówek, przeszło 600 grafik, prawie 540 przykładów sztuki złotniczej i 140 eksponatów srebrnych.

 

Muzeum Narodowe

Aby zapoznać się z ofertą on-line Muzeum Narodowego, należy odwiedzić stronę http://www.mng.gda.pl/2020/03/19/wydarzenia-w-mng-online/ Nie zapomnijmy także o profilu Facebookowym Muzeum, gdyż instytucja organizuje na nim bardzo wiele ciekawych zajęć, w tym także takie przeznaczone dla najmłodszych. Muzeum jest też aktywne na Instagramie oraz na YouTube. Na tym ostatnim kanale znajdziemy wiele ciekawych filmów z życia muzeum, w tym te poświęcone jego największemu skarbowi, którym jest obraz Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”.

 

Narodowe Muzeum Morskie

Na koniec zostawiliśmy Narodowe Muzeum Morskie – instytucję, która ma bardzo wiele do zaoferowania elektronicznym turystom. Największe hity to wirtualne spacery po Ośrodku Kultury Morskiej http://www.nmm.pl/okm-tour/tour.html oraz będącym jedną z wizytówek Gdańska - Żurawiu https://wmm.nmm.pl/virtualtour/zuraw/tour.html.
Wejdziemy nawet na Sołdka: https://wmm.nmm.pl/virtualtour/soldek/tour.html

 

zuraw wirt

 

Gdański Teatr Szekspirowski

Także GTS przygotował nie lada atrakcję - zwiedzanie Teatru bez wychodzenia z domu. Do tego celu posłużono się serią filmików, które są publikowane m.in. na oficjalnej stronie instytucji. Zobaczcie sami: https://teatrszekspirowski.pl/aktualnosci/szekspiron-zwiedzanie-teatru/

 

Pamiętajcie także, że do Waszej dyspozycji pozostają kamery on-line, które śledzą w czasie rzeczywistym to co dzieje się w najważniejszych miejscach w Gdańsku: https://www.gdansk.pl/kamera

Jak więc widać, w naszym mieście można z powodzeniem zwiedzać, nawet bez wychodzenia z domu, do czego gorąco zachęcamy. Udanych wypraw on-line!