• 1.4 ºC  / 34.6 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Czym jest bursztyn?
Bursztyn, jantar, złoto Bałtyku, kamień bałtycki, złote łzy słońca, elektron. Wiele nazw dla żywicy kopalnej.
A
A
Data modyfikacji: 00 0000 r.
bursztyn

 

Ponad 45 milionów lat temu żywica wyciekała ze zranionego czy pękniętego pnia drzewa, lub gałęzi. Zupełnie tak, jak to można zaobserwować także dzisiaj. Tworzyła nacieki, krople, a także „sople”. Często też gromadziła się tuż pod korą drzewa, tworząc tam ciekawe formy. I tak, czekała sobie kilkadziesiąt milionów lat na odkrycie i na zachwyt.

Dla porządku trzeba wyjaśnić, że bursztyn jest żywicą kopalną tak drzew iglastych, jak i (znacznie rzadziej) żywicujących liściastych drzew z grupy bobowców. Wciąż nie rozstrzygnięto jednak i nie określono jednoznacznie gatunku drzewa, z którego żywicy powstał bursztyn bałtycki.

Pani Gabriela Gierłowska* (znawczyni bursztynu i Bursztynnik Roku 2013) charakteryzując bursztyn, napisała, że ten ulega ciągłym zmianom, poddaje się procesom utleniania, i nazwała go przyjaznym człowiekowi, żyjącym kamieniem.

I faktycznie, jest „kamieniem” niezwykłym.

Zachwyca niezliczoną ilością kolorów i odcieni, a także inkluzjami takimi jak owady, wije, płazy, szczątki roślin, ziarnka piasku, pajęczaki. Czasem może to także być kropla wody czy pęcherzyk gazu.

Pośród wielu wspaniałych i arcyciekawych inkluzji w bursztynie – mamy w Gdańsku wyjątkową, zwaną "Jaszczurką Gierłowskiej". Ten okaz można oglądać w zbiorach Muzeum Bursztynu.

Dzisiaj bursztyn jest głównie „bohaterem” jubilerstwa. Toteż dużym zainteresowaniem cieszą się liczne gdańskie sklepy z biżuterią z kamieniem bałtyckim. Jako, że Gdańsk jest siedzibą (i jako miasto jednocześnie był założycielem) Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, nietrudno znaleźć certyfikowane miejsca sprzedaży. Dużą popularnością cieszą się też pokazy mody „Gala Amber Look”, towarzyszące Międzynarodowym Targom Bursztynu Amberif.