• 1.6 ºC  / 34.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Któż nie zna bursztynu?
O bursztynie napisano już chyba wszystko. Fachowe informacje można czerpać ze stron profesjonalnych, lub posłuchać ekspertów w siedzibie Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, mającego swoją siedzibę w Gdańsku. Zainteresowani medycznym zastosowaniem bursztynu, także mają skąd czerpać wiedzę o tym wyjątkowym zastygłym kawałku natury.
A
A
Data modyfikacji: 00 0000 r.
bursztyn1

 

Jeszcze do niedawna dla wielu, urlop nad morzem oznaczał poszukiwanie bursztynu na plaży. Konieczny był też zakup sznura bursztynu, tak zwanej hawajki. Wciąż niezwykłą popularnością cieszą się spacery ulicą Mariacką w Gdańsku. Ulica, sama w sobie urocza, znana jest bowiem na całym świecie jako ulica bursztynu. No właśnie – bursztynu. A czymże jest ten dziwny nie-kamień?

 

Wrażenie robi informacja, że nosząc biżuterię z bursztynem tak naprawdę mamy na sobie żywicę liczącą ponad 40 milionów lat.

I kiedy uważnie przyjrzymy się przeźroczystym bryłkom, często znajdziemy w nich zastygłe owady, a czasem uwięzione nasiona roślin, których już dzisiaj nie spotkamy. Nierzadko też jakiś mech, czy inne resztki organiczne.

 

Odpowiednio podszlifowane bryłki, ciekawie oprawione, czy też nawet pozostawione w stanie surowym – osiągają dzisiaj całkiem pokaźne ceny.

Mamy świetnych projektantów biżuterii artystycznej, artystów potrafiących odpowiednio podkreślić blask bijący ze środka bryłki. Zatem, nie dziwota, że pośród pamiątek znad morza w walizkach poczesne miejsce znajduje Złoto Bałtyku.

 

Do lamusa odchodzi moda na skromne tzw. hawajki, zaś współczesna biżuteria bursztynowa coraz częściej zdobywa międzynarodowe laury.

Słusznym wydaje się powiedzenie, że bursztyn to nieprzeczytana księga piękna przyrody, dająca natchnienie kolejnym pokoleniom artystów.