• 1.6 ºC  / 34.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Właściwości bursztynu
Bursztyn znany jest i ceniony od starożytności. I to zarówno ze względu na swoją urodę jak i właściwości lecznicze i magiczne.
A
A
Data modyfikacji: 00 0000 r.
Bursztyn_korale

 

Podobno Kleopatra lubiła przebywać w pomieszczeniach, gdzie palono kadzidła bursztynowe. W starożytnym Rzymie wierzono, że bryłki bursztynu poprawiają potencję. Po wprowadzeniu chrześcijaństwa, proszek bursztynowy znalazł zastosowanie w kadzielnicach. Noszono też nieszlifowane bryłki jantaru na szyi, jako talizman chroniący przed złem.

Po licznych badaniach naukowych odkryto, że kwas bursztynowy ma działanie biostymulatora, regulującego pracę jelit i nerek. Odkryto także, że ma działanie przeciwzapalne. Działa łagodząco na ukąszenia owadów i oparzenia, a także przeciwbólowo. Do niedawna jeszcze stosowano „gryzaki” z gładko wypolerowanego bursztynu dla ząbkujących dzieci.

Obecnie, sproszkowany bursztyn stosowany jest w kosmetyce, na przykład jako peeling, czy składnik kremów, szamponów, i mgiełek nawilżających.

Znajduje też zastosowanie w medycynie naturalnej. Nalewka bursztynowa popularna jest na dolegliwości stawowe, na bóle głowy. Litoterapeuci przekonują, że nieoszlifowana bryłka, noszona „przy ciele”, łagodzi bóle reumatyczne, że pomaga w dolegliwościach tarczycy, a także, że uspokaja.  

W porównaniu z innymi kamieniami, bryłki bursztynu są cieplejsze, i „przyjemniejsze” w dotyku. A potarte wełną, przyciągają skrawki papieru, włosy. Dzieje się tak dlatego, że  bursztyn po potarciu uzyskuje ładunek elektryczny. I jest to ładunek ujemny – korzystny dla człowieka.

Podpalone bryłki jantaru palą się jasnym płomieniem, niczym świeca. Przy tym płomień roztacza dokoła przyjemną, żywiczną woń. Stąd zastosowanie proszku bursztynowego, wzorem Kleopatry, do domowych kadzideł. Zapach bursztynu pomaga w kłopotach ze snem. Poprawia nastrój.

Jeśli nie mamy pod ręką kadzidła, ani kremu, zawsze możemy sobie poprawić nastrój zakładając pierścionek, czy naszyjnik z bursztynem.