Święto Wolności i Solidarności
  • 13.6 ºC  / 56.4 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU
Konferencja Scala Wave 2018
Scala Wave 2018 to spotkanie, które przyciąga do Trójmiasta pasjonatów technologii. Uczestnicy poszukują najnowszych trendów w zakresie programowania funkcyjnego, przede wszystkim w języku Scala. Wydarzenie odbędzie się w dniach 6-8 września w Starym Maneżu, w Gdańsku-Wrzeszczu.
A
A
data publikacji: 16 sierpnia 2018 r.

 

Czym jest Scala?

W skrócie, jest to język programowania umożliwiający szybkie tworzenie bezpiecznego i wydajnego kodu, dzięki połączeniu elementów programowania funkcyjnego oraz obiektowego. Jest to język programowania wymieniany wśród najbardziej pożądanych na rynku IT.

Tym, co wyróżnia wydarzenie Scala Wave jest skupienie na praktycznych aspektach  technologii. To dlatego, organizatorzy zaproponowali trzy dni aktywności, z czego aż dwa z nich przeznaczone będą w całości na praktyczne warsztaty. Jak pokazują dwie poprzednie edycje, zainteresowanie tą technologią zarówno w tym regionie, jak i na całym świecie, wzrasta z roku na rok.

Oferta warsztatów jest rozbudowana, uczestnicy mogą wybierać spośród dwudniowych (6-7.09.2018) lub jednodniowych (7.09.2018).

W ramach tych pierwszych można zdecydować się na spotkanie z ekspertem Johnem de Goes, który m.in. zgromadził  i wyszkolił światowej sławy zespoły inżynierów Scali i opracował kilka udanych projektów typu Scala Open Source.

Kolejne warsztaty poprowadzi, dobrze rozpoznawalny w środowisku funkcyjnym, Jon Pretty, który od ponad dekady jest zaangażowany w budowanie społeczności pasjonatów języka i z sukcesem pracuje nad projektami Scala w zróżnicowanych organizacjach.

Jest autorem wielu projektów open-source, takich jak Contextual i Magnolia.

Uczestnicy mogą też zdecydować się na spotkanie z Marcinem Matuszakiem, entuzjastycznym programistą funkcjonalnym z Wrocławia, który pracuje jako inżynier danych w Ryanair. Jego ostatnie zainteresowania to połączenie uczenia maszynowego i programowania funkcjonalnego. Marcin wprowadzi uczestników w gorący temat machine learning w Scali.

W ramach oferty warsztatów jednodniowych uczestnicy mają możliwość spotkania Jakubem Kozłowskim z firmy Scalac, która specjalizuje się w świadczeniu usług IT w oparciu o język Scala. Tematem warsztatu będzie praktyczne wykorzystanie tzw. ekosystemu Typelevel - bibliotek i narzędzi ułatwiających programowanie funkcyjne w Scali.

Trzeciego dnia konferencji, uczestnicy będą mieć okazję spotkać się i wziąć udział w wystąpieniach jednych z największych autorytetów świata Scali. Wyjątkowo ciekawym wydarzeniem będzie wystąpienie otwierające, które wygłosi Rúnar Bjarnason, autor podręcznika do nauki języka Scala pod tytułem “Functional Programming in Scala”.

Scala Wave jest z założenia czymś więcej niż tylko konferencją. Jednym z jej celów jest budowanie i wzmacnianie społeczności związanej z programowaniem funkcyjnym.

Uczestnicy konferencji zostaną zaproszeni do udziału w wieczorze networkingowym odbywającym się  jak co roku w tej samej, sprawdzonej lokalizacji przy sopockiej plaży. Wybiorą się na spacer z przewodnikiem po Westerplatte czy, (pod osłoną nocy) poznają tajemnice Centrum Hewelianum.

Konferencja odbywa się pod patronatem merytorycznym firmy Lightbend, której współtwórcą jest sam Martin Odersky, autor przełomowego języka programowania Scala.

 

Rejestracja jest otwarta a bilety dostępne:  http://bit.ly/ScalaWave

Organizatorem jest Scalac - firma zajmująca się konsultingiem IT

Zachęcamy także do zapoznania się z FILMEM, który pozwala dowiedzieć się więcej o opisywanym wydarzeniu.