Święto Wolności i Solidarności
  • 13.6 ºC  / 56.4 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU
Rekordowe 5 lat dla Gdańska
Wraz ze wzrostem znaczenia Gdańska jako destynacji turystycznej odchodzą czasy, w których dokonywano porównań głównie na rynku krajowym. Dziś konieczne jest poszerzanie kontekstu i rozważanie pozycji Gdańska na tle miast europejskich.
A
A
data publikacji: 01 sierpnia 2017 r.

W związku z tym prezentujemy Wam dzisiaj najważniejsze informacje z raportu THE EUROPEAN CITIES MARKETING BENCHMARKING REPORT 13th OFFICIAL EDITION 2016-2017, który podsumowuje lata 2012-2016 pod kątem wielkości ruchu turystycznego w europejskich miastach. Mamy nadzieję, że będzie on dla Was wartościowym źródłem wiedzy.

Gdańsk został zaklasyfikowany do kategorii miast, które udzielają rocznie do 1,5 mln noclegów w płatnej bazie noclegowej. Jesteśmy w pierwszej piątce miast odnotowujących najszybszy wzrost w liczbie udzielanych noclegów, który według raportu ECM na przestrzeni lat 2012-2016 wyniósł 11,8%*. Jest to wynik dużo powyżej średniej dla tej grupy, która wyniosła 5,9%. Jedyne, inne polskie miasto uwzględniane w zestawieniu to Poznań, który osiągnął w tym okresie wzrost na poziomie 3,1%.

Liczba udzielanych noclegów w Gdańsku wzrasta
-Liczba udzielanych noclegów w Gdańsku wzrasta
Fot. Gdansk Convention Bureau

Jeszcze lepszy wynik Gdańsk uzyskał w zestawieniu porównującym nominalny wzrost liczby udzielonych noclegów. W tym wypadku zajęliśmy trzecią lokatę ze wzrostem o ponad 115 tysięcy noclegów w ciągu 5 lat. Przy średniej dla tej kategorii miast wynoszącej ok. 30 tys. widać, że Gdańsk ma potencjał znalezienia się w przyszłości w pierwszej lidze europejskich miast pod kątem turystyki. Dynamika rozwoju Gdańska jest wyższa z roku na rok, co przejawia się w wysokiej pozycji Gdańska w zestawieniu biorącym pod uwagę dane tylko w perspektywie ostatniego roku, gdzie zajęliśmy zaszczytne drugie miejsce, ze wzrostem 16,3%. Krajowy ruch turystyczny nadal ma większe znaczenie dla ogólnie odnotowywanego wzrostu, w wyniku czego w zestawieniu bazującym na rozwoju międzynarodowego ruchu turystycznego, Gdańsk zajmuje 9 miejsce z wynikiem 12,8%. Wciąż jest to jednak rezultat wyższy od średniej, która wyniosła 7,2%. Nominalny wynik był jeszcze lepszy (na poziomie 62 670 w latach 2012-2016 przy średniej dla wszystkich miast wynoszącej 25 766) i dał nam 6 miejsce w zestawieniu.

W kontekście międzynarodowego ruchu turystycznego również odnotowujemy większą dynamikę w ostatnim roku, co przekłada się na 7 lokatę Gdańska z wynikiem 13,1% przyrostu w porównaniu do 2015 r. Dane liczbowe pokazują, że na aktualnym etapie rozwoju konkurujemy w różnych zestawieniach głównie z Belgradem (Serbia), Malagą (Hiszpania) i Ljubljaną (Słowenia).

„Niebagatelne znaczenie dla odnotowanych wzrostów z pewnością ma fakt zanikającej sezonowości w Gdańsku. Oznacza, to, że nasze miasto jest chętnie odwiedzane już nie tylko latem, ale o każdej porze roku. A to dzięki wielu aktywnościom i atrakcjom, które nie są zależne od pogody, a których wciąż przybywa”, podsumowuje wyniki prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Łukasz Wysocki.

 

*Wszystkie podane wartości odnoszą się tylko do turystów korzystających z rejestrowanej bazy noclegowej, co oznacza, że nie uwzględniają osób nocujących u rodziny/znajomych oraz w obiektach nie objętych obowiązkiem raportowania do GUSu.