Święto Wolności i Solidarności
  • 16.7 ºC  / 62.1 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU
W turystyce pracuje się dobrze, szczególnie na Pomorzu!
31 maja 2017 r., w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku, odbyła się debata „Sytuacja na turystycznym rynku pracy: fakty, mity i wyzwania”. Wydarzenie było częścią Letnich Targów Pracy Pomorza, których współorganizatorem była Gdańska Organizacja Turystyczna / Gdańsk Convention Bureau.
A
A
data publikacji: 01 czerwca 2017 r.

Prowadzący spotkanie - Piotr Świąc
-Prowadzący spotkanie - Piotr Świąc
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

O czym i dla kogo?

Wydarzenie zostało zorganizowane specjalnie z myślą o osobach działających w branży turystycznej. Było skierowane zarówno do tych, którzy od wielu lat działają w turystyce, jak i do osób planujących swoją karierę w tym sektorze. Podczas debaty można było uzyskać praktyczną i cenną wiedzę prezentowaną przez ekspertów. Swoje punkty widzenia zaprezentowali zarówno urzędnicy związani z rynkiem pracy, jak i praktycy branży hotelarskiej.

Debatę poprowadził znany dziennikarz telewizyjny, Piotr Świąc. Uczestników debaty przywitał Rektor Wyższej Szkoły Bankowej prof. nadzw. dr hab. Jan Wiśniewski, wiceprezydent Miasta Gdańska ds. gospodarczych - Aleksandra Dulkiewicz oraz Wiesław Byczkowski– Wicemarszałek Województwa Pomorskiego.

Rynek pracy bez tajemnic

Pierwszy panel debaty dotyczył sytuacji na lokalnym i regionalnym rynku pracy. O statystykach, tendencjach oraz wyzwaniach opowiadali Roland Budnik – Dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy, Joanna Witkowska - Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, Joanna Reszka - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku.

Dobre praktyki w Trójmiesjkich hotelach

W drugiej części spotkania swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się praktycy. Panel koncentrował się bardziej na sytuacji pracownika na turystycznym rynku pracy. O swoich dobrych praktykach opowiadali: Sylwia Gadomska – Dyrektor Regionu Północnego Grupa Hotelowa Orbis, Przewodnicząca Sekcji Turystyki Hotelarstwa i Gastronomii Pracodawców Pomorza, Daniel Danielewicz – Dyrektor Golden Tulip Gdańsk Residence. Uczetnikiem tej części była również Ewa Laskowska - nauczyciel przedmiotów hotelarskich w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku. Warto dodać, że słuchaczami debaty byli bardzo żywo zainteresowani tematem uczniowie tej szkoły.

Miasto wspiera lokalny rynek pracy

Ostatni panel dotyczył lokalnego rynek pracy w odniesieniu do potrzeb związanych ze strategią rozwoju Miasta. Katarzyna Swarcewicz Inspektor Wydziału Polityki Gospodarczej Referat Przedsiębiorczości i Turystyki Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Grzegorz Kryger – Z-ca Dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego ds. Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Katarzyna Swarcewicz opowiadałam.in o projekcie „Wypracuj przyszłość”, którego celem jest umożliwienie uczestnikom zdobycia doświadczenia zawodowego, ułatwiającego im znalezienie pierwszej pracy i pozostanie na lokalnym rynku pracy, a także wsparcie firm poszukujących stażystów, a często również nowych pracowników. Projekt skierowany jest do studentów i absolwentów studiów wyższych oraz pełnoletnich uczniów ostatnich klas techników i ich absolwentów.

Jak na prawdziwą debatę przystało, nie zabrakło pytań od publiczności, jak również pytań zadanych na profilu Fb Gdansk Convention Bureau.

W debacie wzięło udział ponad 60 uczestników. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie.

Zobacz fotorelację z wydarzenia