• 9.3 ºC  / 48.7 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Mateusz Kusznierewicz
Polski żeglarz sportowy, złoty medalista olimpijski. Ambasador Kongresów Polskich od 2012 roku.
A
A
data publikacji: 19 kwietnia 2017 r.

Mateusz Kusznierewicz, swoją przygodę z żeglarstwem rozpoczął w wieku 9 lat. Swój pierwszy międzynarodowy sukces odniósł w 1990 roku, kiedy z mistrzostw świata juniorow w klasie OK.-Dinghy wrócił ze złotym medalem.  Dwa lata później „przesiadł” się na olimpijską klasę Finn, Reprezentował w niej Polskę na trzech kolejnych Igrzyskach Olimpijskich. W Atlancie w 1996 r. zdobył złoty medal – pierwszy medal olimpijski w historii polskiego żeglarstwa. Cztery lata później, w Sydney, był czwarty. W Grecji, podczas igrzysk w Atenach w 2004 r., wywalczył brąz.

Na swoim koncie w tej klasie ma także dwa tytuły Mistrza Świata (1998 i 2000) oraz trzy tytuły . W 1999 r. Mateusz otrzymał prestiżowy tytuł „Żeglarza roku" (Sailor of the Year), nadawany raz do roku przez ISAF najlepszym żeglarzom świata. Pod koniec 2004 r. został uhonorowany tytułem „Żeglarza wszechczasów" – najlepszego w dotychczasowej historii tej klasy (za wszystkie zwycięstwa w klasie Finn w ciągu dwunastu kolejnych lat).

Wiosną 2005 r. Mateusz zmienił klasę Finn na klasę Star, w której stworzył team razem z Dominikiem Życkim. Zespół Kusznierewicz/Życki od pierwszych startów osiągał doskonałe wyniki, szybko awansując do ścisłej światowej czołówki tej elitarnej klasy żeglarskiej.

W 2008 r. na akwenie u wybrzeży Miami Mateusz z Dominikiem wywalczyli historyczny tytuł Mistrzów Świata, zdobywając zaszczytne prawo do umieszczenia na swoim żaglu złotej gwiazdy. Mateusz i Dominik reprezentowali Polskę w klasie Star podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 r., zdobywając tam 4. miejsce.

Mateusz jest zapalonym narciarzem, golfistą, pływa na windsurfingu, gra w tenisa i squasha. Spełnia się również w biznesie. Działa w branży turystycznej, hotelarskiej, jachtowej, mediowej, marketingu sportowego i eventowej. W kwietniu 2013 roku Mateusz został prezesem Fundacji Gdańskiej, organizującej wydarzenia, mające na celu promowanie Gdańska w Polsce i świecie, a także kreowanie nowego wizerunku miasta.

Często udziela się społecznie, a jako ambasador Gdańska do spraw morskich wspiera w tym zakresie inicjatywy włodarzy tego miasta. W ten sposób popularyzuje żeglarstwo w Polsce i pokazuje, że warto uprawiać ten sport nie tylko na jeziorach, ale tak że na morzu.