• 3.1 ºC  / 37.6 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Port Lotniczy Gdańsk – nasze okno na świat
Choć Gdańsk jest miastem, do którego łatwo dojechać zarówno koleją, jak i autem lub autokarem, to coraz więcej osób decyduje się do stolicy Pomorza przylecieć. W takim wypadku, pierwszym miejscem jakie widzą, jest jedna z wizytówek Gdańska – nowoczesny Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy.
A
A
data publikacji: 29 listopada 2018 r.

Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Trochę historii awiacji w Gdańsku

Obecny Port Lotniczy to nowoczesny hub transportowy – 2 największe lotnisko regionalne w Polsce i 3 w kraju (po Warszawie i Krakowie). Warto jednak przypomnieć, że pierwsze lotnisko w Gdańsku powstało tuż po zakończeniu I Wojny Światowej – w roku 1919, po przekształceniu lotniska wojskowego. Dziś nikt zapewne nie powiedziałby o tym miejscu „port lotniczy”. Było to kilka skromnych budynków, do których stopniowo dołączały hangary. Także miejsce było inne. Lotnisko znajdowało się we Wrzeszczu (Danzig-Langfuhr). Samoloty obsługiwały połącznia do takich miast jak m.in. Moskwa, Berlin, Lwów czy Hamburg. Po wojnie siatka połączeń skurczyła się i skupiła głównie na miastach polskich. Dziś teren ten należy do dzielnicy Zaspa. Miejscami wdać jeszcze pozostałości pasa startowego. Pozostał również 1 hangar, który po przebudowie, pełni funkcję centrum handlowego.

Co ciekawe, lotnisko funkcjonowało w tym miejscu aż do połowy lat 70-tych. Jednak rozwój lotniska i coraz więcej połączeń wymagało „wyprowadzenia portu lotniczego” poza coraz intensywniej rozbudowujące się miasto. Dlatego w roku 1971 rozpoczęto budowę nowego portu lotniczego. Wybór padł na oddalone od centrum Gdańska o ok. 14 km Rębiechowo. Pierwszy samolot (z Wrocławia) wylądował tam 1 maja 1974 roku.

Teraźniejszość to rozwój

W roku 2006 lotnisko pierwszy raz obsłużyło 1 mln pasażerów. Stało się oczywiste, że przy dynamicznym wzroście liczby połączeń należy wybudować nowy, większy i nowocześniejszy terminal.

Tym bardziej, że w kwietniu 2007 roku okazało się, ze Gdańsk będzie jednym z miast – gospodarzy UEFA Euro 2012. Na początku roku 2012 zakończono budowę Terminala T2 (wyposażonego w dodatkowe miejsca postojowe, rękawy i drogi zjazdowe), który w kolejnych latach dodatkowo rozbudowano. W międzyczasie port lotniczy połączyła z centrum Gdańska nowoczesna Pomorska Kolej Metropolitalna. W roku 2017 lotnisko obsłużyło ponad 4,6 mln pasażerów. Co ważne port lotniczy dysponuje nowoczesnym system wspomagania lądowania ILS II kategorii, który już niebawem (jeszcze w roku 2018) stanie się najnowocześniejszym w Polsce systemem ILS kat. III b, co oznacza że samoloty będą mogły tu lądować przy każdych praktycznie warunkach pogodowych.

Sieć połączeń

Gdańsk jeszcze nigdy, w swojej ponad 1000 letniej historii, nie był tak blisko Europy. Lądują tu samoloty linii: Airbaltic, Finnair, KLM, Lufthansa, Norwegian Air, LOT, Ryanair, SAS oraz Wizzair. Oprócz tego, cały czas zwiększa się też ruch czarterowy. Łącznie można do Gdańska dolecieć z ponad 60 miast! Część przewoźników (tanie linie) oferuje doskonałe ceny. Jeśli kupimy bilety z wyprzedzeniem i w odpowiednich dniach, dolecimy do Gdańska za dosłownie kilkadziesiąt złotych.

Najwięcej połączeń bezpośrednich funkcjonuje w ruchu do i z miast Wielkiej Brytanii (11), Norwegii (9) oraz Niemiec (5). Najdalej na północ dolecimy do Reykjaviku i Tromso. Na południe – do Izraelskiego Eilatu. Na zachód, do Lizbony, a na wschód do Charkowa.

Szczegółowa mapa połączeń znajduje się TUTAJ.

http://www.airport.gdansk.pl/schedule/link/


Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Jak dotrzeć z portu lotniczego do miasta i z powrotem?


AUTOBUS

Autobusy kursują regularnie i dobrą częstotliwością. Podróż trwa ok 40 minut, a cena biletu to 3,20 PLN.

Gdańsk-Wrzeszcz Dworzec PKP - Port Lotniczy: linia 110
Gdańsk Dworzec Główny PKP - Port Lotniczy: linia 210

Sopot - Kamienny Potok SKM - Port Lotniczy linia 122

nocny:
Gdańsk Dworzec Główny PKP -Wrzeszcz PKP- Port Lotniczy: linia N3

Więcej informacji: www.ztm.gda.pl

 

Pomorska Kolej Metropolitalna

To zdecydowanie najlepsza metoda dostania się do miasta lub na lotnisko. Podróż trwa ok. 25 minut.

Pociągi kursują na trasie  Gdańsk-Wrzeszcz - Port Lotniczy - Gdynia Główna  co 30 min., na trasie  Gdańsk Główny - Port Lotniczy - Kartuzy  co 1 godz. oraz na trasie Gdynia Główna - Port Lotniczy - Kościerzyna.

W pociągach obowiązuje taryfa kilometrowa SKM (także na podróże z przesiadką we Wrzeszczu w kierunku Gdańska Śródmieścia, bądź Sopotu) oraz tzw. bilet strefowy Miejski na Gdańsk, uprawniający w cenie 3,50 zł (bilet normalny) do podróży do dowolnego przystanku SKM na terenie Gdańska.

Bilety można kupić w kasach i automatach biletowych na przystankach kolei lub w pociągu.

Przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej - Gdańsk Port Lotniczy znajduje się bezpośrednio przy Terminalu pasażerskim T-2 i jest z nim połączony specjalnym tunelem dla pasażerów.

Więcej informacji: skm.pkp.pl

 

Taxi

Jeśli komuś zależy na czasie i wygodzie, najlepiej wziąć taksówkę. Cena kursu do centrum Gdańska, to ok. 60 PLN. Podróż trwa ok. 20 minut. Warto wybrać pojazd oznaczony jako polecany przez port lotniczy. To gwarancja uczciwej ceny i usługi na odpowiednim poziomie.

Oczywiście pamiętajcie, że zawsze można wynająć auto. Na lotnisku nie brakuje wypożyczalni z szerokim wyborem rodzajów samochodów.