• 15.1 ºC  / 59.3 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Gdański szlak gotyku

Styl gotycki w sztuce i architekturze wykształcił się dzięki nowym rozwiązaniom konstrukcyjnym, które umożliwiły wyjście poza wcześniej stosowane zasady wznoszenia budynków i osiągnięcie bryły nowego typu. Po czasach ciężkich romańskich budynków przyszła pora na strzelistość i smukłość gotyckich budowli. Dzięki temu można było wznosić nie tylko znacznie wyższe budynki, ale też dużo lepiej oświetlone większymi połaciami okien. Zapraszamy do podążania Gdańskim Szlakiem Gotyku!

A
A
1. Dwór Bractwa Św. Jerzego / Targ Węglowy 27 (2/12)

Dwór Bractwa Św. Jerzego
-Dwór Bractwa Św. Jerzego
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Złożone z rycerzy i patrycjuszy bractwo św. Jerzego było najstarszym i najbogatszym bractwem kurkowym w Gdańsku. Przypomnijmy – bractwa kurkowe były organizacjami, które uczyły swoich członków posługiwania się bronią na wypadek wybuchu konfliktu zbrojnego i konieczności obrony murów miejskich. Początkowo bractwo spotykało się w Dworze Artusa, jednak z powodu narastających konfliktów z innymi użytkownikami obiektu, członkowie bractwa zdecydowali o budowie nowej, niezależnej siedziby

Późnogotycką budowlę wzniesiono pod koniec XV w. w pobliżu istniejącej tu już strzelnicy bractwa. Dwukondygnacyjny budynek nawiązujący do budownictwa flamandzkiego zaprojektował Hans Glottau. Bryłę zbudowaną na planie kwadratu zamyka dach namiotowy oraz smukłe ośmioboczne wieżyczki. Na szczycie dachu dostrzeżemy dodaną nieco później wieżę z charakterystyczną figurą św. Jerzego zabijającego smoka. Fasada Dworu zakończona jest blankowaniem, czyli zębatym zwieńczeniem kryjącym wewnątrz chodnik lub pomost niezbędny w trakcie obrony obiektu.

Na pierwszej kondygnacji budynku mieściła się strzelnica i pomieszczenia do przechowywania sprzętu łuczniczego, na piętrze zaś bractwo dysponowało salą wykorzystywaną podczas uroczystości, uczt i przedstawień teatralnych – po sprzedaży obiektu państwu pruskiemu w XVIII w. na wyższej kondygnacji rezydowała Królewska Szkoła Sztuk Pięknych.

II wojna światowa nie obeszła się z budynkiem łaskawie – zniszczony został dach Dworu, a jego wnętrze wypalone. Cudem ocalała figura św. Jerzego. Dwór odbudowano w latach 50-tych i od tego czasu mieści się tu pomorski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Więcej informacji o Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego: www.eurob.org


(1/12)

(2/12)