Wakacje w Gdańsku to nie tylko plażowanie. To także zwiedzanie oraz świetna zabawa w miejscach dedykowanych najmłodszym. Dlatego, nawet jeśli trafi Wam się deszczowy dzień, nie ma powodów do obaw. Tym bardziej, że przygotowaliśmy dla was dziesięć propozycji spędzenia czasu z dziećmi w chłodniejszy lub deszczowy dzień.
Propozycja 1. Rundka po muzeach
Brzydką pogodę najlepiej wykorzystać na wspólne, rodzinne zwiedzanie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się Karta Turysty, szczególnie pakiet „Rodzina&Zabawa”, który zapewnia darmowe wejścia do 12 miejsc oraz zniżki w 21 kolejnych.
Wasz spacer po muzeach proponujemy rozpocząć od Muzeum Gdańska w Ratuszu Głównego Miasta. W okresie wakacyjnym, za niewielką dopłatą, możecie wejść na galerię widokową w wieży, skąd z wysokości ok. 50 m roztacza się wspaniała panorama Gdańska.
Niedaleko Ratusza, przy ul. Długiej 12, znajduje się Dom Uphagena, do którego również warto wstąpić, aby zobaczyć jak wyglądały wnętrza mieszkań gdańskich kupców z XVIII w. A że wakacje w Gdańsku byłyby niekompletne bez wizyty w Muzeum Bursztynu, zajrzyjcie również do niego. Dzieci obejrzą tam nie tylko unikatową kolekcję tych pięknych okazów przyrodniczych, ale dowiedzą się także jak powstaje bursztyn, w jaki sposób jest obrabiany oraz jakie cudowne właściwości w sobie kryje.
Propozycja 2. Poczujcie morski klimat Gdańska!

Skoro jesteście nad morzem, musicie też odwiedzić muzea związane z wodnym charakterem naszego miasta. Tym razem spacer rozpocznijcie od Sołdka, przycumowanego tuż przy spichlerzach. Jest to pierwszy statek pełnomorski zbudowany w polskiej stoczni po II wojnie światowej, który obecnie pełni rolę muzeum. Do dyspozycji zwiedzających oddane są niemal wszystkie pomieszczenia zabytkowego rudowęglowca, m.in. maszynownia, kabiny oficerów i marynarzy oraz mostek kapitański.
Niedaleko Sołdka znajduje się kolejna filia Narodowego Muzeum Morskiego – Spichlerze na Ołowiance - których odwiedziny polecamy szczególnie rodzinom z dziećmi. Czekają tam na Was m.in. liczne modele okrętów i statków, a także dużo ciekawych eksponatów pochodzących z morskich wypraw m.in. ładunek średniowiecznego statku handlowego zwanego "Miedziowcem" oraz artyleria, wyposażenie i rzeczy osobiste marynarzy ze szwedzkiego okrętu wojennego Solen, który zatonął na wodach Zatoki Gdańskiej w bitwie pod Oliwą w 1627 roku.
Nad Motławą stoi także majestatyczny Żuraw, symbol Gdańska, będący najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie. Jego zwiedzanie zajmie wam około godziny. Warto się na nie zdecydować, ponieważ w Żurawiu znajdziecie ciekawą wystawę opowiadającą o życiu portowego miasta od XVI do XVIII wieku. Spore wrażenie robi też przechadzanie się drewnianymi wąskimi korytarzami oraz widok na marinę z jachtami.
Propozycja 3. Nauka przez zabawę

Idealnym rozwiązaniem na deszczowy dzień będzie także wizyta w Hevelianum, znajdującym się na terenie dawnego Fortu Góry Gradowej. Tym bardziej, że przygotowało ono specjalną wakacyjną ofertę. Na dzieci czekają m.in. kosmiczne pokazy, śledzenie gwiazd przez teleskop, interaktywna wystawa o fascynującym świecie pszczół, spektakularne pokazy chemiczne i fizyczne, a nawet nocne spotkania z duchami. Te ostatnie to prawie dwugodzinna wycieczka z przewodnikiem, który prowadzi uczestników przez niedostępne na co dzień labirynty podziemnych korytarzy i fortyfikacje.
Propozycja 4. Raj dla dzieci

Kolejną naszą propozycją, którą z pewnością nie pogardzi żaden maluch jest wizyta w Loopy’s World, największym w Polsce Rodzinnym Centrum Rozrywki. Czeka tu na Was: 3000 m kw powierzchni, przygotowanej specjalnie do zabawy, kilkupoziomowa konstrukcja, 7 zjeżdżalni o różnym stopniu trudności i długości, 5 trampolin, tor saneczkowy oraz mini ścianka wspinaczkowa. Dodatkowo, w okresie wakacyjnych w weekendy animatorzy organizować będą dla dzieci morskie wyprawy pełne przygód.
Propozycja 5. Wydział Zabaw w dawnej stoczni

Dobrym miejscem na spędzenie czasu całą rodziną jest także Europejskie Centrum Solidarności. Starsze dzieci zaciekawić może wystawa stała dedykowana historii Solidarności, młodszym proponujemy zaś wizytę w Wydziale Zabaw. Jest to sala zajmująca ponad 400 m kw i jak można przeczytać na stronie ECS „Dzieciaki dowiedzą się tu, m.in. co oznacza „solidarnie” i ile dobrego można zdziałać wspólną pracą”. Pamiętajcie, że wejścia do Wydziału Zabaw odbywają się o pełnych godzinach.
Na zakończenie zwiedzania Europejskiego Centrum Solidarności, jeśli oczywiście pogoda na to pozwoli, proponujemy coś co spodoba się nie tylko dzieciom, ale też dorosłym – wizytę na tarasie widokowym budynku. Znajduje się on na dachu ECS, 25 metrów nad ziemią. Będziecie stąd mieli wspaniały widok nie tylko na tereny dawnej Stoczni Gdańskiej, ale także na Główne Miasto. Warto więc zabrać ze sobą lornetkę.
Propozycja 6. Nie tylko dla fanów piłki nożnej
Fani sportu dobrze będą bawić się na Stadionie Energa Gdańsk. Zwiedzając bursztynowy stadion zobaczycie miejsca na co dzień niedostępne - szatnie piłkarskie, salę konferencyjną (w której przed i po meczach występują trenerzy drużyn), kaplicę stadionową, strefę mixed zone czy obrzeża murawy.
Dodatkowym atutem tego miejsca jest Fun Arena, wielki park rozrywki, który znajduje się wewnątrz stadionu, a składa się na niego m.in. kolejka tyrolska, gokarty, paintball elektroniczny, Movement Arena (wielki park trampolin) i Escaperooms, czyli bardzo popularne w ostatnim czasie gry-ucieczki.
Propozycja 7. Narty w środku lata

Dla zwolenników aktywnego wypoczynku, a przy tym amatorów zimowych sportów, polecamy Skimondo (ul. Grunwaldzka 355, Gdańsk) – jedyny w Polsce całoroczny klub narciarski ze sztucznymi stokami w formie ogromnej bieżni.
Nie martwcie się, jeśli nie zabraliście na wakacje nad morzem nart ;), ponieważ znajduje się tam wypożyczalnia sprzętu. By uniknąć na miejscu rozczarowania, pamiętajcie jednak, żeby umówić się do Skimondo z wyprzedzeniem.
Propozycja 8. Poznajcie Plentego!
Znacie historię Ludwika Plentego? Jeśli nie, to szybko musicie nadrobić! Był on nie tylko podróżnikiem i wynalazcą, ale też łowcą skarbów, który zamieszkał w Gdańsku tuż po II wojnie światowej. Obecnie jego autentyczne mieszkanie zostało zamienione w escape rooms (uważany za jeden z najlepszych w całej Polsce!). Nie chcąc psuć wam zabawy, zdradzimy jedynie, że wizytę w Muzeum Interaktywnym Room of Plenty rozpoczniecie od herbaty wypitej w towarzystwie Mistrza Gry, a następnie otrzymacie specjalną misję - rozwiązanie zagadki tajemniczego zniknięcia podróżnika.
Propozycja 9. Sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa
Teraz propozycja specjalnie dla rodziców, ale spokojnie – dzieci również będą zadowolone. Proponujemy Wam sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa, czyli wizytę w Galerii Starych Zabawek. Znajduje się tam niesamowita kolekcja polskich zabawek wyprodukowanych w latach 1920-1989. Brzmi nieźle, prawda?
Propozycja 10. Wycieczka do Gdyni

Dla tych, którym morski klimat przypadnie do gustu, polecamy jeszcze wyprawę do Gdyni. Przy Skwerze Kościuszki przycumowany jest Dar Pomorza - kolejny statek-muzeum warty odwiedzenia. Jest to najpiękniejszy polski trójmasztowiec, nazywany „Białą Fregatą". Do zwiedzania udostępnione są w nim: maszynownia, mesa oficerska, kajuty kadetów, kabina nawigacyjna oraz salon komendanta.
Nie lada atrakcją będzie także odwiedzenie statku-muzeum “Błyskawica”, legendarnego niszczyciela Polskiej Marynarki Wojennej z okresu II Wojny Światowej, który wsławił się wieloma brawurowymi akcjami w walce przeciwko niemieckiej Kriegsmarine.
Po drugiej stronie Skweru Kościuszki znajduje się z kolei Akwarium Gdyńskie, w którym również zapomnicie o brzydkiej pogodzie. Czeka tam na was bowiem 130 ton wody, w której pływa prawie 2 tysiące ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych stron świata.
Wakacje z MK Bowling

Kolejną idealną propozycją na deszczowe dni jest Centrum Rozrywki MK Bowling. Kręgielnia posiada aż 14 torów do gry w kręgle, a kilka z nich jest specjalnie przystosowanych do gry dla dzieci. Cały kompleks to prawie 1700m2, w którym można spędzić nawet kilka godzin. Oprócz gry w kręgle, w MK Bowling znajdziemy 4 stoły bilardowe oraz rozbudowaną strefę gier zręcznościowych. Kogo przy świetnej zabawie dopadnie głód, może zamówić pyszną pizzę lub ciepłe i zimne przekąski. Do końca wakacji, od MK Bowling dostaniecie drugą godzinę gry w kręgle i bilarda gratis.
Wybierz miejsce przyjazne dzieciom
O tym, że Gdańsk jest idealnym miejscem na rodzinny pobyt przekonacie się także wybierając miejsce noclegowe. Wśród hoteli polecanych przez rodziny znajdziecie m.in. Hotel Kozi Gród, Golden Tulip Gdańsk Residence, Hotel Dwór Oliwski, Mercure Gdańsk Posejdon i Amber Hotel. Nie powinniście mieć też problemu ze znalezieniem restauracji, w których z myślą o najmłodszych przygotowywane jest specjalne menu. Zajrzyjcie do zakładek gdzie się zatrzymać oraz gdzie zjeść. Znajdziecie tam wyselekcjonowane obiekty z ofertą dla dzieci.
Na wszelki wypadek, rezerwując miejsce, w którym się zatrzymacie, zawsze warto zapytać, czy mają udogodnienia dla dzieci. Koniecznie zwróćcie też uwagę, czy obiekt posiada znak Hotelu Przyjaznego Rodzinie. Z pewnością pomocne będą opinie osób, które już w tych miejscach gościły. Znaleźć je możecie chociażby w serwisie Tripadvisor.