• 2.1 ºC  / 35.8 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
A na dzielni...

Obecny Gdańsk ma powierzchnię 262 km kw, i 34 dzielnice. A jak było kiedyś?

 

A
A
A na dzielni... (1/1)
Mapa Gdańska, 1450
Mapa Gdańska, 1450
Gedanopedia

Profesor Andrzej Januszajtis, w Wielkiej Księdze Miasta Gdańska, napisał, że w XIII w. osią rozwoju Gdańska było Stare Miasto. W wieku XIV ta oś przesunęła się na południe, obejmując Główne Miasto. Wkrótce też oba miasta zostały otoczone pasem fortyfikacji tworząc jednostkę. To dzisiejsze  Śródmieście. Do wieku XVII było już 14 dzielnic, później przyłączono dalsze. Trudno omawiać wszystkie dzielnice po kolei. Znaleźć można opracowania tego tematu choćby w Gedanopedii.

Stare Miasto już znamy, bo pewnie odwiedziliśmy Kościół Św. Katarzyny, czy Św. Brygidy, a może robiliśmy zakupy w popularnym Madisonie. Na Głównym Mieście nie mogliśmy nie odwiedzić monumentalnego Mariackiego, podziwialiśmy elegancką i bardzo flamandzką architekturę Ratusza Głównego Miasta. Ale tak sobie wędrując, wcześniej czy później trafimy nad wodę. I wcale to nie jest Wisła. To Motława. I to właśnie tutaj, znajdowały się słynne Złote Wrota Rzeczypospolitej. Główny port królestwa. A skoro port to i składy. Spichlerze. Place przeładunkowe, punkty kontroli jakości, itp.

Dzisiaj dzielnicą kojarzącą się  z portem jest Nowy Port. Ale to dzisiaj. A w czasach gotyckich katedr?

Skierujmy  się ku Zielonemu Mostowi. Przekroczmy Motławę i wejdźmy na Wyspę Spichrzów. Spotkamy spacerowiczów przechadzających się ładnie wyremontowany ciągiem ulicy Stągiewnej, przysiądźmy w jednej z kafejek, czy restauracji. Przejdźmy się „promenadą” aby obejrzeć miasto „zza rzeki”.

W średniowieczu tu właśnie był port Gdańska. To była dzielnica portowa. Spichlerze.

Wyładunek towarów importowanych, załadunek eksportu. Kontrola jakości. Wszystko to odbywało się właśnie na Wyspie Spichrzów, czy po prostu „na spichlerzach”, jak wtedy nazywano tę dzielnicę. Wyspą stała się ona dopiero w drugiej połowie XV wieku. Z Głównym Miastem połączenie było za sprawą Mostu Kogi (dziś Zielony) a także Krowiego. Od wschodu (już po przekopaniu Nowego Fosy), wybudowano Most Stągiewny. Dziś na dzielni kwitnie życia turystyczne. Odbywa się swoisty eksport – eksport widoków Gdańska „zza wody”.