• 2.1 ºC  / 35.8 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
A tymczasem pod ziemią…

Kto już nacieszył oczy widokiem ceglanych gotyckich kościołów Gdańska i policzył je wszystkie, koniecznie powinien zejść do podziemi.

A
A
A tymczasem pod ziemią… (1/1)
Piwnica Romańska
Piwnica Romańska
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Ale gdzie?

Żeby tam trafić, trzeba wybrać się na Halę. Hala Targowa w Gdańsku położona jest na Placu Dominikańskim, między ulicami Pańską i Lawendową a Podwalem Staromiejskim. Stoi tak nasza hala od 1896 roku. Na terenie cmentarza z X-XIII wieku, a także na miejscu pierwszego kościoła Św. Mikołaja, którego to fundamenty można oglądać w hali, w przerwie między zakupem szynki, a kurczaka…  

Podziemia, popularnie nazywane Piwnicami Romańskimi, znajdują się po południowej stronie Hali, na targu warzywnym. Wchodzi się jednym, wychodzi drugim pawilonem.

Dlaczego piwnica i dlaczego romańska?

Kiedyś poziom bytowania znajdował się znacznie niżej od tego, po jakim poruszamy się obecnie. W ciągu wieków narastały warstwy brudu, odchodów, śmieci, mierzwy, co i rusz pokrywane słomą, piachem, czy dranicami. W ten sposób dzisiejsze ulice znajdują się o co najmniej 3-4 metry wyżej od średniowiecznych. Czasem to widać po wejściach do kościołów, kiedy to trzeba zejść po paru schodkach w dół. Czyli do średniowiecza.

I tak też jest tutaj, w „piwnicach”. Kiedy je odkryto na przełomie roku 2005 i 2006, zachwyciły archeologów tak architekturą jak i bogactwem artefaktów, jakie znaleziono podczas wykopalisk. To jedyne w Gdańsku relikty architektury romańskiej.

Przy sposobności odkryto koło 1000 pochówków i 4 ossuaria, zabytki funeralne z XI wieku, ale też dewocjonalia z wieku XIII. Odkryto też liczną ceramikę. Badania nad przeznaczeniem pomieszczenia, dzisiaj znajdującego się pod ziemią, dowiodły, że odkryto nie piwnicę a refektarz klasztorny. Refektarz, czyli pomieszczenie na spotkania i posiłki w klasztorze.

Dzisiaj można zwiedzać to wyjątkowe wnętrze gdańskie. Dla ciekawych jego historii Muzeum Archeologiczne przygotowało film, ale też ścieżkę dźwiękową. Można też zapoznać się z eksponatami w gablotach, czyli częścią znalezisk. Całość wyprawy (dosłownie) w głąb XIII przypomina nieco spektakl audiowizualny.