• 3.2 ºC  / 37.8 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Artusowy Święty Jerzy

Podążając ścieżką gotyku w Gdańsku nie można pominąć wnętrza Dworu Artusa przy Długim Targu. Wielbicieli tego stylu przyciągnie tam rzeźba usytuowana na północnej ścianie wielkiej sali.

A
A
Artusowy Święty Jerzy (1/1)
Grupa Św. Jerzego
Grupa Św. Jerzego
Muzeum Gdańska

Jest nią tzw. Grupa Św. Jerzego, wyrzeźbiona w drewnie i pokryta polichromią. Datowana jest na końcówkę wieku XV, i uważana za jedną ze znakomitszych jakie powstały na terenach nadbałtyckich w owym czasie. A cóż takiego  przedstawia owa „grupa”?

Oto Św. Jerzy walczy ze smokiem u podnóża skał, na których posadowione jest miasto z zamkiem. Mury i liczne wieże dają wrażenie bezpieczeństwa. Aby je zachować Jerzy musi pokonać bestię, a tym samym, wybawić nieskazitelną damę, klęczącą w narożu, z rękoma złożonymi do modlitwy. A więc młodzieniec o nieskazitelnej urodzie i takimż entourage'u, musi stoczyć niebezpieczną walkę*.

Rycerz ma nierealnie piękną, wręcz dziewczęcą twarz. Ma na sobie bogatą zbroję, a purpurowy szal rozwiewa mu wiatr. Zwracają uwagę folgowe trzewiki, czy jak kto woli sabatony. Są w typie poulaines czy też cracoves. Zgodnie z ówczesną modą, ciżmy miały tak długie noski, że wprost trudno było chodzić. Ale czegóż to nie robi się by „wyglądać”. Całość przedstawienia walki dobra ze złem (bo taka jest wymowa rzeźby) wygląda niczym upozowana,  do zdjęcia na okładkę.

W przypadku dzieł powstałych w średniowieczu, a więc w czasie kiedy panował gotyk, zazwyczaj nie wiadomo, kto był autorem. No, chyba że mamy do czynienia ze słynnymi Parlerami z Pragi. Tutaj jednak możemy się pokusić o określenie twórcy. Czas powstania omawianej grupy św. Jerzego w Dworze Artusa wiąże się z latami osiemdziesiątymi wieku XV. A wtedy w Gdańsku przebywał twórca cenotafu św. Wojciecha w Gnieźnie – Hans Brandt. Archiwa gdańskie wspominają jego pobyt tutaj w roku 1485 ze względu na udział w budowie Fary Głównego Miasta. Czy mógł w tym czasie stworzyć tę wspaniałą rzeźbę? Przypuszczamy że tak.

 

* Całą historię można poznać z lektury Złotej Legendy Jakuba de Voragine.