• 17.9 ºC  / 64.2 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Atrakcje na świeżym powietrzu
A
A
Data modyfikacji: 22 lipca 2020 r.

Jeśli mowa o atrakcjach na świeżym powietrzu to macie w czym wybierać! W Gdańsku możecie nie tylko plażować, ale też spacerować po nadmorskich parkach, pływać statkami lub kajakiem, szaleć z dziećmi na placach zabaw pod chmurką, a także wybrać się na wycieczkę rowerową wzdłuż zatoki. 

Wakacje to idealny czas, aby spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Zostawcie więc w domu komputery, tablety i telefony. Weźcie głęboki oddech świeżym nadmorskim powietrzem. W Gdańsku atrakcji pod chmurką, i to dla całych rodzin, mamy pod dostatkiem. 

Nie ma jak na plaży!

Na gdańskich plażach fajnie jest!
-Na gdańskich plażach fajnie jest!
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

A że prawie wszyscy uwielbiamy piasek i wodę, koniecznie rozpocznijcie od wspólnego plażowania. Przez cały okres wakacyjny, od godz. 9.30 do 17.30, aż w ośmiu miejscach możecie korzystać z bezpiecznych strzeżonych kąpielisk. Ratownicy czuwają w takich miejscach jak: Jelitkowo, Jelitkowo Klipper, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle oraz Świbno (jest to nowy punkt na mapie gdańskich kąpielisk). Aż sześć z tych plaż może pochwalić się międzynarodowym certyfikatem Błękitnej Flagi, co oznacza, że spełniają one najwyższe kryteria jakości i bezpieczeństwa. W każdym z tych miejsc bez problemu wypożyczycie też leżaki i parawany, skorzystacie z toalety, a także znajdziecie miejsca, by coś przekąsić.

Zobacz przegląd gdańskich plaż i kąpielisk >

Będąc w Brzeźnie koniecznie wypróbujcie nowy plac zabaw, który stanął na plaży (na lewo od wejścia nr 51). Przypomina statek, ponieważ wzorowany jest na legendarnym gdańskim żaglowcu Generał Zaruski.

Kąpieliskowe place zabaw dostępne są także na Stogach (przy wejściu nr 26),  niedaleko molo w Brzeźnie (obok restauracji Peperino, koniec ulicy Hallera), a także w Parku Reagana.

Place zabaw pod chmurką

Kraina Zabaw w Parku Regana
-Kraina Zabaw w Parku Regana
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Ten ostatni spodoba się pewnie dzieciom najbardziej. Park Reagana rozciąga się bowiem od ul. Piastowskiej w Jelitkowie aż do al. Hallera w Brzeźnie. Teren jest więc ogromny, a do tego znajduje się tuż nad samym morzem. Możecie pokarmić z dziećmi kaczki (są tam dwa stawy), zrobić piknik na trawie, pograć w piłkę, pospacerować, pojeździć na rowerze lub rolkach oraz oczywiście pobawić się na placach zabaw. Największy, zwany Krainą Zabaw, który jest uważany przez dzieci za prawdziwy hit, znajduje się przy ul. Dąbrowszczaków.

W Gdańsku jest jednak więcej parków wartych odwiedzenia. Lubiany przez najmłodszych (również ze względu na obecność placu zabaw) jest także niewielki Park nad Strzyżą (przy ul. Wyspiańskiego we Wrzeszczu).

Jeśli wasze dzieci lubią wycieczki, koniecznie spakujcie jakieś przekąski do plecaka i wybierzcie się do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W przerwie możecie wdrapać się na Pachołek. Jest to wzniesienie o wysokości 100,8 m n.p.m., górujące nad Starą Oliwą, na którym znajduje się 15-metrowa wieża widokowa. Z jej szczytu zobaczycie zachwycającą panoramę miasta, łącznie z wodami Zatoki Gdańskiej.

Pięknymi, a do tego nadmorskimi parkami, są także Park Brzeźnieński im. Jana Jerzego Haffnera i Park Jelitkowski. Obowiązkowym punktem powinna być także wizyta w Parku Oliwskim. Jest to prawdziwa oaza zieleni i spokoju, ukryta za wysokim żywopłotem.  Przespacerujcie się uroczymi ścieżkami, odwiedźcie Ogród Botaniczny i poszeptajcie w Grocie Szeptów. W okresie wakacyjnym, w każdą sobotę w samo południe, będą odbywały się tu darmowe koncerty w ramach cyklu „Muzyka w Altanie” organizowanego przez Polski Chór Kameralny. Z kolei pod koniec sierpnia nie można przegapić wydarzeń, które rozegrane zostaną w Parku Oliwskim w związku z odbywającym się wówczas  Międzynarodowym Festiwalem Mozartowskim Mozartiana.

Adrenalina dla aktywnych

Park Linowy Port Brzeźno
-Park Linowy Port Brzeźno
Fot. Park Linowy Port Brzeźno

Dla poszukujących aktywności i wrażeń polecamy Park Linowy Port Brzeźno.  Znajduje się on dosłownie trzy minuty spacerem od molo. Na najmłodszych (od 3 do 10 lat) czeka tam Strefa Dmuchańców oraz Mini Park Linowy (od 3 do 13 lat). Dla bardziej wprawionych we wspinaczkowym boju polecamy tradycyjny Park Linowy. Do wyboru są trzy trasy - łatwa, średnia i trudna – w zależności od wzrostu, odwagi i umiejętności.

Rowerem przez Gdańsk

W pogodny dzień warto wybrać się także na wycieczkę rowerową po Gdańsku. Rodzinom z dziećmi polecamy szczególnie ścieżkę ciągnącą się wzdłuż gdańskich plaż aż do Sopotu. W razie zmęczenia, miejsc do odpoczynku i naładowania baterii będziecie mieli pod dostatkiem. Rower, wraz z fotelikiem dziecięcym lub przyczepką, wypożyczyć możecie w Alfa Rowery.

Idziemy do ZOO

Gdańskie Zoo
-Gdańskie Zoo
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Idealną opcją na ciekawe spędzenia czasu na świeżym powietrzu są odwiedziny w oliwskim ZOO. Znajduje się ono na bardzo rozległym terenie, więc na wyprawę zarezerwujcie sobie dobre trzy godziny.

Jeśli macie małe dzieci, pomocne mogą okazać się drewniane wózki, które za niewielką opłatą możecie wypożyczyć w pobliżu wejścia głównego. Jazda nimi z pewnością sprawi maluchom dużo frajdy, a wam może zaoszczędzić sporo niepotrzebnych nerwów. Kolejną opcją poprawiającą komfort zwiedzania może być skorzystanie z Kolejki Retro, która obwozi zwiedzających po jeden z trzech wybranych tras.

Na zakończenie zwiedzania koniecznie zróbcie sobie piknik na Placu Rekreacyjnym, a wychodząc z ZOO zahaczcie jeszcze o Małe Zoo, by zielonymi listkami pokarmić owce i kozy.  

Miasto z innej perspektywy

Gdańsk od strony wody
-Gdańsk od strony wody
Fot. Gdańska z Kajaka

Jako, że Gdańsk to typowo morskie miasto, proponujemy spędzić jak najwięcej czasu na wodzie. Jest w czym wybierać. Rodzinom z dziećmi polecamy rejsy oferowane przez Żeglugę Gdańską. Z krótszych wycieczek dostępnych z Gdańska jest rejs na Westerplatte (50 min., rejs połączony ze zwiedzaniem portu) lub do Sopotu (1 godz.). Z dłuższych wyprawę Zatoką Gdańską prosto na Hel (1 godz. 50 min). Tam z kolei poza odwiedzinami na rajskich szerokich plażach czeka na was m.in. wizyta w fokarium i wspaniały widok rozpościerający się z latarni morskiej.

Frajdą nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców, może być poznawanie Gdańska z kajaka. Wypożyczcie kajak, by popływać samemu po Motławie lub dołączcie do zorganizowanych wycieczek. Wówczas do wyboru będziecie mieli kilka tras m.in. wyprawę na Wyspę Sobieszewską, pływanie w blasku zachodzącego słońca lub wycieczkę do Twierdzy Wisłoujście.

Na morską wyprawę możecie też wybrać się jednym z dwóch klimatycznych statków stylizowanych na galeony - Czarną Perłą lub Galeonem Lwem. Przystań, z której ruszają, znajdziecie na Długim Pobrzeżu niedaleko Zielonej Bramy.

Spacer Traktem Królewskim

Ładną pogodę warto wykorzystać na spacer ulicami Głównego Miasta. Wycieczkę zacznijcie przy Złotej Bramie i podążajcie prosto w kierunku Zielonej Bramy. Po drodze zobaczycie m.in. piękne gdańskie kamieniczki, Dom Uphagena, Muzeum Historyczne Miasta Gdańsk, Dwór Artusa i Fontannę Neptun. Tym samym przejdziecie tzw. Trakt Królewski. Gdy już tam dotrzecie, możecie dalej spacerować wzdłuż Motławy, popłynąć statkiem, albo zdecydować się na AmberSky. Jest to zlokalizowane na Wyspie Spichrzów wysokie na 50 metrów koło widokowe, z którego podziwiać można m.in. zabytkową część miasta, bursztynowy stadion oraz stocznie z zabytkowymi żurawiami. Przejażdżka trwa ok.15 minut.

Zwiedzając Główne Miasto warto też przespacerować się ulicą Mariacką – która jest niewątpliwie jedną z najbardziej urokliwych gdańskich uliczek oraz zajrzeć do Bazyliki Mariackiej.

Z kartą taniej i wygodniej

Jeśli planujecie dużo zwiedzać, dobrym, bo najbardziej wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem będzie skorzystanie z Gdańskiej Karty Turysty. Jak sama nazwa wskazuje powstała ona z myślą o osobach odwiedzających nasze miasto. Jest więc pakietem zniżek i bezpłatnych wstępów do muzeów, obiektów kultury i rozrywki oraz restauracji. Można doładować na nią także bilet metropolitalny i bez problemów korzystać również z komunikacji miejskiej w całym Trójmieście.
Karta Turysty dostępna jest w trzech wariantach – „Komunikacja”, „Zwiedzanie” oraz oczywiście „Rodzina&Zabawa”. Ostatni z wymienionych zapewnia Wam darmowe wejściówki aż na 12 atrakcji, a także zniżki w 21 kolejnych miejscach do zabawy i zwiedzania oraz w 15 restauracjach i kawiarniach.

Karta Turysty - pakiet Rodzina i Zabawa
-Karta Turysty - pakiet Rodzina i Zabawa
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Wybierz miejsce przyjazne dzieciom

O tym, że Gdańsk jest idealnym miejscem na rodzinny weekend przekonacie się także wybierając miejsce noclegowe. Wśród hoteli polecanych przez rodziny znajdziecie m.in. Hotel Kozi Gród, Golden Tulip Gdańsk Residence, Hotel Dwór Oliwski, Mercure Gdańsk Posejdon i Amber Hotel. Nie powinniście mieć też problemu ze znalezieniem restauracji, w których z myślą o najmłodszych przygotowywane jest specjalne menu. Zajrzyjcie do zakładek gdzie się zatrzymać oraz gdzie zjeść. Znajdziecie tam wyselekcjonowane obiekty z ofertą dla dzieci. 

Na wszelki wypadek, rezerwując miejsce, w którym się zatrzymacie, zawsze warto zapytać, czy mają udogodnienia dla dzieci. Koniecznie zwróćcie też uwagę, czy obiekt posiada znak Hotelu Przyjaznego Rodzinie. Z pewnością pomocne będą opinie osób, które już w tych miejscach gościły. Znaleźć je możecie chociażby w serwisie Tripadvisor.