• 0.2 ºC  / 32.4 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Atrakcyjny punkt widokowy Gdańska
A
A
Data modyfikacji: 29 kwietnia 2019 r.

Zbiornik Wody Kazimierz, który znajduje się przy ul. Lazurowej na Wyspie Sobieszewskiej jest przykładem współczesnej wieży ciśnień, która łączy w sobie funkcje techniczne, poznawcze i edukacyjne. Zbiornik daje możliwość zaprezentowania walorów przyrodniczych tego wyjątkowego miejsca w niebanalnej przestrzeni, z możliwością dodatkowego podziwiania otoczenia z tarasu widokowego.

Zbiornik Kazimierz
-Zbiornik Kazimierz
Fot. Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna


Położony z dala od zgiełku miasta jest atrakcyjnym miejscem na mapie turystycznej Gdańska. Jego zwiedzanie połączone jest z zajęciami edukacyjnymi i jest możliwe po wcześniejszym zarejestrowaniu się na wizytę.

Wyspa Sobieszewska to rejon jedyny w swoim rodzaju. Jest obszarem miejskim ze znacznym udziałem naturalnej albo półnaturalnej roślinności. To także miejsce życia wielu unikatowych gatunków roślin. Wyspa uważana jest za najcenniejszy obiekt przyrodniczy Gdańska. Z tego powodu Rada Miasta Gdańska nadała tym terenom status krajobrazu chronionego. Wyspa Sobieszewska jest idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu w otoczeniu natury, sprzyja spacerom i jeździe na rowerze.

Dlaczego warto odwiedzić Zbiornik Wody Kazimierz?

Podczas wizyty można dowiedzieć się jak działa wieża ciśnień oraz jaka jest rola wieżowego zbiornika wody w systemie wodociągowym. To wszystko dzięki specjalnie przygotowanej edukacyjnej wystawie interaktywnej, w skład której wchodzą następujące elementy:

  • interaktywny mini system wodociągowy uruchamiany przez użytkownika wystawy, który w ten sposób poznaje proces uzdatniania wody i drogę, jaką musi ona przebyć, by zacząć płynąć w naszych kranach oraz rolę, jaką w systemie odgrywa wieża ciśnień;
  • interaktywna instalacja „paradoks hydrostatyczny”, dzięki której użytkownik może przekonać się, że zjawisko paradoksu faktycznie istnieje;
  • model 3D zbiornika – do samodzielnego składania – wyjątkowe klocki dla osób w każdym wieku;
  • interaktywny cyfrowy model 3D zbiornika – aplikacja na monitorze dotykowym, która pozwala obejrzeć zbiornik z każdej strony i poznać jego zakamarki;
  • monitory z podglądem części zbiornika, w którym zgromadzona jest woda – rzadka okazja by zajrzeć w miejsce, gdzie dociera tylko woda.

Niezapomnianych wrażeń dostarcza natomiast widok panoramy Wyspy Sobieszewskiej i Zatoki Gdańskiej z poziomu tarasu widokowego tj. 45 m n.p.m.
W kolejnym sezonie, na piętrze z tarasem pojawi się również wystawa edukacyjna poświęcona walorom Wyspy i historii jej powstania.

Zapisz się na zwiedzanie!

Warunkiem udziału w zajęciach jest dokonanie imiennego zgłoszenia przy wykorzystaniu formularza  lub pod numerem telefonu 575-317-781.

Zapisz się na zajęcia tutaj.

Zapisz się na zwiedzanie!
-Zapisz się na zwiedzanie!
Fot. Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna