• 16.3 ºC  / 61.3 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Bursztyn, czyli co...
A
A
Data modyfikacji: 18 czerwca 2021 r.
Muzeum Bursztynu
Muzeum Bursztynu
Gdańska Organizacja Turystyczna

Bursztyn, czyli co...

Wiadomo powszechnie, że Gdańsk dzierży tytuł światowej stolicy bursztynu. Na gdańskim Głównym Mieście co kilka, kilkanaście, kroków spotkamy sklepy jubilerskie, czy jak kto woli: galerie, sprzedające biżuterię z bursztynu. Warto, nawet jeśli niczego nie chcemy kupić, obejrzeć precjoza na wystawach. Wszystkie są projektu polskich, a wiele – gdańskich artystów. Nie od dziś wiadomo, że mamy w kraju świetnych projektantów. No i także my, tu w Gdańsku. Niezwykle zdolnych projektantów, twórców, artystów.

Polska biżuteria bursztynowa zbiera laury na konkursach, targach, wystawach. Miniatury sztuki bursztynniczej, a także dzieła całkiem pokaźnych gabarytów, stanowią ozdobę niejednego rządowego (i nie tylko) gabinetu, muzeum, wystawy czy kościoła. Nazwiska z Pomorza wymieniane są jednym tchem przy cytowaniu najwspanialszych dzieł współczesnych (ale też historycznych).

Gdańsk jest siedzibą Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, powołanego do życia w roku 1996. Jest to organizacja zrzeszająca projektantów i producentów biżuterii, a także właścicieli galerii. Członkami Stowarzyszenia są także naukowcy i muzealnicy, ale również kolekcjonerzy, czy wreszcie sympatycy tego wyjątkowego dzieła natury, jakim jest bursztyn.

Stowarzyszenie organizuje kursy wiedzy o bursztynie, oferuje badania laboratoryjne wyrobów, oraz wydaje stosowne certyfikaty, czy świadectwa badań. Prowadzi także działalność wydawniczą, wydając książki i broszury popularyzujące wiedzę o bursztynie. I to nie tylko w kontekście biżuterii ale też jego właściwości leczniczych. Bardzo ważnym aspektem działalności Stowarzyszenia jest stworzenie systemu identyfikacji bursztynu bałtyckiego. Ta działalność ma służyć wykrywaniu falsyfikatów i imitacji, psujących rynek.

Dwie duże międzynarodowe imprezy wystawiennicze w Gdańsku kojarzone są zawsze ze stowarzyszeniem. Mowa tu o Ambermart i Amberif.

A jak to było w dawnym Gdańsku?

Pierwszy cech bursztynników w Gdańsku został powołany w roku 1477. Czyli po wojnie trzynastoletniej. W średniowieczu nie słyszymy jeszcze o prężnie działających warsztatach bursztynniczych. Dopiero wiek XVI przyniósł rozkwit. Oczywiście cech przestrzegał zakazu konkurencji i ostro występował przeciw tzw. partaczom. Jednakże historia zna jednego szczególnego partacza. To Christoph Maucher. Dowiemy się o nim, bądź odwiedzając siedzibę Stowarzyszenia przy ul. Warzywniczej, bądź Muzeum Bursztynu, mieszczącego się w nowej siedzibie - w Wielkim Młynie.

Ciekawostka jest dostępna także w wersji audio. Czyta Krystyna Czubówna.

Odsłuchaj: