• 20.1 ºC  / 68.1 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Hewelion Astronom / Hevelianum
A
A
Data modyfikacji: 07 lipca 2021 r.

Hevelianum
-Hevelianum
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Hewelion Astronom

Atrybut: kwadrant

Co prawda nie było łatwo wejść na Górę Gradową, trzymając kwadrant do pomiarów astronomicznych nad głową, ale było warto! Spoglądaliście już na Gdańsk z wysokości osiemnastego piętra wieżowca? Nie? No to koniecznie biegnijcie pod Krzyż Millenijny - takich widoków może pozazdrościć nam cała Polska!

Hevelianum

Hevelianum na Górze Gradowej to miejsce, w którym każdy – i mały, i duży – znajdzie dla siebie coś ciekawego. Nowoczesne centrum nauki za pomocą interaktywnych i multimedialnych wystaw oraz innowacyjnych działań edukacyjnych zachęca do poszerzania wiedzy. Okoliczny Hewelion czuje się tu jak u siebie – w końcu ojcem chrzestnym naszego lwa i patronem Centrum jest wielki gdański astronom, Jan Heweliusz, za którego przykładem mały lew mierzy rozkład gwiazd i badawczo przygląda się niebu. Zresztą, z Hewelianum nawet najbardziej znudzeni szkołą uczniowie (ci byli i ci obecni) wyjdą z poczuciem, że nauka to jednak fajna sprawa. Nie wierzycie? Zatem czas przekonać się na własnej skórze!

A już w drodze do Hevelianum warto poznać pierwsze fakty dotyczące miejsca, w którym zostało zbudowane. Góra Gradowa, na której położone jest Centrum stanowi północny kraniec gdańskiego Grodziska. Uważa się, że na tym wzniesionym terenie już od IX w. zamieszkiwali ludzie, czyli tu właśnie powstał gród, a w języku starosłowiańskim (pradziadku języka polskiego) to słowo oznaczało miasto.

W kolejnych wiekach wykorzystywano wzniesienie do budowania fortyfikacji, czyli umocnień miejskich, które odegrały ważną rolę podczas wojen napoleońskich. Dziś pięknie położona, malownicza Góra Gradowa to doskonałe miejsce do spacerów i odpoczynku na świeżym powietrzu.