• 0.3 ºC  / 32.5 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Co trzeba zobaczyć w Gdańsku!
A
A
Data modyfikacji: 29 kwietnia 2019 r.

Ekskluzywny wycieczkowiec, 357 dni rejsu, 7 kontynentów i Gdańsk na trasie wśród najpiękniejszych miast świata wartych zobaczenia. Taką wyprawę dla swoich klientów organizuje jeden z  brytyjskich touroperatorów. 

Ekskluzywny wycieczkowiec
-Ekskluzywny wycieczkowiec
Fot. Piotrek Jachowicz/flickr.com

24 czerwca 2017 roku turyści z całego świata wpłyną luksusowym statkiem do gdańskiego portu, zejdą na ląd i…  kiedy to nastąpi, staną przed pytaniem co warto w Gdańsku zobaczyć lub zrobić przez ten krótki czas. Krótki, bo turyści będą mieli tylko jeden dzień, aby zobaczyć to piękne miasto.

Kilka naszych inspiracji z pewnością ułatwi podjęcie decyzji. 

Miasto z tradycją…

Dawne hanzeatyckie miasto… Jego wspaniałą historię idealnie odzwierciedlają te części Gdańska, które niegdyś stanowiły główne miejsca spotkań, handlu i rozmów przy kawie. W planie nie można więc pominąć Głównego Miasta, miejsca niegdyś wypełnionego bogactwem patrycjuszy, tętniącego życiem kupieckim, a przede wszystkim życiem portowym.

Gdańsk nierozerwalnie połączony jest z wodą – zarówno z morzem jak i z rzekami. Był jednym z większych ośrodków portowych, a ul. Długie Pobrzeże do dzisiaj stanowi kluczowe miejsce na mapach każdego turysty. Stąd wypływają statki na Westerplatte, w rejsy po Zatoce, czy na Hel.

Żeby na chwilę odetchnąć, a przy okazji spojrzeć na miasto z różnych perspektyw, warto odwiedzić którąś z restauracji położonych nad Motławą. Dwa brzegi – dwie perspektywy! Restauracja „Cała Naprzód”, mieści się na ostatnim piętrze Narodowego Muzeum Morskiego. Siedząc na restauracyjnym tarasie, rozglądając się po okolicy dostrzec można piękno dawnego portu – rozpościera się z niej widok na Motławę, Długie Pobrzeże, czy Wyspę Spichrzów. Z pewnością jest to dobry wstęp do rozpoczęcia dalszej przygody w Gdańsku. Alternatywny widok oferuje restauracja Szafarnia 10 usytuowana na przeciwległym brzegu. Znany już widok Wyspy Spichrzów uzupełnia w tym przypadku nowoczesna marina. Jachty przypływające do Gdańska właśnie w tym miejscu rzucają cumy. Istnieje też możliwość wypożyczenia łodzi, żeby zobaczyć miasto z tej słynnej strony – od strony wody. Propozycję dań serwowanych w restauracji „Cała Naprzód” można znaleźć tutaj, natomiast w Szafarni 10 tutaj.

 

Jak w pełni odkryć niesamowitą atmosferę Gdańska? Warto pospacerować klimatycznymi uliczkami. Przede wszystkim ulicami Długa i Długi Targ – które niegdyś wyznaczały główną oś Drogi Królewskiej i stanowiły jej część. W przeszłości przechodziły tędy orszaki królewskie, a dzisiaj warto samemu poczuć wspaniałą atmosferę tego miejsca. Można przystanąć w jednej z kawiarni, które znajdują się  w odrestaurowanych kamieniczkach i przy filiżance aromatycznej kawy dokładniej przyjrzeć się staremu Gdańskowi.  A potem warto  odwiedzić jedno z muzeów, które dumnie stoją w najbardziej reprezentacyjnych budynkach miasta. Na styku ulic, w sąsiedztwie fontanny Neptuna, znajdują się Ratusz Głównego Miasta i Dwór Artusa, w których to sprawowano niegdyś najważniejsze funkcje w mieście. Załatwiano zarówno sprawy polityczne jak i handlowe. 

Złoto Gdańska…

Ulica Mariacka w Gdańsku
-Ulica Mariacka w Gdańsku
Fot. www.gdansk.pl

Nie można przejść obojętnie obok ulicy Mariackiej. Zamknięta pomiędzy Bramą Mariacką a Bazyliką Mariacką jest najpiękniejszą ulicą Głównego Miasta, z oryginalną w dużej mierze zabudową i przedprożami, które nadają jej uroku. W ciągu zabudowy, w podpiwniczeniach budynków po obu stronach ulicy, odwiedzić można liczne galerie z bursztynem. Niepowtarzalne wzory biżuterii zapewnia ręczna jej produkcja. Niedaleko, w okolicy Bramy Wyżynnej, w Zespole Przedbramia mieści się  Muzeum Bursztynu, w którym można podziwiać kunszt bursztynników rozwijany od kilkuset lat – od prymitywnych wyrobów, po wyszukane ich formy. Bo Bursztyn to Skarb Gdańsk, a Gdańsk jest Światową Stolicą Bursztynu.

… a złoto w butelce

Tylko w Gdańsku przekonasz się jak smakuje 23 karatowe złoto. Drobne płatki, unoszące się w wyjątkowym trunku jakim jest Goldwaser dają niesamowity efekt! Goldwasser to trunek ziołowo-korzenny, który w Grodzie nad Motławą był produkowany już w XVI wieku  przez Ambrożego Vermoolen. Produkt jest fantastyczną pamiątką,  którą z pewnością warto ze sobą zabrać w dalszą podróż.

Z innej perspektywy…

AmberSky Gdańsk
-AmberSky Gdańsk
Fot. www.gdansk.pl

Gdańsk warto zobaczyć także z … góry, bo z takiej perspektywy nabiera  zupełnie innego charakteru. Jak tego dokonać, bez męczącego wspinania się na jeden z punktów widokowych? Wystarczy wsiąść do gondoli AmberSky- koła widokowego, które znajduje się  na Wyspie Spichrzów i z wysokości 55 metrów podziwiać Stare Miasto oraz nowoczesne  dzielnice. W dodatku, skorzystać można także ze specjalnej, klimatyzowanej gondoli VIP, z przeszkloną podłogą. Koszt takiego luksusowego przejazdu to 250 zł. Trwa on 30 minut. Więcej informacji o kole widokowym przeczytać można w artykule.

Nowy sposób na poznanie miasta- segway
-Nowy sposób na poznanie miasta- segway
Fot. Steven Lilley/flickr.com

Dla aktywnych i spragnionych wrażeń mamy coś specjalnego. Zwiedzanie Gdańska na Segway’u! To nowy sposób na poznanie miasta. Segway to dwukołowy pojazd elektryczny, który wprawiany jest w ruch przez zmianę pozycji ciała prowadzącego. Wynająć go można nawet na cały dzień. W cenę wliczona jest opieka przewodnika, z którym można podróżować przez niesamowite zakamarki Głównego i Starego Miasta szybko, łatwo i przyjemnie. Ceny kształtują się, w zależności od czasu, można wynająć Segway’a na 30 min, 1 godzinę lub więcej, albo też na cały dzień – wówczas kosztuje to 350 zł. 

Nowoczesne oblicze Gdańska…

Europejskie Centrum Solidarności
-Europejskie Centrum Solidarności
Fot. Mariusz Cieszewski/flickr.com

Obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania Gdańska jest Europejskie Centrum Solidarności. Charakterystyczna, prosta bryła ECS, wnętrza o przeszklonych, lekko pochyłych ścianach idealnie wpisują się w krajobraz terenów przemysłowych stoczni, w klimat miejsca i czasów, które  upamiętnia oraz stanowi dynamiczne tło dla Pomnika Poległych Stoczniowców, symbolu gdańskiego zrywu „Solidarności”.  ECS stanowi centrum edukacyjno-wystawiennicze, jak i konferencyjne. Wystawa stała przedstawia w nowoczesny, multimedialny sposób współczesną historię Polski, powstanie NSZZ Solidarność jak i jej późniejsze dzieje. Znajdują się w nim również dwa ogrody – całoroczny w budynku oraz letni na tarasie widokowym na szóstym piętrze budynku – w ciepły, letni dzień jest to idealne miejsce, żeby odpocząć na jednej z ławeczek i obserwować zachodzące w mieście zmiany.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Gdański Teatr Szekspirowski
-Gdański Teatr Szekspirowski
Fot. www.gdansk.pl

Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego także nie można pominąć- to jedyny na świecie teatr z otwieranym dachem! Czarna, ceglana bryła, z drewnianym wnętrzem, wyróżnia się na tle gotyckiej architektury miasta. Przejścia, schody, kolejne sale – wszystko przestaje skrywać tajemnice gdy obiekt zwiedza się z przewodnikiem i słucha opowieści o historii jego powstawania. Warto wspomnieć, że działał on jeszcze przed powstaniem samego budynku, jako instytucja kultury.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Stadion Energa Gdańsk
-Stadion Energa Gdańsk
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Miłośnicy futbolu  w  Gdańsku z pewnością nie będą się nudzić! „Bursztynowy Stadion” to obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania. A w tym z pewnością pomoże jeden z przewodników po obiekcie.  Najpiękniejszy  Stadion w Europie powstał w związku z rozgrywkami Euro 2012. Jego bryła swoim kształtem, jak i kolorem przypomina właśnie bursztyn. Stadion może pomieścić prawie 42 tysiące kibiców. Lubiący zabawę też znajdą coś dla siebie! Fun Arena to około 9000 mprzestrzeni do zabawy – gokarty, bungee, Zoltar, czyli elektroniczny paintball, i wiele innych, a na koniec zwiedzania warto wejść na punkt widokowy, skąd rozciąga się piękna panorama Gdańska od strony Martwej Wisły.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Zapraszamy na dłużej bo…

jeden dzień w Gdańsku  to zdecydowanie za krótko, żeby poznać to piękne miasto!

Więcej inspiracji na wakacje w Gdańsku znajdą Państwo na naszej stronie.

Informacje o rejsie: http://www.mundycruising.co.uk/