• 0.2 ºC  / 32.3 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Czym jest EuRoB?

EuRoB, czyli z angielskiego European Route of Brick Gothic, to nic innego jak szlak edukacyjny. Nie jest to jednak zwykły szlak. Rozciąga się bowiem od Danii przez Niemcy po Polskę, a prowadzi nas śladami gotyku ceglanego.

A
A
Czym jest EuRoB? (1/1)
Europejski Szlaku Gotyku Ceglanego
Europejski Szlaku Gotyku Ceglanego
Gdańska Organizacja Turytyczna

Oczywiście nie wspominalibyśmy o Szlaku Gotyku Ceglanego, gdyby nie znajdował się na nim nasz Gdańsk. Jedno z najważniejszych miast średniowiecznej, potężnej Hanzy do tej pory może poszczycić się wieloma fascynującymi zabytkami architektury gotyckiej i to pomimo ogromnych zniszczeń wojennych.

Na szlaku znajdują się gotyckie baszty, ratusze, klasztory, kościoły, bramy, i mury a tych w stolicy Pomorza nie brakuje. I choć najwięcej miast EuRoBu znajduje się w Niemczech (aż 26) to na drugim miejscu plasuje się Polska z 8 lokacjami (w Danii są to 3 miasta). Znajdziemy tu oprócz Gdańska, także Chełmno, Grudziądz, Olsztyn, Płock, Sławno, Stargard i Szczecin.

Stowarzyszenia działa aktywnie, zachęcając do odkrywania piękna szlaku i obiektów na nim położonych. Organizuje regularne spotkania, wydaje przewodniki - wszystko po to, aby jak najbardziej przybliżyć wszystkim imponującą architekturę gotycką i jeszcze lepiej chronić zabytki.

EuRoB

Stowarzyszenie EuRoB zostało utworzone podczas konferencji w Greifswaldzie we wrześniu 2007 roku. W dniu 28 lutego 2008 roku Rada Miasta Gdańska podjęła Uchwałę o przystąpieniu Gdańska  do Stowarzyszenia. Po otrzymaniu zgody MSZ, od 1 listopada 2008 roku Gdańsk jest oficjalnym członkiem Stowarzyszenia EuRoB. Wydawany co roku przewodnik „Wzdłuż Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego” jest kierowany do turystów indywidualnych, jak i do biur podróży. Można go otrzymać w dyrekcji w Berlinie, jak i w miastach członkowskich. 

Więcej informacji o stowarzyszeniu: www.eurob.org