
Ruszamy!
Przyjechałeś do Gdańska? Świetnie – czas odświeżyć się po podróży i zameldować w miejscu, gdzie będziesz nocować. Kiedy będziesz gotowy/a, aby wyruszyć na podbój miasta, rozważ skierowanie pierwszych kroków do koła widokowego AmberSky. Zawsze warto na początku z góry rzucić okiem na miasto, które będziesz zwiedzać. Z wysokości ponad 50 metrów, siedząc w wygodnym wagoniku z pewnością zobaczysz Gdańsk z zupełnie innej perspektywy. To da Ci poczucie tego jak wygląda miasto i gdzie położone są najważniejsze obiekty. Pamiętaj też, że jeśli pogoda nie będzie sprzyjała, warto tę atrakcję odłożyć na później, kiedy widoczność się polepszy.
Od kolejnej atrakcji dzieli Cię zaledwie 100 metrów. Mowa o Spichlerzach na Ołowiance, czyli części Narodowego Muzeum Morskiego. Znajdziesz tam prawdziwe bogactwo zabytków związanych z historią żeglugi, szkutnictwa, budowy statków i bitew morskich na polskich wodach od czasów średniowiecznych po XX w. Narrację wystawy tworzą znaleziska archeologiczne z wraków spoczywających na dnie morza, szczegółowe makiety stoczni i portów oraz pamiątki po wybitnych postaciach związanych z morzem. To również bogata kolekcja modeli żaglowców, okrętów i statków handlowych, w tym „Vasa”, MS „Batory” i ORP „Orzeł”. Wystawę wieńczy Galeria Morska – jedyna w Polsce tak bogata i różnorodna ekspozycja malarstwa marynistycznego.
Teraz czas na absolutną klasykę, czyli spacer ulicami Głównego Miasta. Skieruj się na Zielony Most, z którego pod Bramą Zieloną wkroczysz na Długi Targ. To tam rezyduje Neptun - symbol Gdańska. To tam znajdziesz również takie miejsca jak Ratusz Głównego Miasta, wspaniały Dwór Artusa czy Dom Uphagena. Zakończ swój dzień podziwiając Złotą Bramę a następnie wpadnij na kolację do jednej z dziesiątek restauracji położonych w najbliższej okolicy.

Dzień 2.
Po pożywnym śniadaniu czas na dalsze odkrywanie.
Warto teraz udać się do położonego ok. 10 kilometrów od centrum Parku w Oliwie, którego perłą w koronie jest wspaniała katedra z działającymi, ponad 200 letnimi organami. Monumentalny instrument, pełen ruchomych ozdób, na każdym robi wrażenie, tym bardziej że można zupełnie bezpłatnie wysłuchać koncertu organowego (czas koncertów na stronie katedry: https://www.archikatedraoliwa.pl/organy-oliwskie-4218/koncerty-i-prezentacje-organow-4219#1)
Jeśli trafisz na mroźną pogodę to liczne jeziorka w parku stworzą dla Ciebie przepiękne widowisko dzięki swojej zmarzniętej powierzchni, mało tego, na terenie parku znajduje się także wodospad, a kiedy mrozy są silne to i on potrafi zamarznąć tworząc fantastyczne wzory.
Z Oliwy jest zaledwie kilka kilometrów na plażę. O tej porze roku jest prawie pusta. Spokojna i piaszczysta, wręcz zachęca do spaceru brzegiem delikatnie szumiącego morza. No chyba, że jest sztorm, ale także wtedy warto wybrać się na plażę, aby zobaczyć siłę morza.
Po obcowaniu z naturą wróćmy do centrum. Wczoraj zobaczyliśmy Trakt Królewski a dziś czas pospacerować bocznymi uliczkami – pełnymi wspaniałych kamieniczek, restauracji i sklepików z bursztynem. Na tym tle szczególnie wyróżnia się urokliwa ulica Mariacka, która uznawana jest za jedną z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych w Gdańsku. Jeśli traficie tam po zmroku i będzie padał śnieg to zobaczycie wspaniały spektakl. Wolno opadające płatki śniegu na tle ciepłego światła latarni, z potężną bryłą Bazyli Mariackiej w tle. Prawdziwie niesamowite przeżycie. Zaraz za tą uliczką znajduje się Długie Pobrzeże z ikonicznym Żurawiem.

Dzień 3.
Ten dzień zaczynamy od Wizyty w Muzeum Bursztynu. Ulokowane w nowej siedzibie, w Wielkim Młynie, robi wspaniałe wrażenie ponad tysiącem eksponatów i nowoczesnymi wystawami – wszystko z bursztynu i o bursztynie. Potem udaj się do położonego zaledwie 100 metrów dalej kościoła św. Brygidy, gdzie obejrzysz imponujący, bursztynowy ołtarz. Teraz czas na kolejny kościół, a mianowicie Bazylikę Mariacką. Jednak po drodze warto odwiedzić Piwnicę Romańską. Piwnica datowana jest na XIII wiek, a więc jest to jeden z najstarszych zabytków murowanych w Gdańsku. Niegdyś stanowiła część zabudowań klasztoru Dominikanów, obecnie jest to oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Jej zwiedzanie trwa ok. 30 minut. Kilkaset metrów dalej znajduje się obiekt, którego nie można przeoczyć - największy kościół ceglany w Europie - Bazylika Mariacka.
Jesteś w Gdańsku, więc bursztynu nigdy dość. Na zakończenie krótkiego wypadu proponujemy wyjazd do oddalonego o ok. 5 km od centrum Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk, który wygląda jak… a jakżeby inaczej – gigantyczny bursztyn. Arenę zmagań Euro 2012, meczów Kadry oraz finału Ligii Europy można oczywiście zwiedzać.
To tylko część wybranych atrakcji, a tych w starym, hanzeatyckim Gdańsku jest o wiele, wiele więcej. Kolejne inspiracje i propozycje odkrywania Grodu Neptuna znajdziesz m.in. w pozostałych sekcjach na stronie www.visitgdansk.com.
Upewnijcie się również, że jesteście na bieżąco z ofertą instytucji kultury. Zwłaszcza Hevelianum jest znane ze specjalnych ofert spędzania wolnego czasu w wakacje i ferie właśnie.
Dodatkowo, odwiedźcie strony Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej oraz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Do zobaczenia w Gdańsku!