• 4.0 ºC  / 39.2 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Szlak Lwa Heweliona

Gdańskie wędrówki z lwem Hewelionem to zabawa nie tylko dla najmłodszych! Hewelion jest bohaterem szlaku turystycznego, który zainicjowała i rozwija Gdańska Organizacja Turystyczna. Małego wesołego lwa z torbą pełną ciekawych miejskich opowieści znaleźć można w różnych punktach Gdańska. Atrybuty kolejnych napotykanych Hewelionów nawiązują do miejsc, w których je znajdziemy i historii, które mają do przekazania. Autorem odlanych z brązu lwów jest gdański artysta Tomasz Radziewicz.

A
A
Hewelion Burmistrz / Galeria Madison (11/14)
Lew Hewelion - Burmistrz
Lew Hewelion - Burmistrz
Gdańska Organizacja Turystyczna

Hewelion Burmistrz

Atrybut: łańcuch burmistrza 

Stoję tu przed Galerią Handlową Madison i próbuję wyobrazić sobie miejsce pracy gdańskiego burmistrza, czyli ratusz! Jak wynika bowiem z badań archeologicznych, przeprowadzonych w latach 1999-2000 u splotu ulic Heweliusza i Rajskiej, najprawdopodobniej w tym miejscu, znajdował się w XIII wieku drewniany budynek ratusza. Popilnujcie proszę mojego burmistrzowskiego łańcucha i młotka, a ja czmychnę na małe zakupy...

Hewelion - Burmistrz znajduje się na placu nieopodal głównego wejścia do centrum handlowego. Swym wyglądem i atrybutami nawiązuje do historycznej funkcji burmistrza. Miejsce posadowienia 50 cm figurki nie jest przypadkowe. Jak wynika bowiem z badań archeologicznych, przeprowadzonych w latach 1999-2000 u splotu ulic Heweliusza i Rajskiej, najprawdopodobniej w tym miejscu, znajdował się w XIII wieku drewniany budynek ratusza. Już wkrótce Lew Hewelion będzie opowiadał mieszkańcom i turystom o historii tego miejsca za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej iLeo.


(10/14)

(11/14)