• 18.2 ºC  / 64.8 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Gdańsk Szlakiem Wolności

Jest 14 sierpnia 1980 r., wcześnie rano stoczniowcy rozpoczęli strajk. Wąsaty robotnik bez przepustki chce do nich dołączyć – przeskakuje przez mur stoczni, a już godzinę później zostaje jego przywódcą. Wkrótce w mieście zjawiają się światowe media – piszą o ów robotniku, Lechu Wałęsie i żądaniach od komunistycznych władz. Powstaje „Solidarność” – pierwszy niezależny od komunistów związek zawodowy. To początek polskiej drogi do demokracji.

A
A
Europejskie Centrum Solidarności (1/11)

Wystawa stała ECS
-Wystawa stała ECS
Fot. Europejskie Centrum Solidarności

Przestrzelona kurtka Ludwika Piernickiego, 20-letniego stoczniowca, ofiary Grudnia ’70; tablice 21 postulatów, wiszące podczas strajku w Sierpniu ’80 na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina; suwnica, na której pracowała legendarna działaczka związkowa Anna Walentynowicz; biurko Jacka Kuronia, jednego z przywódców opozycji w czasach PRL – to jedynie kilka z niemal 1800 eksponatów, które zobaczyć można na wystawie stałej ECS, otwartej w sierpniu 2015 roku.
Budynek powstał w miejscu bardzo ważnym dla historii Polski i świata, na terenach dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina. To tutaj w Sierpniu ’80 narodziła się Solidarność. Komisja Europejska uhonorowała to miejsce – Salę BHP, Bramę nr 2, plac Solidarności z pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 i ECS – Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.
Wystawa zajmuje niemal 3 tys. m kw na dwóch kondygnacjach, które rozlokowane są w aż siedmiu salach. Oryginalnego charakteru wystawie nadają zarówno eksponaty jak i interaktywne instalacje. Z pewnością, żeby zobaczyć ją całą należy poświęcić kilka godzin.


(1/11)