• 17.4 ºC  / 63.4 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Hewelion WOŚP / Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej
A
A
Data modyfikacji: 07 lipca 2021 r.

Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej
-Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Hewelion WOŚP

Atrybut: serce 

Widzicie to serce w mojej łapie? Oznaczone magicznymi literami WOŚP oznacza, że wystawiłem je na licytację Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy AD 2016. Dlaczego to zrobiłem? Miałem nadzieję, że znajdzie się Dobry Człowiek, za moim pośrednictwem pragnący przyłączyć się do tej akcji charytatywnej. I nie pomyliłem się! Licytację wygrał Pan Arkadiusz Gniewkowski, dzięki któremu mogę teraz witać turystów z całego świata!

Długi Targ

Jesteśmy na Długim Targu, w samym sercu historycznego Gdańska. To tu mieszkali najbogatsi mieszczanie, tu – w wieńczącej Drogę Królewską Zielonej Bramie – goszczono królów. Gdańsk posiada bardzo charakterystyczny, odróżniający go od wielu innych miast Polski układ grzebieniowy, co oznacza, że nie ma tu klasycznego rynku, wokół którego rozbudowywałoby się miasto. Najważniejszy dla gdańszczan zawsze był port na Motławie, dlatego to właśnie w jego kierunku prowadziły średniowieczne ulice Głównego Miasta.

Długi Targ bardziej niż rynek przypomina szeroką ulicę, na której znalazły się jedne z najwspanialszych zabytków: gotycki Dwór Artusa, XVI-wieczna Zielona Brama oraz jeden z symboli Gdańska, czyli XVII-wieczna Fontanna Neptuna – któż jej nie zna! U zbiegu Długiego Targu i ulicy Długiej widzimy wyniosły, gotycki Ratusz Głównego Miasta.

Długi Targ zawsze był miejscem ważnych dla Gdańska wydarzeń, dlatego właśnie tu, na scenie montowanej tuż przy Zielonej Bramie każdego roku odbywają się koncerty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Hewelion, którego tu spotkacie ściska w łapkach serduszko WOŚP, które w 2016 r. ufundował Pan Arkadiusz Gniewskowski.

Będąc w Gdańsku warto odwiedzić Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej na Długim Targu, które jako pierwsze na Pomorzu zdobyło 4 gwiazdki świadczące o najwyższym standardzie świadczonych usług. W tym miejscu turyści z Polski i zagranicy uzyskają kompleksową informację o mieście i regionie, dokonają zakupu Karty Turysty oraz interesujących wydawnictw dotyczących Gdańska, a także wypożyczą Audioguide. Warto wpaść tu również poszukując materiałów promocyjnych wydarzeń odbywających się w mieście i jego okolicach. Centrum czynne jest pod poniedziałku do niedzieli w następujących godzinach:
lipiec-sierpień od 9.00 do 19.00
wrzesień-czerwiec od 9.00 do 17.00