• 14.5 ºC  / 58.2 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Majówka w Gdańsku
W tym roku układ dni wolnych od pracy przedstawia się bardzo korzystnie, gdyż 1 maja wypada w poniedziałek. Dlatego wystarczy wziąć 3 dni urlopu , aby cieszyć się aż 9 dniami urlopu ciągiem. Jest wiele aktywności, które sprawią, że to będzie to naprawdę udany czas.
A
A
Data modyfikacji: 02 maja 2023 r.
palmiarnia

 

Zacznijmy od najnowszych atrakcji uzupełniających ofertę spędzania czasu wolnego. Po pierwsze, Park Oliwski im. A. Mickiewicza zaprasza do nowej palmiarni. Obiekt jest dostępny już od ponad roku. Zdecydowanie warto go odwiedzić, aby przekonać się co kryje futurystyczna bryła konstrukcji. Przy okazji koniecznie musimy zaliczyć spacer po samym parku i wspiąć na punkt widokowy – wzgórze Pachołek.

Warto pamiętać, że teren okalający Gdańsk obfituje we wspaniałe, lesiste wzgórza. Spora ich cześć to Trójmiejski Park Krajobrazowy. Jest to zdecydowanie największy park – zajmuje bowiem powierzchnię blisko 200 km2 i zawiera 10 mniejszych rezerwatów przyrody! Ci którzy go odwiedzą nie pożałują, zwłaszcza w pięknym miesiącu maju. Czekają na nich kilometry szlaków – doskonałych dla spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów. Wielkość Parku sprawia, że możemy go odkrywać przez wiele tygodni, a nawet miesięcy i zawsze znajdziemy coś nowego i fascynującego. Tu znajdziecie szczegółowe informacje o samym Parku i trasach: https://tpkgdansk.pl/

Nie można też nie wspomnieć o swojego rodzaju gdańskiej bramie do TPK. Jest nim … ZOO! To największy (126 ha) i najpiękniej położony Ogród Zoologiczny w Polsce. W rekordowym roku 2019 odwiedziło go blisko 0,5 mln gości. Zoo zamieszkuje ponad 820 zwierzaków i wiele z nich przebywa na terenie otwartym co oznacza, że mimo pandemii możemy bezpiecznie odwiedzić nasze ZOO. Jest to zawsze wielka atrakcja a zarazem nauka, zwłaszcza dla najmłodszych. Zobaczcie co na Was czeka: https://zoo.gda.pl/

Pamiętajcie, że możecie odwiedzić ZOO bez dodatkowych opłat z Kartą Turysty lub Gdańską Kartą Mieszkańca (raz w roku wejście gratis).

Dla tych którzy mają ochotę na nieco dalszy wypad możemy szczerze polecić wyjazd na nieodległe Kaszuby. To region obfitujący w piękne jeziora, wzgórza i lasy, z legendarnym punktem widokowym na szczycie Wieżycy (329 m.n.p.m.). Warto spróbować tamtejszej kuchni - dumy lokalnych gospodyń, odwiedzić skansen we Wdzydzach Kiszewskich czy Krzywy Domek w Szymbarku. Słynna kaszubska gościnność z pewnością nie zawiedzie nikogo!

mmDSC05952_Muzeum Bursztynu - fot Dariusz Kula pl

 

Jeśli pogoda nie dopisze polecamy wizytę w Muzeum Bursztynu, które w lipcu 2021 roku otrzymało nową, piękną siedzibę. Teraz mieści się w odnowionych wnętrzach Wielkiego Młyna i mieści ponad 1.000 fascynujących eksponatów. Niektóre z nich to prawdziwe unikaty – jak np. inkluzja jaszczurki czy ozdobne, bursztynowe szachy i elementy dekoracyjne. 

Warto przy okazji terenów zielonych wspomnieć o parkach miejskich. Nie zapominajmy o jednym ze sposobów spędzania wolnego czasu na łonie natury, do którego najlepsza okazja trafia się 2 maja. Oczywiście 2 maja to Dzień Flagi RP, ale jest coś jeszcze. Otóż 2 maja przypada Międzynarodowy Dzień Grilla. Może są tacy, którzy myślą, że to futbol jest w Polsce najpopularniejszy, ale umówmy się. Wszyscy wiemy, że to grillowanie jest prawdziwym sportem narodowym. Pamiętajcie, że na większości terenów zielonych w Gdańsku można grillować. Optymalnie jeśli wybierzemy do tego celu specjalnie przygotowane miejsca:

Zielony Staw (palenisko, altana i grill)
Park Reagana (palenisko i polana piknikowa)
Podleśna Polana (grill konstrukcji metalowej)
Ujeścisko, ul. Cedrowa (grill konstrukcji metalowej)

(W przypadku parku Reagana na siedem dni przed planowanym ogniskiem należy złożyć wniosek do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni celem otrzymania pozwolenia na zorganizowanie ogniska).

W pasie nadmorskim znajduje się jeszcze jeden obiekt, będący stosunkowo nową atrakcją. Mowa o wspaniale wyremontowanym Domu Zdrojowym w Brzeźnie. Obecnie ten imponujący urodą budynek jest częścią Centrum Hevelianum i miejscem edukacji ekologicznej.

majówka plaża

 

Skoro tyle było o terenach zielonych to czemu nie wpaść na spacer na tereny piaszczyste? Tak jest – piękne, szerokie i piaszczyste plaże w Gdańsku zachęcają do spacerów. Nie zapomnijcie odwiedzić Molo w Brzeźnie lub obiektów otwartych położonych w linii brzegowej, np. placówki Westerplatte. Szum morza to jest to, a jeśli macie ochotę na szybsze tempo to warto skorzystać z pięknej drogi rowerowej ciągnącej się wzdłuż morza aż do Sopotu i dalej.