• 2.0 ºC  / 35.7 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Na weekend z dziećmi

O nudzie tutaj nikt nie słyszał. Tropimy za to gdańskie lwy, pływamy statkiem po zatoce, odpoczywamy na plaży, a przede wszystkim świetnie się bawimy! Przekonajcie się sami!

A
A
Na weekend z dziećmi (1/1)

Planujecie weekend z dziećmi? Wsiądźcie więc do pociągu, ale nie byle jakiego, tylko przyjedźcie do Gdańska. Znajdziecie tu mnóstwo atrakcji dedykowanych najmłodszym, które sprawią dużo radości także dorosłym.

W podróży do Gdańska
-W podróży do Gdańska
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Zeszyt podróżnika i ciekawostki

Żeby weekend był udany, koniecznie musicie zadbać o miłe jego początki. Postarajcie się więc, by podróż do Gdańska upłynęła szybko i przyjemnie. Na szczęście, jest on doskonale skomunikowany z innymi dużymi miastami m.in. z Bydgoszczą, Toruniem, Poznaniem, czy Warszawą.

Następnym krokiem powinno być wymyślenie „zajęcia” dla dzieci na drogę. Na pewno sprawdzą się tradycyjne umilacze czasu takie jak oglądanie bajek, wspólne śpiewanie piosenek lub opowiadanie historii, zagadki, czy zabawa figurkami z kreskówek (najlepiej zabrać takie, którymi dziecko dawno się nie bawiło). Ale skoro wybieracie się na wycieczkę do Gdańska, to zdecydowanie najciekawszym sposobem na spędzenie podróży z dzieckiem, choć oczywiście wymagającym wcześniejszych przygotowań, jest wspólne tworzenie „zeszytu podróżnika”. Przygotuj i wydrukuj np. mapę polski, na której zaznaczycie miejsce, z którego ruszacie i przebytą trasę, obrazki z głównymi atrakcjami jakie zobaczycie, czy ilustrację z herbem miasta. Wszystko to na bieżąco wklejajcie do zeszytu, dekorujcie naklejkami, doklejajcie bilety wstępu, dopisujcie wspomnienia. Dobra zabawa murowana, a do tego stworzycie pamiątkę, jakiej nie da się kupić w żadnym sklepie. Warto też mieć pod ręką tematyczne kolorowanki – z plażą, statkami, czy gdańskim Żurawiem. Mamy dla Was kilka w prezencie, pobierzcie i wydrukujcie gdańskie kolorowanki z lwem: na stadionie, w zoo oraz na plaży

Kolorowanki z lwem
-Kolorowanki z lwem
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Ciekawym pomysłem może być też przygotowanie ciekawostek o Gdańsku. Każde dziecko z przyjemnością posłucha historii o lwach, które patrzą w jedną stronę, albo opowieści o morskiej przygodzie Jana z Kolna. Ciekawostki te możecie wydrukować i włożyć do kolorowych kopert. Zadaniem dziecka będzie oczywiście ich losowanie.

Fontanna Neptuna na Długim Targu
-Fontanna Neptuna na Długim Targu
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

W Gdańsku nie ma mowy o nudzie

Kiedy dotrzecie do Gdańska, o zajęcia dla dzieci martwić się już nie musicie. Znajdziecie tu całą masę atrakcji dedykowanych najmłodszym. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Gdańska Głównego (to zaledwie kilka minut spacerem od dworca). Spacerując ulicą Długą dotrzecie do Ratusza Głównego Miasta, który znajduje się na styku tej ulicy z Długim Targiem. Jest to gotycko-renesansowa budowla, której nie sposób nie zauważyć. Najmłodszym spodoba się przede wszystkim punkt widokowy na wieży, znajdujący się na wysokości 50 metrów, z którego roztacza się wspaniała panorama miasta. Z pewnością nie przejdą obojętnie także przy makiecie z miniaturą ratusza, która znajduje się tuż przy oryginale.

Dosłownie pięć metrów od Ratusza Głównego Miasta, zobaczycie jeden z najbardziej rozpoznawalnych przez turystów symboli miasta, czyli fontannę przedstawiającą słynnego króla mórz - Neptuna. Ma ona 2 metry wysokości i waży ponad 650 kilogramów.

Nieco dalej, przy ul. Szerokiej, znajduje się Narodowe Muzeum Morskie – Żuraw, z którego również można podziwiać wspaniałe widoki, tym razem z wysokości ok. 27 metrów, na Motławę, Ołowiankę i Wyspę Spichrzów. Zwiedzanie tego największego średniowiecznego dźwigu portowego Europy zrobi wrażenie na najmłodszych.
Kiedy już tam będziecie, z pewnością waszą uwagę przyciągnie też Sołdek – zabytkowy parowiec będący oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, cumujący przy nabrzeżu Ołowianki. Jego zwiedzanie zajmie Wam mniej więcej godzinę. Zobaczycie w tym czasie m.in. maszynownię, kabiny oficerów i marynarzy oraz mostek kapitański.

A jeśli spodoba Wam się morski klimat, koniecznie wybierzcie się w rejs po Zatoce Gdańskiej. Możecie popłynąć statkiem Żeglugi Gdańskiej na Westerplatte lub zdecydować się na czarter pełnomorskich jachtów albo motorówek.

Jeśli zaś wolicie rozkoszować się wodnym charakterem miasta oglądając go z góry, polecamy AmberSky Gdańsk, czyli koło widokowe wysokie aż na 50 metrów. Znajduje się ono na Wyspie Spichrzów, a widać z niego nie tylko zabytkową część miasta, ale także stocznie z zabytkowymi żurawiami, a nawet bursztynowy stadion.

Centrum Hewelianum
-Centrum Hewelianum
Fot. Centrum Hewelianum

Zwiedzając Gdańsk Główny koniecznie wybierzcie się także do gdańskiego centrum nauki Hewelianum (17 min spacerem z Dworca Głównego). Znajduje się ono na Górze Gradowej, tuż za Dworcem PKS. Znajdziecie tam niesamowite interaktywne wystawy, które mają zdolność m.in. przenoszenia w czasie i podróżowania dookoła świata. Miejsce to spodoba się zarówno dzieciom (w każdym wieku, również tym najmłodszym), jak i dorosłym.
Po zakończeniu wizyty w Hewelianum koniecznie udajcie się na punkt widokowy, który znajduje się tuż obok budynków, a rozpościera się z niego niesamowity widok na miasto.

Jedną z najważniejszych atrakcji, którą koniecznie trzeba odwiedzić spędzając z dziećmi weekend w Gdańsku jest oliwskie ZOO. Leży ono na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i zajmuje obszar aż 136 hektarów. Z Gdańska Głównego dojedziecie do niego kolejką SKM do stacji Oliwa, a stamtąd autobusem (nr 179 lub 622) prosto do ZOO.

Na spacer po tym ogrodzie warto zarezerwować sobie więcej czasu, i to nie tylko ze względu na dużą jego powierzchnię, ale także i ogrom różnorodnych gatunków zwierząt, które w nim na Was czekają. Zobaczycie tam m.in. lwy, żyrafy, wielbłądy, niedźwiedzie, żubry i pingwiny. Tylko tutaj spotkacie też antylopy bongo, oryksy arabskie, hipopotamy karłowate i padlinożerne kondory wielkie.

Warto też wybrać się do Akwarium Gdyńskiego (przy okazji będziecie mogli zwiedzić Dar Pomorza, który przycumowany jest naprzeciwko). Zobaczycie tam niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata. Dla rodziców czeka tam udogodnienie w postaci specjalnych wózków do wożenia dzieci.

Szlakiem Lwa Heweliona
-Szlakiem Lwa Heweliona
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Szlakiem gdańskich lwów

Niestandardowym sposobem na zwiedzanie Gdańska z najmłodszymi, może być podążanie szlakiem Gdańskiego Lwa Heweliona. Dla ułatwienia zdradzimy Wam, że widziano go w oliwskim ZOO, na stadionie Energa Gdańsk, przy molo w Brzeźnie, w Centrum Hewelianum, na gdańskim lotnisku (tuż przy Informacji Turystycznej GOT), a także w pobliżu Centrum Informacji Turystycznej przy Długim Targu. Gdańskiego lwa spotkać możecie także przy Wielkim Młynie oraz na Ołowiance. Problemów z ich znalezieniem mieć nie będziecie, ponieważ lwy mają aż pół metra wysokości i wykonane są z brązu.A gdy już uda Wam się namierzyć Heweliona, koniecznie wyciągnijcie telefony. Oczywiście możecie zrobić sobie z nim zdjęcie, ale nie ono będzie najważniejsze. Koniecznie ściągnijcie wcześniej aplikację mobilną iLeo (kliknij po wersję na Android, kliknij po wersję na IOS), a wtedy po zbliżeniu telefonu do figurki lew przemówi i opowie dzieciom ciekawe historie o Gdańsku.

Plaża w Gdańsku - Brzeźnie
-Plaża w Gdańsku - Brzeźnie
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Na plaży fajnie jest

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Gdańska musi być oczywiście wizyta na plaży. Którąkolwiek wybierzecie, będziecie zadowoleni. Do wyboru macie plaże w Sobieszewie, na Stogach, w Brzeźnie (atutem jest tu molo) i Jelitkowie. 
Jeśli zdecydujecie się na Sobieszewo (jest to plaża najdalej położona od centrum miasta, ale dojazd komunikacją miejską nie zajmie Wam więcej niż pół godziny), koniecznie wybierzcie się na spacer po rezerwacie przyrody Mewia Łacha i do Ptasiego Raju. Miejsca te są przyrodniczymi rajami dla fok i ptaków. Zazwyczaj w Sobieszewie jest też mniej turystów niż na pozostałych plażach.
Jeśli wolicie zostać w mieście, do Jelitkowa z Gdańska Głównego dojedziecie liniami 2, 4, 6, 8, 12 i 227, do Brzeźna 3, 5, 8, 148 i 188, a na Stogi tramwajem nr 8.
Przy każdej plaży znajdziecie punkty gastronomiczne, toalety, stoiska z pamiątkami i atrakcje dla dzieci m.in. place zabaw na świeżym powietrzu.
A że wzdłuż gdańskiej plaży aż do Sopotu ciągnie się ścieżka dla rowerzystów, możecie też wybrać się na wycieczkę rowerową. Największa sieć punktów wypożyczeń tych jednośladów znajduje się przy ul. Czarny Dwór 2 w Gdańsku.

Przegląd gdańskich plaż i kąpielisk >

Z kartą taniej i wygodniej

Jeśli planujecie dużo zwiedzać, dobrym, bo najbardziej wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem będzie skorzystanie z Gdańskiej Karty Turysty. Jak sama nazwa wskazuje powstała ona z myślą o osobach odwiedzających nasze miasto. Jest więc pakietem zniżek i bezpłatnych wstępów do muzeów, obiektów kultury i rozrywki oraz restauracji. Można doładować na nią także bilet metropolitalny i bez problemów korzystać również z komunikacji miejskiej w całym Trójmieście.
Karta Turysty dostępna jest w trzech wariantach – „Komunikacja”, „Zwiedzanie” oraz oczywiście „Rodzina&Zabawa”. Ostatni z wymienionych zapewnia Wam darmowe wejściówki aż na 12 atrakcji, a także zniżki w 21 kolejnych miejscach do zabawy i zwiedzania oraz w 15 restauracjach i kawiarniach.

Karta Turysty Pakiet Rodzinny
-Karta Turysty Pakiet Rodzinny
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Wybierz miejsce przyjazne dzieciom

O tym, że Gdańsk jest idealnym miejscem na rodzinny weekend przekonacie się także wybierając miejsce noclegowe. Wśród hoteli polecanych przez rodziny znajdziecie m.in. Hotel Kozi Gród, Golden Tulip Gdańsk Residence, Hotel Dwór Oliwski, Mercure Gdańsk Posejdon i Amber Hotel. Nie powinniście mieć też problemu ze znalezieniem restauracji, w których z myślą o najmłodszych przygotowywane jest specjalne menu. Zajrzyjcie do zakładek gdzie się zatrzymać oraz gdzie zjeść. Znajdziecie tam wyselekcjonowane obiekty z ofertą dla dzieci. 

Na wszelki wypadek, rezerwując miejsce, w którym się zatrzymacie, zawsze warto zapytać, czy mają udogodnienia dla dzieci. Koniecznie zwróćcie też uwagę, czy obiekt posiada znak Hotelu Przyjaznego Rodzinie. Z pewnością pomocne będą opinie osób, które już w tych miejscach gościły. Znaleźć je możecie chociażby w serwisie Tripadvisor.