• 0.5 ºC  / 32.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Oliwskie ZOO - czyli jak spędzić dzień wśród dzikich zwierząt
A
A
Data modyfikacji: 26 kwietnia 2022 r.

Mieści się on w jednej z urokliwych dzielnic Gdańska – Oliwie. Założony został 1 maja 1954 roku na terenach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, dzisiaj zajmuje powierzchnię blisko 125 hektarów.

Ogród Zoologiczny w Gdańsku
-Ogród Zoologiczny w Gdańsku
Fot. Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża

Jak to się wszystko zaczęło?

Warto na chwilę cofnąć się do 1954 roku, kiedy to w Dolinie Leśnego Młyna, wśród pięknych krajobrazów powstaje gdańskie ZOO, a zwierzęta żyją w naturalnym środowisku. Początki były trudne, chociażby ze względu na brak funduszy, a placówka w pierwszych miesiącach istnienia opiekowała się 43 zwierzętami. Pierwsze egzotyczne zwierzęta były darami marynarzy. Już w rok od otwarcia na terenach Parku będzie spacerować jednogarbna wielbłądzica, czy też pierwszy lew - Bim, a w latach 80-tych aż 176 gatunków ma w ZOO swoich przedstawicieli łącznie dających liczbę około 800 zwierząt. Od lat 90-tych liczba podopiecznych systematycznie wzrasta, a ponadto wprowadzane są liczne zmiany. Powstaje Mini ZOO, które jest jedynym miejscem w Ogrodzie, gdzie z bliska można obcować ze zwierzętami – oczywiście tymi łagodnymi i małymi. Można nakarmić i pogłaskać kozę, czy królika. Do najnowszych inwestycji należą budowa ptaszarni, gadziarni, małpiarni, nowego wybiegu dla żyraf i lwów. Obecnie Ogród opiekuje się prawie 200 gatunkami, czyli 1004 osobnikami, wśród których znajdują się takie zwierzęta jak rzekotka szmaragdowa, krokodyl nilowy, anakonda żółta, kondor wielki, pingwin toniec, bongo, gepard, hipopotam karłowaty, lew angolski, wilk grzywiasty czy żyrafa.

Lew Hewelion

Jesienią ubiegłego roku wśród zwierząt zamieszkujących gdańskie ZOO zjawił się gdański Lew Hewelion, czyli brązowa rzeźba małego lwa niosącego plecak i w czapce na głowie. Była to pierwsza figurka jaka pojawiła się w miejskiej przestrzeni, ale nie ostatnia! Z miesiąca na miesiąc  przybywa figurek na szlaku Gdańskich Lwów. Teraz znajdziemy je już m.in. przy Stadionie Energa, w Porcie Lotniczym, Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej przy Długim Targu 28/29, czy Centrum Hewelianum. Więcej informacji na temat szlaku można znaleźć tutaj www.i-leo.pl Warto też pobraćaplikację mobilną I-Leo i posłuchać jakie historie opowiada Mały Hewelion na temat Gdańska i swojej podróży. 

Jak zwiedzać?

Przed wejściem trzeba oczywiście zakupić bilet wstępu. Warto jednak zapoznać się z ofertą Karty Turysty. Karta pozwala na wykupieniu pakietów w ramach których wstęp do ZOO jest bezpłatny, jednocześnie pozwala w ciekawy sposób zaplanować czas w Gdańsku jak i zaoszczędzić nawet 50% na biletach wstępu do różnych atrakcji. Dodatkowo można skorzystać z atrakcyjnych, 20% rabatów na usługi Partnerów Karty. 

Bilety jednorazowe: https://zoo.gda.pl/wizyta-w-zoo/cennik-biletow/

Warto sprawdzić godziny otwarcia Ogrodu Zoologicznego, gdyż zmieniają się one w zależności od pory roku.

Godziny otwarcia: https://zoo.gda.pl/wizyta-w-zoo/godziny-otwarcia/

 

Jakie atrakcje na Was czekają?

Dodatkowo ZOO można zwiedzać z wygodnego siedzenia w Kolejce Retro, przejechać się na koniu, wynająć wózek czterokołowy, żeby ułatwić zwiedzanie najmłodszym członkom naszych rodzin, a w ramach przerwy można spróbować swoich sił w parku linowym. Aby uzupełnić siły przed przemierzaniem kolejnych alejek zatrzymać można się w jednym z punktów gastronomicznych, rozmieszczonych na terenie ZOO, na smaczną przekąskę.

Jak dojechać?

Opcji jest kilka, przede wszystkim najlepiej dotrzeć do Gdańska – Oliwy (z Gdańska Głównego, Sopotu czy Gdyni – pociągiem SKM), dalej czeka nas albo spacer (2,3 km), można przejechać się autobusem 179 (cały rok), 622 (kwiecień-październik), G (maj-październik tylko w niedziele i święta) praktycznie pod samą bramę Ogrodu lub autem kierując się ulicą Spacerową. Przy ZOO znajduje się obszerny parking, więc z pewnością nie będzie problemu z pozostawieniem auta w bezpiecznym miejscu.

Przeczytaj więcej na www.zoo.gda.pl