• 17.4 ºC  / 63.4 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Hewelion Marynarz / Ołowianka
A
A
Data modyfikacji: 07 lipca 2021 r.

Ołowianka
-Ołowianka
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Hewelion Marynarz

Atrybut: wiosło

Ahoj! Zastanawiacie się, skąd mam te wiosło? Pomagam wodniakom w pobliskiej marinie. W okresie wakacyjnym cumują w niej zarówno małe łódki, jak i duże luksusowe jachty. Od czasu do czasu lubię wypłynąć w rejs po Motławie, z perspektywy której podziwiam wówczas Długie Pobrzeże z majestatycznym Żurawiem i Wyspę Ołowiankę.

Ołowianka

Położona w centrum historycznego Gdańska Ołowianka przez lata zdawała się pozostawać nieco na uboczu głównych szlaków turystycznych, ale w ostatnim czasie to się zmienia – spacer na Ołowiankę po prostu trzeba odbyć! Zachwyca już sama droga na wyspę – na Szafarni mijamy stare spichlerze, w których niegdyś przechowywano różne produkty oraz malowniczą marinę. Coraz więcej turystów przybywa do Gdańska drogą wodną i cumuje swoje jachty na Nowej Motławie. Czyżby i Hewelion przechadzający się po okolicy w marynarskim stroju i z wiosłem nonszalancko przerzuconym przez ramię zamierzał dokądś popłynąć?

Idąc dalej napotkamy na barokowy Dom pod Murzynkiem – jego budowniczym i pierwszym właścicielem był Krzysztof Skrzycki, znany gdański kamieniarz, który z racji niskiego pochodzenia przez zawistnych kolegów nazywany był „lichym Murzynem”. Budując swoją rezydencję przekornie – i nie bez poczucia humoru – w portalu budynku umieścił figurę Murzynka. Obecnie mieści się tu luksusowy hotel Podewils.

Na samej Ołowiance znajdziemy spichlerze noszące następujące imiona: Panna, Oliwski, Miedź, Wielka i Mała Dąbrowa. Są one siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego i warto je zwiedzić, podobnie jak cumujący na nabrzeżu statek-muzeum Sołdek – to pierwszy obiekt wybudowany po wojnie w gdańskiej stoczni.

W pięknie odrestaurowanych zabudowaniach XIX-wiecznej elektrowni mieści się obecnie Polska Filharmonia Bałtycka. Na jej dziedzińcu zaś znajdziemy Aleję Gwiazd, na której swoje dłonie odcisnęli m.in. David Lynch, Faye Dunaway, Anna Paquin, Marcus Miller, John Scofield, Eddie Daniels, Lars Danielsson, Krzysztof Penderecki, Peter Greenaway, Volker Schlöndorff czy Urszula Dudziak.

A jak wrócić z Ołowianki? Możecie skorzystać z otwartej w 2017 r. zwodzonej kładki, która poprowadzi nas wprost na ul. Wartką, tuż obok Targu Rybnego.