• 27.7 ºC  / 81.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Szlakiem gdańskich punktów widokowych

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda Gdańsk z ponad 100 metrów wysokości? A może lubicie wspinaczkę i chcecie zobaczyć miasto z nieco innej perspektywy? Dla aktywnych ciekawym pomysłem na zwiedzanie miasta będzie z pewnością zdobywanie jego najwyższych szczytów, a jest ich w Gdańsku całkiem sporo!

A
A
Latarnia Morska w Nowym Porcie (9/11)

Port Brzeźno
-Port Brzeźno
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Jedna z najpiękniejszych latarń Morza Bałtyckiego, mierząca 27 metrów wysokości, oddana do użytku w 1894 roku, wskazywała statkom wejście do portu gdańskiego do 1984 roku. Latarnia jednocześnie była wieżą pilotów i mieściła na swym szczycie niezwykły instrument jakim była wtedy kula czasu. Jej podniesienie i spadek w każde południe pozwalał kapitanom statków na dokładne nastawianie chronometrów. Latarnia Nowy Port przeszła do historii, gdy 1 września 1939 roku strzałami z niej, a później z pancernika "Schleswig-Holstein" w kierunku polskiego Westerplatte Niemcy rozpoczęły II Wojnę Światową. W 2004 roku latarnia otworzyła swoje podwoje dla zwiedzających.
W jej wnętrzu podziwiać można pięknie zachowane stare historyczne urządzenia optyczne oraz wspaniałą wystawę latarnictwa morskiego. Należy również pamiętać, że była pierwszą latarnią morską nad Bałtykiem używającą światła elektrycznego. Zachwyca również widok z jej szczytu na Port Gdański, Westerplatte i całą Zatokę Gdańską aż po Gdynię i Hel. W 2008 roku sławna XIX-wieczna kula czasu na Latarni została odrestaurowana i dziś pokazuje codziennie czas o godzinach 12, 14, 16 i 18-tej z dokładnością 1 sekundy błędu na 200 tysięcy lat!


(8/11)

(9/11)