• 2.6 ºC  / 36.7 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Kulturalny

Gdańsk – miasto hanzeatyckie, które słynie ze swojej bogatej historii i  pięknej architektury.  Gdańsk to także miejsce wypoczynku, położone nad polskim morzem, otoczone mnóstwem zieleni – miejskich parków, lasów, rezerwatów przyrody.  Gdańsk to również ważny ośrodek kulturalny, który skupia wiele instytucji i placówek kulturalnych. To tu życie kulturalne kwitnie każdego dnia, a repertuar kultury miejskiej zachęca do jego wnikliwej analizy.

A
A
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (2/10)

Jarmark sw Dominika
-Jarmark sw Dominika
Fot. Fotolia

Za początek działalności Filharmonii Bałtyckiej uznaje się koncert mający miejsce 29 września 1945 r. w Sali Domu Katolickiego w Sopocie, orkiestrą dyrygował wówczas Zbigniew Turski, a w programie znalazły się utwory Chopina i Moniuszki. W kwietniu 1949 roku Filharmonia została upaństwowiona i zyskała nazwę Państwowej Filharmonii Bałtyckiej, a 4 lata później nastąpiło połączenie ze Studiem Operowym pod kierownictwem Zygmunta Latoszewskiego i przyjęcie nazwy Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej. Dopiero w latach 70 – tych nastąpił rozdział kompetencji symfonicznej i operowej. Działalność filharmonii nabiera tempa i to wówczas podpisywane są kontrakty artystyczne na tournée koncertowe do Niemiec, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Wiednia, Salzburga, Paryża, Berlina, Bremy, Frankfurtu czy Leningradu. Ostateczne rozdzielenie Filharmonii i Opery nastąpiło 1993 roku, a funkcję dyrektora obejmuje prof. Roman Perucki. To Perucki zainicjował zmianę siedziby Filharmonii, którą to stał się zespół budynków po dawnej elektrociepłowni z końca XIX wieku, znajdujący się na wyspie Ołowianka w Gdańsku. Realizacja inwestycji trwała od 1998 roku do 2007, kiedy nastąpiło uroczyste otwarcie kompleksowo wyposażonego centrum muzyczno-kongresowego. Filharmonia staje się wówczas największą tego typu instytucją w Polsce Północnej, którą odwiedzają muzycy z kraju i z całego świata: Gewandhausorchester zu Leipzig i Riccardo Chailly, Orkiestra Teatru Maryjskiego z Sankt Petersburga i Valery Giergiev, Filharmonicy Moskiewscy i Jurij Simonow, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen i Paavo Järvi, Bamberger Symphoniker i Jonathan Nott, Orquesta Sinfonica de Madrid i Jesús López Cobos, The European Union Youth Orchestra i Herbert Blomstedt, Orchestra of the 18th Century i Frans Brüggen, Sinfonia Varsovia i Marc Minkowski, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus i Jerzy Semkow oraz King Singers oraz The Canadian Bras. W Filharmonii goszczą również wybitni artyści – soliści: Shlomo Mintz, Barbara Hendrix, Dang Thai Son, Arcadi Volodos, Nelson Goerner, Garrick Ohlsson, Kevin Kenner, Krystian Zimerman, Nigel Kennedy, Konstanty Andrzej Kulka, Ewa Pobłocka, Rafał Blechacz, Edward Auer, Piotr Paleczny, Ann Murray, Lucia Aliberti, Helen Bickers. Orkiestra koncertuje w wielu krajach Europy i świata i odnosi wiele sukcesów zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.
Centrum dysponuje salami: Koncertową (1100 miejsc) i Kameralną (180 miejsc) oraz Jazzową (200 miejsc) i Dębową (100 miejsc). Poza działalnością koncertową, filharmonia oferuje wynajem sal na sympozja, kongresy, konferencje branżowe czy spotkania okolicznościowe. Dodatkowo w filharmonii funkcjonuje galeria sztuk plastycznych, prezentująca prace artystów rodzimych i zagranicznych.


(1/10)

(2/10)