• 20.1 ºC  / 68.1 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Hewelion Lotnik / Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
A
A
Data modyfikacji: 07 lipca 2021 r.

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
-Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Hewelion Lotnik

Atrybut: kurtka pilotka / gogle / walizka

Jak tu pięknie! Jak nowocześnie i przestronnie! Panuje tu ogromny ruch. Co chwilę lądują i wzbijają się ku górze samoloty, lecące do więcej niż 60 miast na świecie. Podobno w ubiegłym roku Port Lotniczy Gdańsk obsłużył ponad 43 000 samolotów - to około 110 w ciągu dnia, możecie to sobie wyobrazić?! Dobrze, że na wieży kontrolnej pracują odpowiedzialni ludzie, ja bym chyba sobie nie poradził ze sterowaniem takim ruchem…

Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Aż trudno to sobie dzisiaj wyobrazić, ale jeszcze kilkanaście lat temu mało kto w Polsce mógł sobie pozwolić na podróż samolotem. Loty były kosztowne, a połączeń znacznie mniej niż obecnie. Na szczęście dla nas, pasażerów, sytuacja się zmieniła: teraz niebo stoi przed nami otworem, a nasz – ukrywający się pod czapką pilotką – Hewelion wzbija się w przestworza nie czekając nawet na samolot!

Rozwój transportu lotniczego w Polsce stanowi nie lada wyzwanie dla portów lotniczych – wymaga od nich nowych inwestycji, elastyczności i umiejętności przewidywania. Gdańskie lotnisko świetnie  to rozumie, dlatego stale się rozwija, rośnie i gotowe jest przyjmować coraz więcej samolotów i obsługiwać więcej pasażerów. Wyobraźcie sobie, że w 2000 r. tutejszy port lotniczy odprawił 580 tysięcy pasażerów, a 15 lat później odprawę przeszły już niemal 4 miliony osób! Żeby usprawnić ruch i umilić pasażerom podróż w ciągu ostatnich lat otwarto piękny, przestronny terminal T2 oraz oddano do użytku linię Pomorskiej Kolei Metropolitarnej, dzięki której można łatwo i szybko dostać się do centrum Gdańska. Obecnie Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy jest częścią krajowego, europejskiego i światowego systemu transportowego. To trzecie największe lotnisko w Polsce.