• 17.7 ºC  / 63.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Odkryj Gdańsk z perspektywy roweru
Gdańsk jest jednym z najlepiej przygotowanych miast pod względem infrastruktury rowerowej. Ścieżki rowerowe liczą łącznie prawie 600 km! Z myślą o miłośnikach jednośladów przygotowaliśmy rowerowy przewodnik po mieście. Sprawdź najlepsze trasy w Gdańsku i okolicy. Poznaj piękne i dobrze przystosowane tereny do kolarskich eskapad. Zobacz praktyczne porady przygotowane przez doświadczonych rowerzystów.
A
A
Data modyfikacji: 10 lutego 2021 r.

Rowerem przez Gdańsk
-Rowerem przez Gdańsk
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Od kilku już lat zauważalny jest wyraźny wzrost liczby osób, które zamiast auta, czy zatłoczonego autobusu wybierają rower. Jazda do pracy jest znacznie przyjemniejsza, poza tym pozwala na spalenie kilku dodatkowych kalorii, a  popołudniowe wycieczki nadmorskimi trasami to doskonała możliwość, żeby zaczerpnąć trochę świeżego powietrza i naładować się pozytywną energią po całym dniu pracy.

Gdańsk jest jednym z najlepiej zagospodarowanych miast pod względem infrastruktury rowerowej. Ścieżki rowerowe liczą łącznie prawie 600 km! Ich budowa rozpoczęła się już w latach 90. XX wieku – rozpoczęło się od obniżania krawężników, wydzielania osobnych pasów dla pieszych i rowerzystów, oraz malowania rowerów na ścieżkach. Na przestrzeni lat ewoluowały metody budowania ścieżek – od niewygodnej kostki brukowej, po gładki, czerwony asfalt. Tak liczne ścieżki i powstające kolejne ich części, zaczynają tworzyć jedną, integralną sieć komunikacyjną, gdzie coraz częściej pojawiają się urządzenia wspomagające ruch jak sygnalizacja świetlna, progi zwalniające czy śluzy. W mieście pojawia się również coraz więcej stacji serwisowych, np. przy Politechnice Gdańskiej, czy kilka kolejnych na Przymorzu. Powstają również specjalne parkingi rowerowe – te największe mieszczą się przy Stadionie Energa i pętli aleja Havla – Świętokrzyska.

Według specjalistów to właśnie gdańskie szlaki rowerowe są najlepsze w całym kraju i inne miasta powinny czerpać wzorce właśnie od nas.

Od kilku już lat Gdańsk niezmiennie prowadzi w rywalizacji European Cycling Challenge, który odbywa się każdego roku w maju w największych europejskich miastach. Sprawdź wyniki tegorocznego rankingu tutaj.

Z pewnością najczęściej uczęszczaną ścieżką rowerową w Gdańsku jest ta prowadząca wzdłuż pasa nadmorskiego. Jednak tak rozbudowana sieć szlaków rowerowych pozwala na swobodne przemieszczanie się w granicach wielu dzielnic – zwiedzenie na rowerze Oliwy, Wrzeszcza i zabytkowego Śródmieścia w jeden dzień nie stanowi już większego wyzwania.

Poniżej można pobrać bezpłatną wersję mapy z szlakami rowerowymi w Gdańsku.

Pobierz mapę rowerową Gdańska
-Pobierz mapę rowerową Gdańska
Fot. Rowerowy Gdańsk