• 2.7 ºC  / 36.8 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Sceny z Gdańska wzięte

Gdańskie Główne Miasto, pełne malowniczych kamieniczek i kościołów zawsze działało pobudzająco na wyobraźnię reżyserów, scenarzystów i scenografów. Filmowcy dostrzegali potencjał drzemiący zarówno w podnoszącym się z gruzów powojennym mieście, jak i w pełni odbudowanej kolorowej metropolii.

A
A
Bazylika Mariacka i jej okolice (1/9)

"Do widzenia, do jutra"

Kadr z filmu 'Do widzenia, do jutra'
-Kadr z filmu 'Do widzenia, do jutra'
Fot. prod. Jerzy Rutowicz

Bazylikę Mariacką odwiedzają w filmie ”Do widzenia, do jutra” Jacek i Margueritte. Bawią się tam w odegranie ceremonii ślubnej. Ich zabawa zostaje jednak przerwana przez zbłąkanego psa. 

"Dwaj ludzie z szafą"

Kadr z filmu 'Dwaj ludzie z szafą'
-Kadr z filmu 'Dwaj ludzie z szafą'
Fot. prod. PWST

Przy Kaplicy Królewskiej w filmie Romana Polańskiego „Dwaj ludzie z szafą” dochodzi do rozmowy pomiędzy tytułowymi bohaterami, a zauważoną przez nich niedawno piękną dziewczyną. Kobieta wydaje się zainteresowana tą nową znajomością, jednak tylko do momentu, w którym dostrzega stojącą nieopodal szafę należącą do bohaterów.

"Blaszany Bębenek"

Kadr z filmu 'Blaszany Bębenek'
-Kadr z filmu 'Blaszany Bębenek'
Fot. prod. Franz Seitz, Anatole Dauman

W filmie „Blaszany Bębenek” przez ulicę Plebania pomiędzy Bazyliką Mariacką a Kaplicą Królewską przechodzi śledzona przez Oskara Matka, zmierzająca na spotkanie z kochankiem. 

"Wróżby Kumaka"

Kadr z filmu 'Wróżby Kumaka'
-Kadr z filmu 'Wróżby Kumaka'
Fot. prod. Regina Ziegler

Na ulicy tej ma także miejsce scena w filmie "Wróżby Kumaka", kiedy to wracającego nocą do Hotelu Alexandra próbuje napaść dwóch mężczyzn. Przed rabunkiem i pobiciem ratuje go przejeżdżający akurat uliczką rikszarz.

W Bazylice Mariackiej, jako konserwator pracuje bohaterka filmu Roberta Glińskiego z 2005 roku „Wróżby kumaka”- Aleksandra, grana przez Krystynę Jandę.


(1/9)