• 16.5 ºC  / 61.6 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Sołdek - statek muzeum
A
A
Data modyfikacji: 14 października 2021 r.

Sołdek

Pierwszy statek pełnomorski zbudowany w polskiej stoczni po II wojnie światowej. Wykonany w Stoczni Gdańskiej rudowęglowiec, o niespotykanej obecnie nitowano - spawanej konstrukcji, służył pod polską banderą od 1949 do 1980 r. W trakcie 1479 rejsów statek przewiózł ponad 3,5 miliona ton towarów, głównie węgla kamiennego i rudy żelaza, zawijając do 60 portów. Pod koniec 1980 roku „Sołdek” został wycofany ze służby w Polskiej Żegludze Morskiej i od 1985 roku pełni funkcję statku-muzeum. Zwiedzając „Sołdka” można poznać niemal wszystkie pomieszczenia zabytkowego parowca, m.in. maszynownię, kabiny oficerów i marynarzy oraz mostek kapitański.

Sołdek i kajakarze

 

Zwiedzanie „Sołdka”

Wystawa mieszcząca się w ładowniach „Sołdka” odkrywa przed gośćmi świat wyjątkowego statku o napędzie parowym, z którym związane są życiorysy ludzi morza – kapitanów, oficerów, konstruktorów i robotników stoczniowych. Ekspozycja prezentuje historię budowy i służby rudowęglowca oraz realia polityczne, społeczne i gospodarcze w jakich powstawał i był eksploatowany. Multimedialne narzędzia audiowizualne, czerpiąc z bogactwa archiwalnych dokumentów, fotografii i filmów, pozwalają poznać historię odradzania się polskiego przemysłu okrętowego po II wojnie światowej oraz charakterystykę pracy spawaczy, niterów i traserów. Eksponaty ze świata techniki – oryginalne narzędzia stoczniowe z połowy XX wieku oraz próbki rudy żelaza i węgla– dają możliwość spojrzenia na historię statku z perspektywy tych, którzy go budowali i pracowali na nim.  We wnętrzach ładowni można z bliska zobaczyć elementy konstrukcji „Sołdka”, wyeksponowane za pomocą specjalnego oświetlenia. Towarzyszące zwiedzaniu dźwięki morza, maszyny parowej i pracy stoczni podkreślają autentyczność industrialnej przestrzeni statku.

W pełni wyposażona maszynownia pozwala na zapoznanie się z rzadko obecnie stosowanym napędem mechanicznym statku z kotłami opalanymi węglem oraz tłokową maszyną parową. W sterowni znajduje się zabytkowe wyposażenie, w tym między innymi rury głosowe do komunikacji z maszynownią. W nadbudowie śródokręcia oraz na rufie, dzięki możliwości zajrzenia do kajut załogi i mesy, zwiedzający poznają warunki, w jakich pracowali oficerowie i marynarze w połowie ubiegłego wieku.

Zwiedzanie "Sołdka" od zewnątrz pozwala zapoznać się z zabytkową konstrukcją rudowęglowca, w tym z pokładem typu szańcowego. Na pokładzie głównym znajdują się pokrywy czterech ładowni oraz urządzenia przeładunkowe napędzane silnikami parowymi: maszty bramowe z bomami załadunkowymi, obsługiwane przez wciągarki pochodzące z okresu II wojny światowej. Na rufie znajduje się pokład łodziowy z wyposażeniem ratunkowym statku oraz awaryjne stanowisko sternika.

Model statku Sołdek
 
 
Ekspozytor w ładowni nr 3
 
 
Dolny poziom ładowni nr 3
 
 

Adres:

ul. Ołowianka 9-13, Gdańsk
www.nmm.pl/soldek
telefon: 58 301 86 11 w. 327

Sołdek statek muzeum Godziny otwarcia:

8.05.2017 - 30.06.2017
wtorek - niedziela 10.00-16.00

1.07.2017 - 31.08.2017
poniedziałek - niedziela 10.00-18.00

1.09.2017 - 31.10.2017
wtorek - niedziela 10.00-16.00

1.11.2017 - 31.12.2017
"Sołdek" nieczynny

Ceny biletów:

Bilet normalny: 8 zł

Bilet ulgowy: 5 zł

Cena z Kartą Turysty: wstęp bezpłatny z Pakietem Rodzina i Zabawa oraz z Pakietem Zwiedzanie

Ważne pytania*

Czy otrzymam zniżkę z Gdańską Kartą Turysty?

Wstęp na Sołdka jest bezpłatny z Kartą Turysty w pakiecie Rodzina i Zabawa oraz w pakiecie Zwiedzanie.

Czy w pobliżu Sołdka znajduje się parking?

W pobliżu Sołdka samochody osobowe mogę za opłatą zaparkować wzdłuż ul. Szafarnia oraz ul. Długie Ogrody. Stąd czeka Was około 5 minutowy spacer. Parking na około 40 miejsc znajduje się także przy wejściu do Spichlerzy na Ołowiance. Płatne miejsca parkingowe w pobliżu znajdują się na terenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (około 5 minut spacerem od statku).

Jak długo trwa zwiedzanie?

Na zwiedzanie zarezerwuj godzinę czasu. 

Czy obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych?

Statek nie jest przystosowany do zwiedzania dla osób z ograniczeniami ruchowymi. 

Statek nieprzystosowany do zwiedzania dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Muzeum organizuje zwiedzanie przez dotyk wybranych eksponatów dla zorganizowanych grup osób niedowidzących lub niewidomych pod opieką edukatora Muzeum Morskiego. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. 

*treść artykułu została opracowana w oparciu o infomracje znajdujące się na www.nmm.pl