• 21.8 ºC  / 71.2 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Hewelion Piłkarz / Stadion Energa Gdańsk
A
A
data publikacji: 26 września 2017 r.

Stadion Energa Gdańsk
-Stadion Energa Gdańsk
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Hewelion Piłkarz

Atrybut: buty piłkarskie / bursztyn

Piękny stadion, prawda? Ja jestem nim zauroczony od samego początku! Kiedy tylko świeci słońce, wygląda jak wielki, lśniący bursztyn. Na co dzień trenują i grają na nim piłkarze Lechii Gdańsk. Tak się składa, że mam przy sobie buty piłkarskie. Może wezmą mnie do drużyny?

Stadion Energa Gdańsk znany jest nie tylko kibicom piłki nożnej! I to nie tylko dlatego, że gościł u siebie 4 mecze mistrzostw Euro 2012, ale również ze względu na charakterystyczną bursztynową bryłę. Nie bez powodu stojący w pobliżu Hewelion ściska pod pachą sportowe buty (czyżby wracał z treningu?), a w wyciągniętej łapce trzyma bryłkę bursztynu, w którą wpatruje się z prawdziwie lwią intensywnością. Oddany do użytku w lipcu 2011 r. stadion jest jednym z najpiękniejszych polskich i europejskich obiektów sportowych ostatnich lat: jego urodę docenili architekci z kraju i zagranicy, przyznając mu szereg prestiżowych nagród.

Stadion zaprojektowany został przez architektów z pracowni Rhode-Kellermann-Wawrowsky (Düsseldorf), którzy nawiązali do dwóch ważnych elementów dziedzictwa Gdańska: bursztynu oraz  tradycji portowych. W celu osiągnięcia „bursztynowego efektu” dach stadionu pokryto 18000 płyt z poliwęglanu w 6 odcieniach miodowego koloru. Odbijające się w bursztynowym dachu światło sprawia, że stadion zdaje się zmieniać razem z porami dnia i roku. Spójrzcie też na kształt metalowej konstrukcji dachu – czy nie przypomina elementów szkieletu statku?

Stadion pomieścić może ponad 40000 widzów (to więcej niż wszyscy mieszkańcy Sopotu!), dlatego regularnie gości u siebie nie tylko ważne mecze, ale również duże koncerty i imprezy o charakterze kulturalnym i rozrywkowym. Sportowym gospodarzem stadionu jest gdański klub piłkarski – występująca w Ekstraklasie Lechia Gdańsk.

Zwiedzając stadion warto zajrzeć do największego w Trójmieście parku rozrywki Fun Arena, gdzie znajdziecie tory gokartowe, tor wrotkowy, gry ucieczki (escape rooms), skoki na bungee i wiele innych niezapomnianych atrakcji. Dobrej zabawy!