European Best Destination
  • -1.72 ºC / 28.9 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU
Stare i nowe tradycje przeplatają się w Gdańsku…

Pomimo światowych trendów, w Polsce nadal sceptycznie podchodzimy do zwyczaju Haloween. Nasza tradycja to obrzęd Dziadów, czyli ugoszczenia dusz zmarłych i pozyskania ich przychylności, a także Dzień Zaduszny, czas zadumy, refleksji i wspomnień. Mimo to goście przyjeżdżający na przedłużony weekend do Gdańska mogą liczyć na specjalne, dyniowe menu w restauracjach oraz atrakcje z duchami, horrorem i przymrużeniem oka w tle. Zobaczcie jak w Gdańsku przeplatają się stare i nowe tradycje.

A
A
Halloween w Gdańsku (1/1)

Halloween
Halloween
Fot. Tibor Balazs

Halloween jest znanym zwyczajem na całym świecie. Ci, którzy świętują przebierają się w upiorne stroje, a dzieci zbierają słodycze za typowe „cukierek albo psikus”. Ten zwyczaj nawiązuje do Święta Zmarłych. Halloween obchodzone jest 31 października.

Czy jednak w Polsce jest podobnie jak w innych krajach Europy i świata ? Polacy sceptycznie podchodzą do tego zwyczaju, pewnie dlatego, że dopiero niedawno przyjął się i u nas. Już setki lat temu obchodzono tu jednak obrzęd „Dziadów”, czyli ugoszczenia dusz zmarłych i przede wszystkim pozyskania ich przychylności, głównie ze względu na płodność i urodzaj. Dzisiaj jest to obrzęd zapomniany i bardzo rzadko praktykowany. Natomiast najważniejszym dniem w tym czasie jest święto obchodzone 1 listopada – Wszystkich Świętych, czyli uroczystość ku czci zmarłych, którzy osiągnęli zbawienie. W ten dzień prawie wszyscy odwiedzają cmentarze i groby swoich bliskich, zapalają symboliczne świeczki. Jest to dzień zadumy i wspomnień.

Jak spędzić Halloween w Gdańsku? Mamy dla Was kilka propozycji.

Przez cały ostatni weekend października prawdziwe Halloweenowe przysmaki zagoszczą w menu restauracji Gdański Bowke. Szef kuchni Marcin Faliszek w tym czasie serwować będzie rozgrzewający krem z dyni sycony imbirem i nasionami, a także gęś w sosie czekoladowym z marchewką w lawendzie, wędzonymi ziemniakami i marynowaną dynią. Dania można przygotować też we własnej kuchni, bo Pan Marcin zdradził nam swoje przepisy jak idealnie je przygotować.

Wszystkie gdańskie przepisy znajdziecie tutaj

Mroczne menu na Halloween oferuje także restauracja Eliksir. Po pierwsze muzyka na żywo, po drugie wszyscy mrocznie przebrani otrzymają koktajl niespodziankę od szefa baru, a po trzecie specjalne menu, w którym znajdą się takie dania jak wołowe serca, fondat na kaczej krwi czy koktajl w kolorze krwi z żelazno-mineralnym posmakiem dzięki dodatkowi krzemienia i świeżych krwawych pomarańczy. Kto odważy się spróbować?

Więcej informacji znaleźć można tutaj.

Stadion Energa
Stadion Energa
Fot. Aerovideo

Stadion Energa Gdańsk, który zamienił się już w halloweenową dynię, przygotował coś specjalnego dla wszystkich lubiących dreszczyk emocji i zaprasza w piątek 28 października. Najpierw mroczne zwiedzanie – od rana aż do późnych godzin wieczornych. Przewodnicy pokazywać będą te najmroczniejsze zakątki Stadionu… Ciekawe co się w nich kryje…? Stadionowa cela, obrzeża murawy, szatnia zawodników – tego dnia lepiej uważać, gdzie stawiamy kolejne kroki! Co najważniejsze, lepiej zabrać ze sobą latarki, bo może to być jedyne światło jakie będziecie mieli. A ponadto „straszny bal” dla najmłodszych, który rozpocznie się już o 17:00.

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Amber Sky
Amber Sky
Fot. Amber Sky

Sporo atrakcji zapewni również koło widokowe Amber Sky! W sobotni wieczór wszyscy odważni mogą liczyć na przejażdżkę z upiorem w jednej gondoli, czy też zrobić sobie zdjęcie w … trumnie. Na młodszych fanów halloweenowych potworów czeka malowanie twarzy, konkursy i smaczne przekąski. Wszyscy przebrani przejażdżkę kołem odbędą z 10% zniżką. Dobrą zabawę dopełniać będą dekoracje, muzyka i oczywiście krwisty kolor koła.

Więcej informacji tutaj.

A może zabawa w rytmach lat 80-tych? Bruderschaft to jeden z gdańskich pubów zlokalizowany przy ul. Długiej, w pobliżu Złotej Bramy. W sobotni wieczór szalone rytmy przeniosą wszystkich ponownie w czasy ortalionu, syntezatorów i eksplozji kolorów. Zabawa startuje o 21:00 i jest to z pewnością ciekawa propozycja na spędzenie Halloween w Gdańsku.

Co powiecie na VHS Halloween? Taką propozycję ma klub B90 oraz ekipa VHS Hell. 31 października przy ul. Elektryków już o 18:30 wystartuje seans horrorów wyświetlanych z zapomnianych kaset video! Co jest w tym ciekawego? Może fakt, że ścieżki dialogowe będą improwizowane prze lektorów na żywo! W programie również konkurs na najlepszy kostium, a po seansie halloweenowe after party. 

Znicze
Znicze
Fot. makom1

Po zabawie czas na chwilę zadumy...

Jeżeli jesteś w Gdańsku i chciałbyś zapalić symboliczną świeczkę, ku czci zmarłych proponujemy odwiedzić Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy, który znajduje się w pobliżu ścieżki prowadzącej na Górę Gradową w okolicy kościoła pw. Bożego Ciała. Upamiętnia on gdańskie cmentarze wielu wyznań zniszczone po II wojnie światowej. Niesamowitą atmosferę możesz poczuć odwiedzając groby we wtorkowy wieczór, kiedy to setki płonących zniczy i lampek rozjaśnią ciemne cmentarze. Warto pamiętać, że dla wszystkich to dzień zadumy, dlatego też duże galerie handlowe i większość sklepów są zamknięte. Podobnie z gdańskimi muzeami.