• 18.1 ºC  / 64.5 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Szlaki rowerowe Gdańska
A
A
Data modyfikacji: 14 lutego 2019 r.

Rowerowa Trasa Nadmorska
-Rowerowa Trasa Nadmorska
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Trasa nadmorska

Jedna z najpopularniejszych zarówno wśród mieszkańców jak i turystów odwiedzających miasto. Co stanowi o jej atrakcyjności? Przede wszystkim bliskość do morza, poza tym jest bardzo dobrze skomunikowana transportem miejskim z pozostałymi częściami miasta.  Żeby przejechać z Gdańska do Gdyni pokonać trzeba około 25km, co zajmie mniej więcej 4-5 godzin. Po drodze oprócz licznych punktów gastronomicznych znajdą się również miejsca na odpoczynek, jak i wiele atrakcji turystycznych. Do punktów, które powinny znaleźć się na liście wartych zobaczenia należą: zabytki Śródmieścia w Gdańsku jak Żuraw, Ratusz Głównego Miasta i fontanna Neptuna, Stocznia Gdańska, Stadion Energa, kąpieliska w Brzeźnie i w Jelitkowie, molo w Sopocie, czy Skwer Kościuszki wraz z bulwarem nadmorskim. Trasa jest fragmentem szlaku rowerowego R-10 (Nadmorski Szlak Hanzeatycki).

Dolina Szwabego/Oliwa
-Dolina Szwabego/Oliwa
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Trasa Doliny Oliwskie

Spokojniejsza, chociaż wcale nie krótsza od poprzedniej trasa (ok. 24km) jest kolejną podpowiedzią na wybór miejsca do rowerowych przejażdżek. Większa jej część prowadzi utwardzonymi drogami, czasami zdarzają się piaszczyste fragmenty. Jest to idealna opcja dla osób, które wolą rekreację z dala od uczęszczanych szlaków. Jednak i na tej trasie można się zmęczyć, ponieważ po drodze napotkamy kilka podjazdów. Przejazd zajmie od 3 do 4 godzin, oczywiście zależy on także od tego jak dużo czasu poświęcimy na zwiedzanie miejsc na szlaku, takich jak: Park Jelitkowski czy w Oliwie, Kuźnię wodną w Oliwie, Muzeum Sopotu, czy Park Południowy, w którym najstarsze drzewa liczą 130 lat, a także liczne doliny (Dolina Ewy, Dolina Świeżej Wody, Dolina Zajączowskiego Potoku, Dolina Radości, Dolina Schwabego i Dolina Oliwskiego Potoku).

Molo w Brzeźnie
-Molo w Brzeźnie
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Trasa Sopot – Gdańsk – Westerplatte 

Jedna z najdłuższych tras jaka znalazła się w naszym zestawieniu wybranych szlaków rowerowych w Gdańsku i okolicy, jednak nie należy ona do tych najtrudniejszych. Pokonanie tej 46 km trasy zajmie nam około 6 godzin, jednak warto ją przejechać ze względu na miejsca jakie po drodze mijamy. Oprócz odcinków prowadzących wzdłuż morza zobaczymy też sporo elementów miejskiej architektury jak Sopocki Hipodrom, Ergo Arena, Molo w Brzeźnie, Europejskie Centrum Solidarności, Główne Miasto w Gdańsku, Twierdzę Wisłoujście i na samym końcu naszej przejażdżki – półwysep Westerplatte i Pomnik Obrońców Wybrzeża. Warto więc wybrać się na dłuższy przejazd. 

Trasa Sopot – Gdańsk Stare Miasto 

Dla mniej wytrwałych i zaprawionych cyklistów także znajdzie się kilka propozycji wycieczek rowerowych. Trasa prowadzi przez 15 km malowniczych zakątków Gdańska i Sopotu. Od zabytkowego Parku w Jelitkowie, przez molo w Brzeźnie, koło bursztynowego Stadionu aż do serca Gdańska czyli zabytkowego centrum. Tu warto zwiedzić Bazylikę Mariacką, Ratusz Głównego Miasta, w którym mieści się jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, czy też zrelaksować się nad Motławą spoglądając na zabytkowe zabudowania Długiego Pobrzeża. Jazda zajmie do 3 godzin, wliczając w to oczywiście krótkie przystanki na trasie. 

Trasa Gdańsk – Otomin – Gdańsk

Startujemy ze Śródmieścia z okolic Bramy Wyżynnej, po to by po kilku kilkunastu kilometrach wyjeżdżając z Gdańska i przemierzając kolejne dzielnice jak Ujeścisko, Zakoniczyn, Szadółki dojechać do malowniczej wsi nad samym jeziorem Otomińskim – Otomina. Niedaleko Otomina znajduje się rezerwat przyrody Bursztynowa Góra. Trasa wiedzie przez prawie 30  km gdańskich ścieżek. Z pewnością na pokonanie trasy powinniśmy zarezerwować sobie około 4-5 godzin, przy okazji również po to żeby odpocząć nad samym jeziorem. 

Szlak Wincentego Pola- Wyspa Sobieszewska 

Trasa licząca około 20 km, umożliwia poznanie malowniczych terenów gdańskiej wyspy i wypoczynek na najdłuższej plaży miejskiej w Gdańsku. Przebieg trasy to w znacznym stopniu fragmenty leśne bezpośrednio sąsiadujące z wydmami i brzegiem morskim, następnie przejazdy wzdłuż Przekopu Wisły w Świbnie i Martwej Wisły. Na terenie wyspy znajdują się dwa rezerwaty przyrody Ptasi Raj i Mewia Łacha, stanowi to dodatkową atrakcję wycieczki. Pętla Sobieszewska to długa trasa o średnim stopniu trudności, z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom natury i aktywności połączonej z odpoczynkiem na świeżym powietrzu. 

Trójmiejski Szlak Krajobrazowy
-Trójmiejski Szlak Krajobrazowy
Fot. Gdańska Organizacja Turystyczna

Trójmiejski Park Krajobrazowy 

Doskonałym miejscem na rowerowe rajdy jest także Trójmiejski Park Krajobrazowy. Poruszać można się zarówno po wyznaczonych ścieżkach rowerowych, jak również w wielu miejscach po ścieżkach dla pieszych – tu jednak szczególną uwagę należy zwracać na wędrujące osoby. Większość szlaków nadaje się zarówno do chodzenia jak i do rekreacyjnej jazdy na rowerze. Zdarzają się jednak też bardziej wymagające odcinki – dla tych bardziej „wprawionych” rowerzystów, ponieważ jazdę utrudniają często grząski piach i błoto, wąskie ścieżki i strome zbocza.