Podpowiadamy, jak zaplanować tygodniowy rodzinny pobyt w Trójmieście tak, żeby poczuć nadmorski klimat miasta, jak najwięcej zwiedzić, a przy tym świetnie się bawić.
Oto przykładowy plan wakacji w Trójmieście i Gdańsku.
Dzień 1

Zacznijcie od zwiedzania Gdańska. Najlepiej od Złotej Bramy, by następnie przespacerować się tzw. Traktem Królewskim, na który składa się ul. Długa i Długi Targ. Po drodze obejrzycie klimatyczne kolorowe gdańskie kamienice, możecie zajrzeć też do Muzeum Historycznego, które mieści się w Ratuszu Głównego Miasta. Koniecznie wejdźcie z dziećmi na galerię widokową, z której możecie popatrzeć na Gdańsk z wysokości.
Tuż obok ratusza stoi Neptun, czyli najsłynniejsza gdańska fontanna. Kilka kroków dalej jest Zielona Brama, a za nią Motława. Odwiedźcie Żurawia, który podobnie jak Neptun jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych gdańskich symboli. Wrażenie na najmłodszych (i nie tylko) zrobi wizyta na Sołdku. Jest to pierwszy statek pełnomorski zbudowany w polskiej stoczni po II wojnie światowej, który obecnie pełni rolę muzeum. Nadmorski klimat Gdańska poczujecie też w Narodowym Muzeum Morskim, które mieści się tuż obok w Spichlerzach na Ołowiance.
Na zakończenie zwiedzania spójrzcie na wszystko jeszcze raz, ale z góry. Pomoże wam w tym AmberSky, czyli wysokie na 50 metrów koło widokowe.
Dzień 2

Drugi dzień również proponujemy przeznaczyć na zwiedzanie. Tym razem jednak od strony wody! Możliwości macie kilka. Pierwszą z nich są rejsy organizowane przez Żeglugę Gdańską. Do wyboru są trzy kierunki – na Westerplatte (połączone ze zwiedzaniem portu), do Sopotu, albo na Hel.
Kolejną opcją jest wycieczka jednym z dwóch statków stylizowanych na galeony. Przy Długim Pobrzeżu obok Zielonego Mostu na Motławie na turystów czeka bowiem Czarna Perła i Galeon Lew.
A jeśli chcecie zwiedzać Gdańsk będąc jeszcze bliżej wody, wybierzcie kajaki. Możecie wypożyczyć je i samemu popływać po Motławie lub udać się na zorganizowaną wycieczkę. Decydując się na drugą opcję, będziecie mieli do wyboru kilka tras, m.in. wyprawę do Twierdzy Wisłoujście i na Wyspę Sobieszewską. Organizowane są także spływy o zachodzie słońca.
Dzień 3

Po dwóch bardzo aktywnych dniach zdecydowanie przyszedł czas na trochę lenistwa, a więc plażowanie! W Gdańsku jest osiem strzeżonych kąpielisk - Jelitkowo, Jelitkowo Klipper, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle, a od tego roku także Świbno.
Przegląd gdańskich plaż i kąpielisk >
Przy okazji dzieci mogą pobawić się na placach zabaw położonych na plażach lub w ich pobliżu. Znajdziecie je m.in. w Brzeźnie na lewo od wejścia na plaże nr 51 oraz przy restauracji Peperino na końcu ulicy Hallera, a także na Stogach przy wejściu nr 26. Największym hitem wśród najmłodszych jest jednak zdecydowanie Kraina Zabaw, czyli wielki plac znajdujący się Parku im. Ronalda Reagana (rozpoczyna się on przy ul. Piastowskiej w Jelitkowie a kończy przy al. Hallera w Brzeźnie).
Dzień 4

Jeden z dni proponujemy przeznaczyć na odwiedziny w oliwskim ZOO, największym ogrodzie zoologicznym w Polsce. Na obszarze około 125 hektarów mieszkają tu zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. Przygotujcie się więc na spotkanie m.in. z lwami, żyrafami, hipopotamem , zebrami, pingwinami i wielbłądami. Niedaleko wejścia głównego jest też Mini Zoo, które choć dedykowane najmłodszych, spodoba się również starszych dzieciom i rodzicom. Na wstępie dostaniecie bowiem gałązki, z której później będziecie zrywać liście, by karmić nimi kozy i owce.
A jeśli nadal będzie Wam mało wrażeń, pamiętajcie, że wewnątrz ogrodu zoologicznego mieści się Park Linowy „Małpi Jar”. Do wyboru macie aż dziewięć tras o różnym stopniu trudności.
Wracając z ZOO koniecznie zatrzymajcie się przy Pachołku. Jest to wzniesienie o wysokości 100,8 m n.p.m. górujące nad Starą Oliwą. Znajduje się na nim wysoka na 15-metrów wieża widokowa, z której rozpościera się fantastyczny widok m.in. na Zatokę Gdańską. Będąc w Oliwie pospacerujcie też po Parku Oliwskim.
Dzień 5
Podczas wakacji w Gdańsku warto wybrać się z dziećmi na Westerplatte. Możecie popłynąć tam statkiem, dojechać autobusem, albo samochodem. W ramach lekcji historii obejrzyjcie schron, wartownię, wieżę obserwacyjną, a na koniec pokażcie dzieciom Pomnik Obrońców Wybrzeża. Na pewno zrobi na nich spore wrażenia – ma bowiem 23 metry wysokości, zbudowano go z 236 bloków granitowych, a waży aż 1150 ton.
Przy okazji wycieczki na Westerplatte warto zwiedzić także mniej znaną turystom Twierdzę Wisłoujście. Jest to unikalny zabytek sztuki fortyfikacyjnej, z którego dawniej kontrolowano ruch statków wychodzących i wchodzących do portu w Gdańsku.
Dzień 6

Obowiązkowym punktem zwiedzania Gdańska przez każdego smyka są odwiedziny w Hevelianum, gdańskim centrum nauki znajdującym się na Górze Gradowej. Czekają tam na dzieci m.in. kreatywny plac zabaw, Laboratorium Pana Kleksa i Galeria Ruchu, a w okresie wakacyjnym dodatkowo jeszcze kosmiczne pokazy oraz nocne spotkania z duchami.
Po wizycie w Hewelianum koniecznie udajcie się na punkt widokowy, który znajduje się tuż obok budynków, a rozpościera się z niego niesamowity widok na miasto. Warto go odwiedzić zarówno w dzień, jak i o zmroku.
Dzień 7

Na zakończenie wakacji w Gdańsku proponujemy Wam wycieczkę do naszych sąsiadów. W Sopocie odwiedźcie Grodzisko. To jedno z najstarszych miejsc na mapie Trójmiasta, powstałe na terenie grodu pochodzącego z przełomu IX/X wieku. Dziś znajduje się tu urokliwy skansen na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni i szumiących strumyków.
W Gdyni w pierwszej kolejności polecamy wizytę w Akwarium Gdyńskim, gdzie zobaczycie ryby, płazy i gady pochodzące z różnych stron świata. W drugiej zaś, znajdujący się na wprost od akwarium Dar Pomorza, statek-muzeum uważany za najpiękniejszy polski trójmasztowiec. Przez ponad pół wieku znajdował się on w służbie Szkoły Morskiej - odbył 105 podróży, zawinął do 383 portów, a na jego pokładzie przeszkoliło się prawie 14 tysięcy oficerów polskiej marynarki handlowej.
A skoro już będziecie w Gdyni zachęcamy Was również do przespacerowania się bulwarem (dzieci mogą jechać obok po ścieżce rowerowej), zabawy na miejskim placu zabaw na plaży oraz „zdobycia” Kamiennej Góry. Jest to niewielkie wzniesienie, z którego roztacza się wspaniała panorama na gdyńską marinę.
Z kartą taniej i wygodniej
Jeśli planujecie dużo zwiedzać, dobrym, bo najbardziej wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem będzie skorzystanie z Gdańskiej Karty Turysty. Jak sama nazwa wskazuje powstała ona z myślą o osobach odwiedzających nasze miasto. Jest więc pakietem zniżek i bezpłatnych wstępów do muzeów, obiektów kultury i rozrywki oraz restauracji. Można doładować na nią także bilet metropolitalny i bez problemów korzystać również z komunikacji miejskiej w całym Trójmieście.
Karta Turysty dostępna jest w trzech wariantach – „Komunikacja”, „Zwiedzanie” oraz oczywiście „Rodzina&Zabawa”. Ostatni z wymienionych zapewnia Wam darmowe wejściówki aż na 12 atrakcji, a także zniżki w 21 kolejnych miejscach do zabawy i zwiedzania oraz w 15 restauracjach i kawiarniach.
Wybierz miejsce przyjazne dzieciom
O tym, że Gdańsk jest idealnym miejscem na rodzinny pobyt przekonacie się także wybierając miejsce noclegowe. Wśród hoteli polecanych przez rodziny znajdziecie m.in. Hotel Kozi Gród, Golden Tulip Gdańsk Residence, Hotel Dwór Oliwski, Mercure Gdańsk Posejdon i Amber Hotel. Nie powinniście mieć też problemu ze znalezieniem restauracji, w których z myślą o najmłodszych przygotowywane jest specjalne menu. Zajrzyjcie do zakładek gdzie się zatrzymać oraz gdzie zjeść. Znajdziecie tam wyselekcjonowane obiekty z ofertą dla dzieci.
Na wszelki wypadek, rezerwując miejsce, w którym się zatrzymacie, zawsze warto zapytać, czy mają udogodnienia dla dzieci. Koniecznie zwróćcie też uwagę, czy obiekt posiada znak Hotelu Przyjaznego Rodzinie. Z pewnością pomocne będą opinie osób, które już w tych miejscach gościły. Znaleźć je możecie chociażby w serwisie Tripadvisor.