• Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN
  • Kontrast Kontrast
Gdańsk. Poznaj miasto Neptuna!
Gdańsk to miasto wyjątkowe. Z historią tak bogatą, że starczyłoby jej na obdzielenie kilku innych, porównywalnych wielkością miast. Współczesny Gdańsk to nowoczesna, europejska metropolia oraz prężnie rozwijające się centrum kultury, nauki, rozrywki i sportu. Przekonaj się sam!
A
A
Data modyfikacji: 15 lipca 2020 r.
Bazylika Mariacka_St. Mary's Basilica 2

 

Trochę faktów

Gdańsk to stolica aglomeracji liczącej ponad 1 mln ludzi. Wraz z Sopotem i Gdynią tworzy Trójmiasto. Umiejscowienie przy ujściu Wisły uczyniły z Gdańska, już w średniowieczu, jednego z najważniejszych członków Hanzy oraz sprawiła, że był grodem niezwykle, jak na tamte czasy, bogatym. Choć historia nie oszczędzała Gdańska, to po każdej katastrofie naturalnej, wojnie czy pożarze, miasto zawsze się odbudowywało. Powstawało niczym Feniks z popiołów. To przecież w Gdańsku rozpoczęła się II Wojna Światowa. To w Gdańsku wyrwano pierwszą cegłę z Muru Berlińskiego, a Solidarność zapoczątkowała upadek reżimów komunistycznych w całej Europie Środkowej. Czas, obfitujący w tak liczne wydarzenia, kształtował na przestrzeni wieków charakter mieszkańców Gdańska. Mimo zawirowań i migracji, dziś wciąż Gdańszczanie to ludzie ponad wszystko ceniący wolność, otwartość i możliwość wyrażania własnych opinii. Mają odwagę głośno mówić „Nie” nawet w obliczu najbardziej niesprzyjających okoliczności.

2019124596

 

Dla Turystów (i nie tylko)

Gdańsk to także bardzo popularny kierunek turystyczny. Położony na wybrzeżu Bałtyku, pełen wspaniałych gotyckich budowli, zabytkowych kościołów, interesujących muzeów i urokliwych, pełnych bursztynu uliczek, Gdańsk niezmiennie zachwyca i fascynuje. Jego symbol – Bóg Mórz - Neptun, każdego roku spogląda ze swojego cokołu na ponad 3,5 mln osób, które odwiedzają stolicę Pomorza.
O sile oferty Gdańska decydują jego liczne atrakcje. Wśród nich, tak ikoniczne i popularne miejsca jak Europejskie Centrum Solidarności wybudowane w miejscu, gdzie w czasach komunizmu narodziła się największa społeczna inicjatywa w Polsce – Solidarność. Ogromna wystawa przeprowadza gości przez okres walki Polaków z opresyjnym, komunistycznym reżimem. Zaledwie kilkaset metrów dalej znajdziemy budynek Muzeum II Wojny Światowej.

Wbity w ziemie kształt, wyglądający niczym gigantyczny kawałek szkła, kontrastuje z okolicznymi zabudowaniami. Wewnątrz zobaczymy ekspozycję obrazowo przedstawiającą dzieje najstraszniejszego konfliktu w dziejach ludzkości. Idąc dalej mijamy nowoczesną, zwodzoną kładkę na Wyspę Ołowiankę na której króluje majestatyczny budynek Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a następnie wchodzimy do Głównego Miasta – pełnego sklepików, kawiarni, restauracji, pięknych kamienic i urokliwych uliczek. To właśnie tam znajdziemy tak wspaniałe i symboliczne obiekty jak Fontanna Neptuna, Bazylika Mariacka, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Ratusz Głównego Miasta i wspaniałe bramy miejskie. To jednak nie wszystko. Nieopodal znajduje się masywna, czarna bryła Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie grane są sztuki Williama Szekspira. Główne Miasto to prawdziwe serce Gdańska z niepowtarzalnym charakterem i unikalną atmosferą. Kiedy zapoznamy się z tą częścią miasta warto wybrać się do Oliwy, gdzie w otoczeniu pięknego parku znajduje się majestatyczna Katedra Oliwska. Znajdziemy w niej min. potężne organy, których dźwięk budzi zachwyt od 230 lat!

Przy tym ogromie atrakcji nie możemy jednak zapominać, że Gdańsk jest miastem mocno związanym z morzem. Warto więc podczas swojego pobytu odwiedzić jedną z licznych, szerokich i piaszczystych plaż, pospacerować po Molo w Brzeźnie albo opłynąć w rejs statkiem Białej Floty. Jeśli udamy się na Westerplatte, będziemy mogli na własne oczy zobaczyć miejsce heroicznego oporu polskiego garnizonu wobec niemieckich najeźdźców we wrześniu 1939. Tym samym zobaczymy miejsce, w którym rozpoczęła się II Wojna Światowa.

Stocznia gdańska.JPG

 

 

Teraźniejszość to rozwój

Przy całej atrakcyjności turystycznej Gdańska, na niespotykaną wcześniej skalę, powstają w nim nowoczesne centra biurowe i technologiczne, a największe światowe koncerny lokują tu swoje oddziały i biura.
Rozwijający się dynamicznie port lotniczy im. Lecha Wałęsy oferuje coraz więcej bezpośrednich lotów do najważniejszych Europejskich miast (m.in. Monachium, Hamburga, Dortmundu, Kolonii czy Frankfurtu), a sieci drogowa i kolejowa zapewniają bezpieczne i szybkie połączenie z południem Polski i zachodnią Europą.

Co ważne zwłaszcza dla turystów: w Gdańsku już teraz działa 60 hoteli, a do dyspozycji gości jest ponad 20.000 miejsc noclegowych!

Współczesny Gdańsk to nowoczesna, europejska metropolia, gospodarka oparta na wiedzy, prężnie rozwijające się centrum kultury, nauki, rozrywki i sportu, atrakcyjna destynacja turystyczna i światowa stolica bursztynu.

2019124598

 

Stolica Aglomeracji

Jak już wspomnieliśmy, Gdańsk to stolica dużej aglomeracji. Wspólnie z Sopotem i Gdynią tworzy Trójmiasto, które ma ponad 750.000 mieszkańców. One także mają wiele do zaoferowania turyście. Sopot nie bez powodu nazywany jest rozrywkowym centrum Trójmiasta. Znajdziemy tam niezliczone puby, restauracje i kluby, czynne często przez całą dobę. Sopot może się także pochwalić kultowym deptakiem „Monciakiem”. Dzięki niemu i najdłuższemu, drewnianemu molo w Europie (511 m) Sopot często nazywany jest letnią stolicą Polski. W Gdyni z kolei znajdziemy Oceanarium z setkami morskich stworzeń oraz fascynujące statki – muzea: Dar Pomorza oraz niszczyciel ORP Błyskawica. Warto także wybrać się do muzeum emigracji, przedstawiającego trudne losy wysiedlonych.

Nie tylko Trójmiasto, ale całe Pomorze to miejsca niezwykle atrakcyjne turystycznie. Często nawet sami mieszkańcy nie znają wszystkich interesujących miejsc. Przecież zaledwie 50 km od Gdańska znajduje się największy (powierzchniowo) zamek świata – Krzyżacka twierdza w Malborku. Region Kaszub oferuje tradycyjną kuchnię i serdeczna gościnność pośród niezliczonych, malowniczych wzgórz, czystych jezior i gęstych, starych lasów.

Perłą w tej wspaniałej koronie Pomorza jest Gdańsk - miasto, gdzie każdy znajdzie dla siebie „to coś” i do którego chętnie powróci.

plaza 755

 

Przekonajcie się sami!