Już najtańszy pakiet Karty Turysty umożliwia bezpłatne wejścia do najważniejszych, turystycznych obiektów w Gdańsku. Poznawaj historię miasta i buduj wspomnienia w cieniu zabytków.
Jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków położonych przy tzw. Trakcie Królewskim, dawniej pełnił rolę miejsca spotkań kupców. Odbywały się tutaj posiedzenia, ale także bale i rauty, a w późniejszych wiekach giełda zbożowa. Wyjątkowym zabytkiem jest imponujący piec kaflowy o wysokości 11 metrów, zwany dumnie „królem wszystkich pieców”.
Zielona Brama, powstała w latach 60. XVI wieku i jest najbardziej reprezentacyjną spośród gdańskich bram. Współcześnie króluje tu kultura. Dwa główne pomieszczenia budynku pełnią funkcję sal ekspozycyjnych, w których prezentowane są wystawy czasowe sztuki dawnej i współczesnej, polskiej i zagranicznej. Mieści się tu także Gdańska Galeria Fotografii.
Kuźnia Wodna to zabytek dawnej techniki, jedyny tego typu zachowany do dziś. To największa i najdłużej pracująca z młotowni oliwskich. Funkcjonowała przez ok. 350 lat wykorzystując siłę spiętrzonych wód Potoku Oliwskiego. W Kuźni znajdują się trzy zabytkowe koła wodne. Dwa o średnicy 4 m, trzecie o średnicy 3,1 m. Konstrukcja młotów pochodzi z II poł. XIX w. lub początku XX w.
ECS to nowoczesna instytucja kultury, która utrwala pamięć o zwycięstwie Solidarności. Wystawa stała upamiętnia rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie. Tablice ze spisanymi 21 postulatami z w Sierpnia ’80; suwnica, na której pracowała Anna Walentynowicz; biurko Jacka Kuronia – to tylko kilka z niemal 1800 obiektów, które zobaczycie na wystawie stałej. W ECS znajduje się też Wydział Zabaw - sala przeznaczona dla najmłodszych odwiedzających.
Muzeum mieści się w zabytkowym Spichrzlerzu Opackim z 1723 roku. Obecnie jest to miejsce ekspozycji stałej prezentującej sztukę ludową Pomorza. Ponieważ obszar ten jest zróżnicowany etnograficznie i kulturowo, w posiadaniu muzeum znalazły się zabytki obrazujące kulturę materialną, społeczną oraz duchową takich mniejszości etnicznych, jak kaszubska, kociewska czy z terenów Borów Tucholskich, Dolnego Powiśla i Żuław.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to jedna z największych powierzchni wystawienniczych w Europie. Poznacie tu historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej, którą pokazano za pomocą nie tylko artefaktów, ale też nowoczesnych technologii. W Muzeum poznacie również historię bohaterów tego okresu - często zapomnianych i zepchniętych na margines historii. Dla dzieci poniżej 12. roku życia przygotowano specjalną przestrzeń pt. Podróż w czasie".
Muzeum mieści się w trzech zabytkowych spichlerzach „Panna”, „Miedź” i „Oliwski”. W ich wnętrzach znajduje się m.in. wystawa pt. "Polacy na morzach świata". Do eksponatów należą m.in. ładunek średniowiecznego statku handlowego oraz artyleria, wyposażenie marynarzy ze szwedzkiego okrętu wojennego „Solen”. Ponadto: liczne modele okrętów i statków oraz Galeria Morska.
Oddział mieści się w zabytkowym Pałacu Opatów na terenie Parku Oliwskiego. Aktualnie czynna jest wystawa stała „Nowe spojrzenie. Galeria polskiej sztuki współczesnej”. Jest to nowa odsłona tradycyjnie udostępnianej Galerii Stałej, która tym razem jest prezentacją wyboru prac, które zostały włączone do zbiorów muzealnych w ciągu ostatnich dwudziestu lat. W większości są to prace artystek i artystów, którzy zadebiutowali po 2000 r.
NOMUS jest najmłodszym muzeum sztuki współczesnej w Polsce. Oprócz sal wystawowych w budynku NOMUS-a można znaleźć przestrzeń o nazwie „Znajomi znad morza”. To miejsce spotkań i działań społecznych - z kawiarnią, kącikiem zabaw dla dzieci i księgarnią. Na parterze można wziąć udział w projekcjach filmowych, wydarzeniach na żywo, dyskusjach i koncertach.
Piwnica Romańska to najstarsze wnętrze w Gdańsku dostępne dla zwiedzających. Ukryta atrakcja znajduje się w sercu zabytkowego miasta, między kościołem św. Mikołaja a Gdańską Halą Targową. Zwiedzający schodzą pod ziemię do XIII-wiecznych klasztornych pomieszczeń, oglądają wnętrze i wystawę „Najstarsze dzieje Kępy Dominikańskiej”. Zwiedzanie ma formę spektaklu audiowizualnego.
Wizyta w Gdańsku nie byłaby kompletna bez wizyty w Muzeum Bursztynu. Muzeum prezentuje historię powstania bursztynu, jego właściwości, pozyskiwanie oraz obróbkę na przestrzeni dziejów. W środku znajduje się unikatowa kolekcja okazów przyrodniczych - bezcenny zbiór naturalnych form bursztynu, w tym ogromnych brył, inkluzji, wyszukanych odmian barwnych oraz rozmaitych żywic kopalnych.
Unikatowy zabytek techniki okrętowej, jedyny rudowęglowiec z napędem parowym zachowany obecnie na świecie. Był pierwszym, prototypowym, pełnomorskim statkiem zbudowanym w Polsce po II Wojnie Światowej. Od pierwszego podniesienia bandery w 1949 r. do zakończenia służby w 1981 r. „Sołdek” odbył 1479 rejsów, przewożąc łącznie ponad 3,5 miliona ton węgla i rudy żelaza. To atrakcja dla małych i dużych.
Ratusz Głównego Miasta to gotycko-renesansowa budowla, usytuowana na styku ulicy Długiej i Długiego Targu. Najważniejsze części Ratusza, wchodzące w skład wystawy to przepiękne pomieszczenia: Sień, Sala Biała i Sala Czerwona. W okresie letniego sezonu turystycznego można wejść, za dodatkową opłatą, na galerię widokową w wieży, skąd z wysokości ok. 50 m roztacza się wspaniała panorama Gdańska.
Muzeum, jako miejsce będące symbolem polskości w drugim Wolnym Mieście Gdańsku, gromadzi dokumenty drukowane, rękopiśmienne, ikonograficzne oraz eksponaty związane z obroną i uczestnikami obrony Poczty Polskiej 1 września 1939 roku, losami rodzin obrońców oraz dokumenty i eksponaty przestawiające dzieje i osiągnięcia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, będące świadectwem kulturotwórczej roli polskich organizacji społecznych.
Muzeum Nauki Gdańskiej (dawniej Muzeum Zegarów Wieżowych) mieści się w wieży kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny w Gdańsku. W wyniku zawartego przez dyrekcję dawnego Muzeum Historycznego Miasta Gdańska z Zakonem OO. Karmelitów w 1996 roku porozumienia w wieży tego kościoła inaugurowano muzeum. Jest to jedyne muzeum zegarów wieżowych w Polsce z licznymi eksponatami z całego świata.
Zapraszamy do Sopotu, czyli kurortu graniczącego z Gdańskiem. Grodzisko, czyli pozostałość po dawnej osadzie obronnej, położona jest w malowniczej scenerii. W skansenie prezentowane są zabudowania grodu: chaty, brama i część palisady otaczającej założenie. To bardzo atrakcyjny ośrodek muzealno-dydaktyczny, promujący historię i zabytki wczesnośredniowiecznych Pomorzan, w którym odbywają się liczne festyny i pokazy rekonstruktorów historycznych.
Historia zabytkowego spichlerza sięga XVI wieku. Jest to wyjątkowy obiekt architektoniczny. W środku znajdują się wystawy pokazujące dawny Gdańsk. Za największą atrakcję uchodzi średniowieczna uliczka hanzeatycka, gdzie zwiedzający spacerują między realistycznie odtworzonymi kramami, warsztatami i wnętrzami dawnych domostw. W muzeum można zobaczyć ponad 1000 eksponatów.
Wartownia Nr 1 na Westerplatte to jedna z sześciu wartowni zbudowanych w latach 30. XX wieku. Odwiedź koniecznie budynek, który w czasie całego okresu walk o Westerplatte był kluczowym punktem polskiej obrony. To w tej chwili jedyna polska placówka na Westerplatte, która jest dostępna dla zwiedzających. W jej wnętrzu znajdziesz liczne pamiątki po Wojskowej Składnicy Tranzytowej i jej Obrońcach.
Interaktywne wystawy – atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – ulokowane są w XIX-wiecznych zabudowaniach dawnego militarnego fortu. Bogaty, całoroczny program zajęć dla klas szkolnych i rodzin pomaga zaprzyjaźnić się z matematyką, fizyką, chemią, biologią, astronomią, geografią i historią.
Dom Uphagena jest jedną z niewielu w Europie i jedyną w Polsce kamienicą mieszczańską z XVIII wieku, które są dostępne dla zwiedzających. Jest to także jedna z nielicznych kamienic w Gdańsku odtworzona w pełnej długości, która prezentuje oryginalny wygląd gdańskich domów. Znajduje się tam Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, dzięki czemu możecie zobaczyć jak kiedyś żyli i mieszkali Gdańszczanie. Spacer po troskliwie odtworzonych wnętrzach pozwala poczuć się jak w końcu XVIII wieku.
Gdańskie ZOO jest idealnym miejscem na spędzenie czasu z dziećmi lub odpoczynek. Pięknie położony ogród zajmuje obszar aż 136 hektarów i znajduje się na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zamieszkują go zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. Łącznie, znajdują się tu reprezentanci około 190 gatunków, co przekłada się na ponad 1000 zwierząt!
Trójmasztowy żaglowiec zbudowany w 1909 r., od lat 30. XX w. do lat 80. służył Polskiej Marynarce Handlowej jako jednostka szkoleniowa dla studentów Szkoły Morskiej w Gdyni. Obecnie statek-muzeum cumuje przy gdyńskim Nabrzeżu Pomorskim. W zabytkowych przestrzeniach, takich jak salon komendanta, mesa, szpital, stanowiska sterowe czy maszynownia, zachowane zostały artefakty dokumentujące historię żaglowca i jego załóg.
W Galerii Starych Zabawek można podziwiać wyjątkową kolekcję, która jest efektem wieloletnich poszukiwań. 100% zbiorów stanowią zabawki produkcji polskiej, pochodzące z lat 1920-1989. Dopełnieniem wystawy są oryginalne stare katalogi i zdjęcia prezentujące przedstawione eksponaty i potwierdzające ich pochodzenie.