Miejsca związane z Solidarnością

Gdańsk to miejsce, gdzie narodziła się Solidarność – symbol zjednoczenia mieszkańców w walce o wolność, godność i sprawiedliwość. Podążaj śladami bohaterów i przeżyj fascynującą podróż przez miejsca, które były świadkami jednego z najważniejszych ruchów społeczno-politycznych XX wieku.

Europejskie Centrum Solidarności

ECS to nowoczesna instytucja kultury, która utrwala pamięć o zwycięstwie Solidarności. Wystawa stała upamiętnia rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie. Tablice ze spisanymi 21 postulatami z w Sierpnia ’80; suwnica, na której pracowała Anna Walentynowicz; biurko Jacka Kuronia – to tylko kilka z niemal 1800 obiektów, które zobaczycie na wystawie stałej. W ECS znajduje się też Wydział Zabaw - sala przeznaczona dla najmłodszych odwiedzających.

Kup Kartę Turysty Więcej Zobacz na mapie

Pomnik Poległych Stoczniowców

To imponujący pomnik przedstawiający 3 krzyże z kotwicami. Upamiętnia ofiary wydarzeń Grudnia 70. Położony nieopodal Europejskiego Centrum Solidarności oraz historycznej Bramy nr 2. Oficjalnego odsłonięcia dokonano 16 grudnia 1980 roku. Każdy z krzyży mierzy 42 metry wysokości i waży 36 ton. 
 

Więcej Zobacz na mapie

Sala BHP

Historyczna Sala BHP mieści się w zabytkowym, ceglanym budynku z XIX wieku, znajdującym się na terenie Stoczni Gdańskiej. To właśnie tutaj podpisano porozumienia sierpniowe w 1980 roku. Budynek obecnie pełni rolę całorocznego centrum konferencyjno-wystawienniczego oraz muzeum. Właścicielem Sali jest NSZZ Solidarność.

Więcej Zobacz na mapie

Kościół św. Brygidy

Historia kościoła sięga XIV wieku, jednak znany jest on jako kościół Solidarności, ponieważ odgrywał ważną rolę podczas strajków w Stoczni Gdańskiej - stał się centrum opieki duszpasterskiej nad strajkującymi robotnikami. Wewnątrz znajduje się imponujący, bursztynowy ołtarz, który jest największym obiektem wykonanym z bursztynu na świecie. 
 

Zobacz na mapie