Na Święta często gotujemy wyjątkowe dania, na przygotowanie których poświęcamy sporo czasu i wkładamy w nie mnóstwo starań, żeby wyszły pyszne i równie dobrze wyglądały. Warto zaproponować swoim gościom udo z gęsi według przepisu szefa kuchni w Hotelu Mercure, Łukasza Miecznikowskiego.
Składniki:
- Udo z gęsi ok. 300g
- Ziemniaki 100 g
- Buraki 300 g
- Jajka 2 szt.
- Jabłko 200 g
- Brzoskwinie w puszce 100g
- Mąka ziemniaczana – zależy od rodzaju zieminków jakich użyjemy
- Miód 20 g
- Ocet winny biały 20 ml
- Anyż gwiazdki 2 szt.
- Żółte buraki – dekoracja
- Różowe buraki – dekoracja
- Puder z buraków – dekoracja
- Mikro botwina – dekoracja
Przygotowanie:
Dzień wcześniej: Upiec buraki( owinięte w folię aluminiową ) w temperaturze 180`C przez 1,5 godziny, po godzinie dorzucić jabłka, brzoskwinie z puszki, czosnek i paprykę chili .
Gotujemy ziemniaki do miękkości, które użyjemy dzień później do produkcji kopytek. Udo z gęsi oczyścić z nadmiaru tłuszczu, wytrybować kostkę doprawić do smaku solą i pieprzem. Zalać gęsim tłuszczem i piec w temp 120`C przez 3h
Dzień obiadu : Warzywa( tylko połowę buraków ) , pokroić w bardzo drobną kostkę dodać miód rozgniecione w moździerzu gwiazdki anyżu i ocet . doprawić całość do smaku i odstawić . Drugą połowę buraków zmielić dokładnie blenderem lub zmielić razem z ziemniakami dodać jajka i ugnieść ciasto na kopytka. Rozgrzać piec do 200`C i włożyć gęsi odcedzone z tłuszczu i grzać około 20 minut. Serwować z cienkimi plastrami buraka , kopytkami i przygotowana konfiturą.
Smacznego !