• 17.7 ºC  / 63.8 ºF   
  • Miasto Gdańsk
  • Miasto Gdańsk
  • PL / EN / DE / SE / RU / NO
  • Kontrast Kontrast
Parki w Gdańsku
Gdańsk jest nie tylko pełen zabytków, ale także i parków, gdzie można odpocząć wśród natury i spędzić miło czas. Gdańskie parki, których w Gdańsku nie brak, nadają jeszcze większy urok miastu. Wybierz się na spacer po Parku Oliwskim, odwiedź wyjątkowe okolice Oruni i oruński park, zrób sobie wycieczkę szlakami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego lub zabierz rodzinę na spacer do parku przy plaży. Najpiękniejsze parki w Gdańsku warto odwiedzić o każdej porze roku.
A
A
Data modyfikacji: 03 marca 2021 r.
park oliwski

 

Park im. Adama Mickiewicza (Park Oliwski)

Park im. Adama Mickiewicza, zwany także Parkiem Oliwskim to jedno z najbardziej znanych miejsc w Gdańsku. Niesamowite ułożenie parku, przepiękna flora i małe klimatyczne uliczki Parku tworzą jedną całość, która jest pełna uroku. Sam park sięga czasów cystersów, którzy przy swoim klasztorze założyli ogród warzywno – ziołowy. Rozpoczynając spacer po Parku od wejścia przy ul. Grunwaldzkiej idąc wzdłuż podłużnego stawu widzimy Ogród Botaniczny założony po wojnie, na którego terenie zwiedzający mogą wejść także do urzekającej Palmiarni. Główna droga Parku, idąca od wejścia od ul. Opata Rybińskiego prowadzi do francuskiej części Parku, gdzie znajduje się Pałac Opatów, a następnie droga podąża do Katedry Oliwskiej. W Pałacu Opatów obecnie znajduje się oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, gdzie możemy oglądać wystawy sztuki współczesnej. W Archikatedrze w Parku Oliwskim możemy wysłuchać koncertów organowych, a także wziąć udział w Festiwalu Muzyki Organowej, który odbywa się latem. W Parku podziwiać możemy wiele rzeźb takich jak: Wystawa Współczesnej Rzeźby Gdańskiej, pomniki Świętopełka Wielkiego oraz Mszczuja II oraz popiersie Adama Mickiewicza. W Parku Oliwskim Muzeum Narodowe ma także swój drugi oddział – Oddział Etnografii znajdujący się w Spichlerzu Opackim. Obecnie Park Oliwski został poszerzony o nowe ogrody, m.in. ogród japoński, w których można odpocząć podczas spokojnego spaceru i podziwiać piękno jednego z dawnych ogrodów miejskich w Gdańsku. 

 

kużniczki

 

Park Kuźniczki

Zabytkowy Park, który kiedyś wchodził w skład posiadłości gdańskiego rajcy. Obecnie park ma wielkość niecałego 1ha, a w latach 2004-2005 miała miejsce jego rewitalizacja, dzięki czemu Park to doskonałe miejsce na kameralne spotkania i spokojne spacery. Park znajduje się przy stacji PKP Gdańsk Wrzeszcz, dzięki czemu lokalizacja ułatwia dotarcie do miejsca. W Parku znajduje się drewniana altanka, plac zabaw dla dzieci oraz małe alejki wśród drzew i żywopłotów. Stanowił on również ważne miejsce spotkań młodzieży w międzywojennym Gdańsku, co zostało uwiecznione między innymi w prozie Gunthera Grassa. 

 

góra gradowa

 

Góra Gradowa

Nietypowe miejsce, nietypowy widok, bo aż na cale miasto. Góra Gradowa to zabytkowe fortyfikacje z czasów napoleońskich połączone z punktem widokowym i miejscem do spacerów w Centrum Miasta. Obecnie na terenie Góry Gradowej odbywają się imprezy miejskie, a swoją siedzibę ma tutaj także Centrum Hewelianum, czyli Centrum Nauki, gdzie w różnorodny sposób, przy pomocy wystaw multimedialnych i interaktywnych poznać takie dziedziny naukowe jak: chemia, fizyka i biologia. Na samym terenie fortyfikacji możemy podziwiać rożne gatunki roślin i drzew, znajduje się tutaj także ścieżka przyrodnicza. Jest to doskonale miejsce na spacer w Centrum Gdańska, wśród zabytkowych bastionów i pięknych widoków na Gdańsk. 

 

orunia

 

Park Oruński

Jeden z najstarszych parków w Gdańsku, drugi co do wielkości po Parku Oliwskim i leżący w zupełnie innej części miasta niż ten pierwszy Mniej  znany, ale tak samo urokliwy i warty zobaczenia. W parku znajdują się dwa stawy, a sam Park otoczony jest wzgórzami, z którymi wiążą się miejscowe legendy. W Parku podziwiać możemy stawy, wodospady a także piękne aleje wypełnione ciekawymi odmianami drzew. Aleja lip oraz widok płaczących wierzb nad stawem z pewnością nadają jeszcze większy urok temu miejscu. Obok samego Parku zobaczyć możemy zabytkowy Dworek z XIX wieku. Niedawno powstał także obok duży plac zabaw dla dzieci. Dlatego jest to nie tylko miejsce spacerów, ale także i miejsce gdzie można wybrać się całą rodziną. 

 

reagan paszliński
Fot. Dominik Paszliński / gdansk.pl

 

Park Prezydenta Ronalda Reagana

Jeden z trzech  nadmorskich parków Gdańska, a zarazem najmłodszy, nosi nazwę byłego Prezydenta Stanów Zjednoczonych.  Usytuowany w dzielnicy Przymorze, Park wielkości 55,5ha to doskonałe miejsce na odpoczynek lub zabawę z dziećmi. Na terenie parku znajdują się lasy iglaste oraz liściaste, łąki a także miejsce dla tych, którzy lubią aktywnie spędzić dzień. Dwie specjalne wydzielone drogi – rowerowa oraz dla pieszych, specjalny teren z siłownią na powietrzu oraz skatepark. To wszystko połączone z szybkim dojściem do plaży nadaje niesamowity urok temu miejscu. Dodatkowo małe, urokliwe stawy tworzą piękny krajobraz nie tylko latem. To miejsce na spacer i na aktywny wypoczynek o każdej porze roku. 

 

park jelitkowo

 

Park Jelitkowski

Położony w dzielnicy Jelitkowo, nad ujściem Potoku Oliwskiego. To urokliwe miejsce zachęca do spacerów oraz jazdy na rowerze w Parku. Poprzez park możemy dojść do plaży, gdzie znajduje się także pas chronionych wydm.  Po wojnie zostało zniszczone molo w Oliwie oraz łazienki. Obecnie możemy w okolicy Parku zobaczyć dawny dom Zdrojowy przy ul. Pomorskiej oraz zespół dawnych domów rybackich. Park Jelitkowski to również teren ocalały po wojnie. Spacerując wzdłuż promenady Parku szybko możemy dostać się do Sopotu, gdzie znajduje się molo. 

 

park brzeźno

 

Park Brzeźnieński im. Jana Jerzego Haffnera

Mały park położony na drodze pomiędzy dzielnicami Brzeźnem i Nowym Portem. Park został utworzony z małego lasku w latach 1840-42. Park bogaty jest w drzewa takie jak olszy, jesiony, wierzby czy też sosny. Przez park można spacerować pieszo lub też rowerem, wyznaczoną do tego promenadą. Z Parku można dojść do plaży Brzeźno, gdzie latem działa strzeżone kąpielisko oraz przejść się molem o długości  130 metrów. W parku znajdują się także dawne bunkry oraz pozostałości po forcie Brzeźno z czasów I Wojny Światowej. 

 

pachołek got

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy 

Park został utworzony w 1979 roku, a jego powierzchnia wynosi 19.930 ha. Utworzenie parku miało na celu ochronę i popularyzacja wartości przyrodniczych, kulturowych oraz historycznych. Na terenie Parku znajdują się liczne małe jeziora, torfowiska i wiele głazów, które świadczą o polodowcowej formie terenu. Ponad 90% terenu parku to lasy a flora parku to ponad 850 gatunków. W parku spotkać można także 150 gatunków ptaków. Trójmiejski Park Krajobrazowy to także doskonałe miejsce dla entuzjastów turystyki pieszej. Cały obszar Parku posiada sześć szlaków, których trasą możemy dotrzeć do wielu ciekawych miejsc na Pojezierzu Kaszubskim. Dodatkowo w Parku wybudowano dwie ścieżki przyrodnicze, poprzez które można zapoznać się z walorami przyrodniczymi tego niesamowitego miejsca. Wycieczkę po parku można odbyć samodzielne lub z przewodnikiem. Często organizowane spacery po częściach Parku przybliżają gościom jego urok i wyjątkowość. Jest to doskonałe miejsce dla osób lubiących ciszę i długie spacery po lasach.